Kodėl savaitgalį nereikėtų ilgai miegoti?
2018-03-12 15:19Idealiame pasaulyje visi eitų miegoti vakare, pajutę nuovargį ir keltųsi po 8 valandų miego, rytą. Toks režimas geriausiai atitinka mūsų biologinio laikrodžio ritmą. Tačiau dažniausiai gyvenime nepavyksta laikytis tokio režimo ir nuo to kenčia sveikata. Vis dėlto, kad ir kaip norėtųsi, savaitgalį gydytojai nerekomenduoja miegoti daug ilgiau negu kitomis dienomis, ne tik dėlto, kad kamuos mieguistumas pirmąsias darbo dienas, bet ir dėlto, kad tai didina kai kurių ligų riziką.
2006 metais Ludvigo-Maximiliano universitete Miunchene (Vokietija) chronobiologas Tillas Roennebergas savaitgalio ilgus pamiegojimus sulygino su kelių laiko juostų pakeitimo sindromu (angl. jet lag), nes drastiški miego pokyčiai daro didžiulį poveikį organizmui. Mokslininkas pastebėjo, kad dauguma suaugusiųjų linkę savaitgaliai miegoti ilgiau, norėdami kompensuoti miego trūkumą darbo dienomis arba dėl ilgų vakarų su draugais laisvalaikiu. Iš tikrųjų tai daro meškos paslaugą organizmui, nes sutrikto organizmo sistemas, kurios yra tiesiogiai susijusios su paros ritmu (temperatūros reguliavimas, ląstelių regeneracija ir virškinimas).
2012 metais T. Roennebergas teigia, kad per ilgas miegas savaitgaliais siejamas su kūno masės indekso didėjimu, antsvoriu ir nutukimu. Vyresnio amžiaus žmonės, mėgstantys savaitgaliais pamiegoti kiek ilgiau, turi didesnę riziką susirgti Alzheimerio liga. Taip pat kelios papildomos miego valandos savaitgaliais 11 % didina širdies ligų atsiradimo riziką.
2007 atrastas ryšys tarp vėžio ir paros ritmo sutrikimo. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė darbą naktimis potencialiu kancerogenu. Tyrėjai dabar mano, kad rizika susirgti vėžiu gali būti dar didesnė, jeigu ne tik dirbama naktimis, bet dar ir mėgstama laisvalaikiu pamiegoti šiek tiek ilgiau. Skaičiuojama, kad naktine pamaina dirbančių asmenų metabolizmas sulėtėja ir dėlto per metus jie gali priaugti nuo 4 iki net 6 kg svorio.
Ką daryti, kad nekenktume sveikatai? Viena išeitis – pakeisti darbą, kad netektų dirbti naktimis ir būtų galima kiekvieną naktį miegoti rekomenduojamas 8 valandas. Taip pat nenaktinėti, susitikimus su draugais skirti šviesiuoju paros metu, o ne naktimis ir pan., kad nekiltų pagundos miegoti ilgiau ryte. Tačiau daugumai toks pasiūlymas nepasirodys priimtinas, nes reikalauja per daug gyvenimo ir karjeros pokyčių, bet kai ką gali padaryti gali visi – stebėti, kad kas naktį miegotumėte pakankamai, nesvarbu, ar tai darbo diena, ar savaitgalis. Pavyzdžiui, jeigu darbo dienomis einama miegoti 22 val. ir keliamasi 6 val., tuomet savaitgaliais galima nusistatyti priminimą, kad reikia eiti miegoti 24 val. ir keltis 9 val. Tokiu atveju miegosite tiek pat, nesvarbu, ar darbo diena, ar savaitgalis, ir nedarysite labai didelės žalos savo sveikatai. Žinoma, žvaliausiai jaustumėtės, jei savaitgalį nekeistumėte rutinos ir toliau keltumėtės bei eitumėte miegoti daugmaž panašiu laiku, bet, ko gero, dažniausia tai nėra įmanoma.
Žmonės, kurie nori įprasti keltis anksčiau, turėtų rytą pasistengti būti šviesesnėje, labiau saulėtoje aplinkoje, o vakare saulės, ryškios šviesos vengti. Jeigu reikia ilgiau neiti miegoti, tuomet reikėtų po pietų būti aplinkoje, kur daugiau saulės, ryškios šviesos.