Kodėl pavasario saulė yra pavojinga?
2021-04-19 09:02Pavasarį saulė šviečia ryškiau, dienos ilgėja ir šyla, o joms prasidėjus norisi vis daugiau laiko praleisti lauke po švelniais pavasarinės saulės spinduliais. Tačiau žmonės yra linkę perdėti teikiamą saulės naudą ir, priešingai, neįvertina pavojaus. Kodėl pavasario saulė yra tokia pavojinga ir kaip nuo jos tinkamai apsaugoti odą ir akis?
Atėjus pavasariui, vilioja labiau pasimėgauti saule, bet gydytojai perspėja, kad tai turi būti daroma labai atsargiai. Ypač kalbant apie veido odą ir akis. Pavasario saulė gali jai padaryti kone žalingiausią poveikį, todėl su saulės voniomis reikia elgtis atsargiai.
Dėl pavasarinės saulės odoje gali atsirasti pigmentinių dėmių. Po žiemos dar gerai neprisitaikiusi oda turėtų būti tinkamai apsaugota. Kosmetologai pataria pradėti naudoti priemones nuo saulės nuo pirmųjų kovo dienų. Apsisaugoti nuo saulės galima naudojant kremus su dideliu apsauginiu koeficientu, taip pat nešiojant saulės akinius. Agresyvus saulės spindulių poveikis sukelia pirmųjų raukšlių atsiradimą. Dėl ultravioletinių spindulių, ilgai veikiančių neapsaugotą odą, ji tampa sausa ir dehidratuota.
Būnant saulėje žmogaus kūne aktyviai formuojasi laisvieji radikalai. Skirtingai nuo įprastų molekulių, ant išorinio elektronų apvalkalo jie turi vieną nesuporuotą elektroną ir ši mikroskopinė dalelė turi galingą destrukcinį poveikį. Jos tikslas yra sulaikyti trūkstamą elektroną ir dėl to ji gali sunaikinti bet kokią pilnavertę molekulę, kuri, pametusi suporuotą elektroną, taip pat veržiasi ieškoti poros.
Taip vyksta grandininė reakcija. Tačiau, sutrikus laisvųjų radikalų pusiausvyrai, tuo pačiu metu sunaikinama daug molekulių, o tai lemia įvairių ligų atsiradimą. Oda pradeda greitai senti, imuninė sistema negali susitvarkyti su savo funkcijomis, gali atsirasti vėžys. Norėdami išvengti nekontroliuojamo laisvųjų radikalų dauginimosi, turėtumėte vartoti daugiau antioksidantų, kurie stabilizuoja laisvuosius radikalus, taip pat rečiau kontaktuoti su saulės spinduliais.
Pavasario saulė taip pat pavojinga akims. Dėl mėlyno šviesos spektro ilgainiui gali atsirasti įvairūs negalavimai. Tai gali būti net laikinas aklumas ir tinklainės ląstelių būklės pablogėjimas. Daugeliui atrodo, kad kadangi pavasarį nėra tokios šilumos kaip vasarą, nėra ir tokio pat žalingo saulės poveikio, todėl akių galima papildomai ir nesaugoti.
Tačiau pavasarinės saulės poveikis yra panašus į lempos poveikį tamsoje. Net jei šviesa yra pakankamai blanki, po ilgos tamsos įvyksta laikimas apakimas. Žinoma, apankama nuo saulės spindulių tik porai sekundžių, bet vis tiek. Atsižvelgiant į tai, kad žiemą natūralios šviesos kiekis yra per mažas, o visą žiemą akys labiau prisitaiko prie prieblandos ir tamsos, kai atsiranda daug natūralios šviesos, akys tarsi gauna smūgį. Štai kodėl žmonėms su šviesai jautriomis, šviesiomis akimis patariama dėvėti kokybiškus akinius nuo saulės.
Be to, žiemos pabaigoje arba pavasario pradžioje labai naudinga būtų atlikti akių patikrinimą gydytojo kabinete. Dažnai regėjimas, pasibaigus šaltajam metų laikui, gali pablogėti dėl įvairių priežasčių, o pavasarinė saulė šią problemą dar labiau paaštrins. Laiku pradėjus gydymą, apkrova akims sumažės ir bus galima išvengti daugelio akių problemų.
Ultravioletiniai saulės spinduliai pavasarį yra ne mažiau intensyvūs nei vasarą. Todėl ilgalaikis saulės poveikis gali sukelti rimtas akių ligas – kataraktą ir su amžiumi susijusią geltonosios dėmės degeneraciją. Akis būtina apsaugoti nešiojant saulės akinius su sertifikuotais lęšiais.