Vasarą džiaugiamės ilgomis dienomis, saulės šviesa ir šiluma. Tačiau šis nerūpestingas metas atneša ir tam tikrų iššūkių. Vienas jų – mineralinių medžiagų balanso organizme svyravimai, nulemti karščio ir gausaus prakaitavimo. Šiltymečiu ypač išauga magnio poreikis. Kuo jis svarbus ir kaip palaikyti optimalias atsargas?

 

Kodėl pristinga?Manganese,Magnesium,Mg,Element,Pill.,Dietary,Supplements.,Vitamin,Capsules.,3d

 

Magnio gali pritrūkti visais metų laikais ir dažniausiai dėl to kalta nesubalansuota mityba. Visgi vasarą rizika susidurti su šio gyvybiškai svarbaus elemento trūkumu išauga. Taip yra dėl karšto oro, kuris verčia gausiau prakaituoti, netekti daugiau skysčių, sykiu ir mineralinių medžiagų, įskaitant magnį. Be to, per karščius sumažėja apetitas, dažnai valgoma mažiau, lengvesnį maistą. Ilgainiui ribota mityba gali privesti prie maistinių medžiagų deficito.

 

Įspėjamieji ženklai

 

Per mažas magnio kiekis organizme gali sutrikdyti elektrolitų pusiausvyrą, o tai sukelia raumenų mėšlungį, bendrą neaiškios kilmės nuovargį, silpnumą, galvos skausmus, įskaitant ir migrenos priepuolius. Taip pat dažnai pastebimas suprastėjęs apetitas. Gali pasireikšti pykinimas, net vėmimas. Esant didesniam trūkumui gali trikti širdies ritmas. Pastebėjus šiuos simptomus svarbu pasirodyti gydytojui. Nustačius magnio trūkumą, jis paskirs maisto papildus, patars, kaip keisti mitybą ir bendrus gyvensenos įpročius.

 

Itin svarbus

 

Magnis – vienas pagrindinių mikroelementų žmogaus organizme. Jis svarbus įvairioms gyvybiškai svarbioms funkcijoms. Be jo nevyktų tinkama energijos gamyba. Magnis aktyvuoja adenozino trifosfatą (ATP) – molekulę, kuri kaupia ir perduoda energiją ląstelėse. Stokojant magnio ląstelės negali efektyviai gaminti energijos, todėl sumažėja ištvermė ir padidėja nuovargis.

 

Magnis būtinas raumenų, įskaitant širdį, funkcijai. Mat padeda jiems susitraukti ir atsipalaiduoti. Tai leidžia sumažinti pieno rūgšties kaupimąsi, kuri gali sukelti raumenų skausmą. Štai kodėl stingant magnio vargina skausmingi raumenų spazmai.

 

Šis mikroelementas ypač svarbus nervų sistemai ir psichinei gerovei. Magnis atlieka lemiamą vaidmenį smegenų veikloje ir reguliuojant nuotaiką. Jis dalyvauja neurotransmiterių, pvz., geros nuotaikos hormono serotonino, sintezėje.

 

Magnis veikia ir miego kokybę, nes reguliuoja miego hormono melotonino kiekį organizme. Taip pat sužadina parasimpatinę nervų sistemą, kuri skatina atsipalaidavimą. Deramas magnio vartojimas gali pagerinti miego kokybę, leidžia jaustis pailsėjusiems ir atjaunėjusiems.

 

Galiausiai magnis reikalingas kaulų sveikatai. Jis padeda vitaminą D, kuris būtinas geram kalcio įsisavinimui, paversti aktyvia forma. Taip palengvinama kaulams ir sąnariams labai svarbi kalcio absorbcija. Palaikant deramą magnio kiekį organizme išsaugomi stiprūs kaulai, sumažėja lūžių ir osteoporozės rizika.

 

Kaip papildyti atsargas?

 

Norint patenkinti padidėjusį magnio poreikį vasarą, į valgiaraštį reikėtų įtraukti daug magnio turinčių maisto produktų.

 
  •  Lapiniai žalumynai: špinatai, lapiniai kopūstai, lapiniai burokėliai ir kt.
  •  Riešutai ir sėklos: migdolai, moliūgų, saulėgrąžų sėklos ir kt.
  •  Nesmulkinti grūdai: rudieji ryžiai, bolivinės balandos, nesmulkinti kviečiai ir kt.
  •  Ankštiniai augalai: juodosios pupelės, avinžirniai, lęšiai ir kt.
  •  Vaisiai: bananai, avokadai, figos ir kt.
  •  Žuvys: skumbrės, lašišos, otai ir kt.
 

Esant didesniam magnio trūkumui, verta apgalvoti galimybę vartoti maisto papildus. Vegetarams ar kitiems žmonėms, kurių mityba dėl tam tikrų priežasčių yra apribota, maisto papildus naudinga vartoti profilaktiškai. Tinkamą dozavimą parinks prižiūrintis gydytojas.

 

Autorius Jūratė Survilė