Kodėl žydi jūros vanduo?
2013-08-12 11:52Daugeliui kyla klausimas, kodėl žydi jūros vanduo? Ar saugu maudytis tokiame vandenyje? Baltijos jūroje veisiasi cianobakterijos (melsvabakterės), kurios ir lemia vandens žydėjimą. Pasak mokslininkų, dumbliai gausiai veisiasi, nes jūros vandenyse labai pakilęs fosforo ir azoto lygis. Pastarieji cheminiai elementai į vandenį patenka su trąšomis, kaip šalutinis produktas iš žemės ūkių. Gaudamas pakankamai maistinių medžiagų jūrose veisiasi fitoplanktonas – mikroskopiniai, plūduriuojantys jūros augalai.
Baiminamasi, kad pasaulinis atšilimas gali itin pakenkti Baltijos jūros ekosistemai. Jeigu jūros vandens temperatūra pakils, deguonies lygis vandenyje gali labai nukristi, o melsvabakterių populiacija taps nebekontroliuojama. Dumblių žydėjimas mokslinėje literatūroje vadinamas eutrofikacija.
Vandens spalva gali kisti nuo melsvai žalios, gelsvai žalios, kaštoninės, rudos ir raudonos spalvos. Jos intensyvumas priklauso nuo pačių dumblių spalvos ir kiekio.
2010 metų satelitų nuotraukose užfiksuotas milžiniškas jūros dumblių telkinys Baltijos jūros viduryje tarp Švedijos, Lietuvos ir Rusijos Kaliningrado srities. Apskaičiuota, kad nuodingų dumblių koncentracija vandenyje užima net 370000 kvadratinių kilometrų.
Sudėtinga atsakyti, ar saugu maudytis Baltijos jūroje, nes dumblių koncentracija vandenyje nėra vienoda kiekvieną dieną. Vieną dieną jūros vanduo gali atrodyti švaresnis ir skaidresnis, kitą drumstesnis ir intensyvesnės spalvos…