Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, nuo šių metų liepos mėnesio prekyboje nebeliko plastikinių šiaudelių. Teigiama, kad tai padės sumažinti plastiko taršą pasaulyje, nes tokių gaminių suvartojama kasmet labai daug, o jie net negali būti perdirbami. Tačiau tai nereiškia, kad esame palikti visai be šiaudelių – juk kai kurie gėrimai nuo jų tiesiog neatsiejami, o ir mūsų mažieji labai mėgsta siurbčioti per šiaudelį! Pažvelkime, kokios yra alternatyvos!

 

siaudeliai

5 plastikinių šiaudelių alternatyvos:

 
  • Šiaudiniai šiaudeliai. Mūsų senelių šis pasiūlymas niekuo nenustebins. Kai kurie vis dar prisimena, kad žolės ir javų šiaudeliai buvo naudojami šaltiems gėrimams, ypač dirbant lauke, kur jie buvo – tiesiogine žodžio prasme – po ranka! Šiandien rinkoje galima įsigyti vienkartinių kviečių šiaudelių. Jie yra originalūs ir džiugina gamybos paprastumu. Šis produktas yra visiškai natūralus, biologiškai suyrantis (panaudotus šiaudelius galima mesti tiesiai į komposto dėžę). Kviečių šiaudeliai tinka naudoti su šaltais gėrimais. Jie gali būti naudojami tiek žemesnėse, tiek aukštesnėse stiklinėse. Tačiau kai kuriems verta būti atsargiems: kai kuriuose kviečių šiaudeliuose gali būti glitimo pėdsakų, kurie gali pakenkti alergiškiems žmonėms.
 
  • Metaliniai šiaudeliai. Tokie šiaudeliai pastaruoju metu tapo itin populiarūs. Suaugusiems jie patinka, o vaikams – dar labiau. Jie yra daugkartinio naudojimo, todėl puikiai tinka „Zero Waste” (liet. k. be atliekų) filosofijai. Jie pagaminti iš nerūdijančio plieno ir gali būti kelių spalvų. Galimi tiesūs arba lenkti šiaudeliai, kai kurie taip pat turi šaukštelį. Jų pranašumas yra tas, kad tokius šiaudelius galima plauti indaplovėje. Nerūdijančio plieno šiaudeliai gali būti naudojami tiek karštiems, tiek šaltiems gėrimams gerti. Tai labai patvarus produktas, kuris tarnaus metų metus.
 
  • Popieriniai šiaudeliai. Pašalinti iš rinkos XX amžiaus aštuntajame dešimtmetyje, popieriniai šiaudeliai vėl grįžta į pardavimo vietas. Tačiau naujieji popieriniai šiaudeliai turi mažai ką bendro su savo prototipu. Jie yra daug patvaresni nei pirmieji popieriniai šiaudeliai. Jų galima įsigyti net kelių spalvų variantų. Popieriniai šiaudeliai tinka šaltiems vasaros gėrimams. Išmirkę jie nesubyra. Jie ilgai išlaiko savo spalvą ir formą (pakankamai ilgai, kad galėtumėte ramiai išgerti savo gėrimą). O ką daryti su šiaudeliu, kai jo nebereikia? Jį galima išmesti į komposto dėžę ar šiukšliadėžę su biologiškai suyrančiomis medžiagomis. Jie suirs per keliasdešimt savaičių.
 
  • Bambukiniai šiaudeliai. Bambukas yra medžiaga, sukūrusi ekologiškų produktų rinką. Iš jo gaminama viskas: nuo popieriaus iki tualeto reikmenų. Tad nenuostabu, kad taip pat yra ir bambukinių šiaudelių gėrimams. Jie gali būti naudojami kelis kartus. Jų trūkumas yra nelankstumas. Suaugusiems tai gali netrukdyti, tačiau vaikams gali pro tokį šiaudelį gali būti nemalonu, kai kuriais atvejais kyla net gomurio perforacijos rizika.
 
  • Stikliniai šiaudeliai. Paskutiniai iš mūsų sąrašo yra stikliniai šiaudeliai. Jie turi daug privalumų: yra atsparūs aukštai ir žemai temperatūrai, todėl gali būti naudojami tiek karštiems, tiek šaltiems gėrimams gerti. Juos galima plauti indaplovėje, o dėl visiškai lygaus paviršiaus ir suapvalintų kraštų šiaudelius išlaikyti idealiai švarius labai lengva. Stikliniai šiaudeliai nekeičia gėrimų skonio ir yra labai patvarūs. Tačiau net ir jie nėra visai be trūkumų. Pirmasis trūkumas yra medžiagos standumas, antrasis – trapumas. Tai tikrai nėra gaminys, skirtas vaikams, kurie gali kramtyti šiaudelį.