Miegas gali išgydyti beveik bet kurią ligą? Tiek daug kalbama apie tai, kaip pavojinga taupyti miego sąskaita. Tačiau dažnai pamirštama, kad miegas gali padaryti stebuklus.

 

Deja, miegas negali pagydyti nuo vėžio ar išgelbėti nuo širdies smūgio (nors šiek tiek padėti gali). Tačiau kokybiškas miegas gali labai pagerinti dabartinę sveikatos būklę.

 

Antsvoris

 

Kai žmogus yra pailsėjęs, jis suvartoja mažiau papildomų kalorijų. Kai kurių tyrimų duomenimis, vaikai, kurie miega ilgiau, suvartoja mažiau kalorijų, o gerai pailsėję suaugę suvalgo mažesnes porcijas negu tie, kurie miega per trumpai.

 

Užtektinai miegantys žmonės taip pat atidžiau renkasi maistą. Prastai išsimiegoję žmonės daug dažniau renkasi kaloringus ir greito maisto užkandžius negu pailsėję.

 

Mažiau kūno riebalų kaupti labiau linkę tie, kurie keliasi ir eina miegoti maždaug tuo pačiu metu. Pavyzdžiui, vieno tyrimo rezultatai parodė, kad moterys pradėjusios miegoti 8 ar 8 su puse valandos per parą, turėjo mažiausią kūno riebalų sluoksnį. Taigi yra tiesioginis ir stiprus ryšys tarp miego ir hormonų, kurie reguliuoja alkio jausmą.

 

Diabetas

 

Tai, kad žmogus, kuriam trūksta miego, jaučia didesnį alkį ir suvartoja daugiau kaloringų produktų, kuriuose daug cukraus, gali lemti II laipsnio diabeto išsivystymą. Esant miego trūkumui, riebalų ląstelės nebegali normaliai reaguoti į insuliną. Po keturių prasto miego naktų jautrumas insulinui krenta 16 procentų, riebalų ląstelių insulino jautrumas – 30 procentų. Tokie duomenys nustatomi nutukusiems arba diabetu sergantiems asmenims. Pakankama miego trukmė gali sušvelninti šiuos metabolinius organizmo senėjimo procesus.

 

Žemas libido

 

Ir vyrai, ir moterys mažiau domisi seksu, jei yra nepailsėję. Pavargęs žmogus neturi nuotaikos, kuri priklauso nuo hormonų. Vyrams, kurie miega nepakankamai, nukrenta testosterono lygis. Rytais šio lytinio hormono lygis pakyla tiems vyrams, kurie miega užtektinai.

 

Prasta atmintis

 

Miegant trumpai, labai sutrumpėja miego fazės, tarp jų ir ilgiausia REM (greito akių judėjimo) fazė, kuri trunka prieš pabudimą. Šioje miego fazėje įsimenamos žinios ir pagerėja atmintis. Jeigu ši miego fazė nuolatos nutraukiama, ilgainiui gali nusilpti atmintis.

 

Dažnos peršalimo ligos

 

Jei nuolatos kamuoja peršalimo ligos, vitaminas C gali ir nepadėti. Tačiau tinkamas miego režimas gali sustiprinti nusilpusią imuninę sistemą. Žmonės, kurie miega 8 valandas ir daugiau, net tris kartus rečiau serga peršalimo ligomis nei tie, kurie miega mažiau nei 7 valandas kiekvieną naktį.

 

Širdies priepuolis

 

Deja, širdies priepuolio nepadės išvengti vien pakankama miego trukmė. Kita vertus, 2012 metų tyrimų duomenimis žmonės, kurie kas naktį miegojo mažiau nei 6 valandas, buvo net 4 kartus labiau linkę patirti širdies priepuolį. Nepriklausomai nuo to, ar tie žmonės turi antsvorio, ar jau yra patyrę širdies smūgį.

 

Vėžys

 

Ryšys tarp miego ir vėžinių susirgimų taip pat yra nevienareikšmiškas. 2010 metais pastebėta, kad tiesiosios ir gaubtinės žarnos vėžio stadijos dažniau buvo diagnozuojamos tiems, kurie miegodavo mažiau nei 6 valandas per parą. 2012 metų tyrimo rezultatai parodė, kad moterims, kurios miegodavo 6 ir mažiau valandas per parą, dažniau atsinaujindavo vėžys arba būdavo diagnozuojama agresyvesnė stadija. Todėl teigiama, kad normali miego trukmė gali sumažinti riziką susirgti įvairių organų vėžiu.