Ruduo – grybavimo sezonas. Deja, ne visi žino, kaip tinkamai rinkti miško gėrybes ir kokių taisyklių būtina laikytis grybaujant saugomose teritorijose. Tad Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos ne tik primena svarbiausias taisykles, bet ir informuoja apie naujoves.

 

Mushroom,Growing,In,Moss,In,Autumn,Fall,Forest,In,Sunlight

Lietuvoje saugomose teritorijose yra vietovių, kuriose gamtai leidžiama tvarkytis natūraliai. Tai griežtai saugomi rezervatai, kur saugomos retos rūšys, kitos biologinės vertybės ir unikalus kraštovaizdis. Siekiama, kad rezervatuose kuo mažiau būtų trikdomi natūralūs gamtos procesai, todėl lankytis juose draudžiama, neleidžiama jokia ūkinė veikla. Tai reglamentuoja Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas. Apie tai įspėja ir prie rezervatų ribų įrengti įspėjamieji ženklai. Šįmet, įgyvendinant Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos projektą, pastatyta daugiau draudžiančių ženklų ir rodyklių prie rezervatų. Jų privaloma paisyti. Prieš keliaujant į mišką pasitikrinti, kur yra rezervatai, galima Saugomų teritorijų valstybės kadastre (https://stvk.lt).

 

Primenama, kad grybauti galima visuose Lietuvos miškuose, išskyrus rezervatus. Tai griežčiausiai saugomos teritorijos, lankymasis moksliniais ir pažinimo tikslais juose įmanomas tik su saugomos teritorijos specialistu. Gamtos gėrybes reikia rinkti atsakingai, vengiant žalos gamtai. Už laukinių augalų ar grybų rinkimą, jų augaviečių žalojimą ar naikinimą rezervate taikoma 80–700 Eur bauda. Už grybų, įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą, rinkimą ar pardavinėjimą numatyta 250–1000 Eur bauda.

 

Taip pat Aplinkos apsaugos departamento specialistai informuoja, kad Punios šilo gamtinio rezervato reguliuojamos apsaugos zonoje 2024 m. nuo rugpjūčio 1 d. iki rugsėjo 30 d. leidžiama uogauti ir grybauti vietos gyventojams, deklaravusiems gyvenamąją vietą besiribojančiuose kaimuose ir viensėdžiuose (Alytaus r. sav. Alytaus sen. Panemuninkų k., Bundorių k., Stražiškių k.) ir turintiems su savimi asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Tokiais atvejais grybavimas ir uogavimas rezervatuose leidžiamas tik pačių gyventojų poreikiams tenkinti.

 

Pagal steigimo ir veiklos organizavimo ypatumus skiriami valstybiniai rezervatai, kompleksinėse saugomose teritorijose esantys rezervatai, rezervatinės apyrubės. Lietuvoje yra 3 valstybiniai gamtiniai (Čepkelių, Kamanų, Viešvilės) ir 2 valstybiniai kultūriniai (Kernavės ir Vilniaus pilių) rezervatai, 36 gamtiniai ir 2 kultūriniai rezervatai, viena rezervatinė apyrubė (Dubravos) ir biosferos rezervatas (Žuvinto).

 

Naudinga žinoti

 
  •  Uogaujant jokiu būdu negalima laužyti, trypti ar kitaip naikinti uogienojų. Vienintelė uoga, kurią leidžiama rinkti karpant 30 cm ilgio šakeles, yra šaltalankis.
  •  Kita uogų rinkimo taisyklė, kurios privalu laikytis kiekvienam uogautojui: skinti tik visiškai prinokusias. Taip mažiau pakenkiama uogynams.
  •  Specialistai ragina grybauti nežalojant miško paklotės, neplėšant samanų. Juos galima tiek pjauti, tiek ir rauti. Tačiau svarbu grybus valyti gamtoje. Taip iš kepurėlių išbarstomos sporos, iš kurių palankiomis sąlygomis gali išdygti nauji grybai.
  •  Grybaujant nevalia šiurkščiai rauti grybų, kad nebūtų išdraskyta grybiena.
 

 Autorius Eglė Stratkauskaitė