Kodėl reikėtų namuose auginti pelargonijų? Apie šias kambarines gėles jau seniai pasakojami anekdotai, esą jas augina tik senmergės. Metas griauti mitus! Šios svaigaus kvapo gėlės yra bene patys vertingiausi augalai, kuriuos galima auginti kambaryje ar balkone. Žinoma, jei kvapas nesukelia alergijos…

 

pelargonijos

Pelargonijų kvapą galima atpažinti iš toli – jos skleidžia savotišką, stiprų, morkas primenantį aromatą. Žydi įvairiomis spalvomis: nuo švelniai rožinės iki skaisčiai raudonos. Geriausia, kad šiuos augalus labai lengva prižiūrėti. Dar visai neseniai šios gėlės buvo siejamos su provincialumu. Dabar vis dažniau prisimenama, kad pelargonijų vazonėlyje slypi visa namų vaistinėlė!

 

Pelargonijų lapuose ir žieduose apstu naudingų fenolių, taninų, angliavandenių, vitaminų A (beta karoteno) ir C (askorbo rūgšties), alkaloidų pėdsakų, flavonoidų, eterinių aliejų ir kitų cheminių junginių.

 

Pelargonijų tėvynė Pietų Afrika. Joms labiausiai patinka šiltas, sausas klimatas. Iš viso priskaičiuojama virš 250 pelargonijų rūšių, kurios skiriasi lapų dydžiu, tekstūra, pigmentacija, forma ir kvapnumu. XIX amžiaus viduryje prancūzų mokslininkai nustatė, kad rožinių pelargonijų aromatas atitinka tikrų rožių aliejaus, todėl iš pelargonijų išgautas eterinis aliejus pradėtas naudoti parfumerijoje.

 

Pelargonijų lapų antpilas pasižymi sutraukiančiomis, priešuždegiminėmis, antiseptinėmis savybėmis, dėl to jis naudojamas:

 
  • Kai kraujuoja iš nosies – į nosies ertmę įkišti vatos tamponą, išmirkytą antpile;
  • Kaip burnos skalavimo priemonė – padeda nuo įvairių infekcijų;
  • Gydyti odos dermatitą;
  • Malšina ausų uždegimo (otito) sukeltą skausmą;
  • Mažina dantų skausmą – burnoje ant skaudamos vietos uždėti pelargonijos žiedlapį;
  • Pelargonijų vazoną laikyti miegamuosiuose ar vaikų kambariuose, jų skleidžiamas aromatas ramina ir padeda greičiau užmigti bei saldžiai išsimiegoti;
  • Eteriniai aliejai, kuriuos skleidžia pelargonijos, sunaikina didžiąją dalį bakterijų ir virusų, esančių ore;
  • Musės, uodai ir kiti vabzdžiai negali pakęsti pelargonijų kvapo. Todėl kambaryje, kuriame yra šių gėlių vazonų ar pamerkta šių gėlių žiedų, niekada neskraido jokių zvimbiančių padarų;
  • Pelargonijų eterinis aliejus naikina gyvūnų blusas bei ausų erkes, kurios dažnai puola šunis ir kates.
  • Ajurveda vatos tipo žmonėms, kurie yra labai jautrūs, siūlo rinktis raminančius ir šildančius eterinius aliejus, tarp kurių ir pelargonijų. Šie aliejai padeda atkurti sielos harmoniją ir balansuoja vatos veiklą. Vata tipo žmones dažnai kamuoja nerimas, atitrūkimas nuo realybės, silpnumas, nuotaikų kaita, dėmesio sutrikimai, išsiblaškymas, nemiga.
  • Pelargonijų eterinis aliejus gali būti naudojamas odos priežiūroje kaip priemonė suteikianti odai švytėjimo, mažinti poras. Buvo atlikta tyrimų, kuriuose teigiama, kad pelargonijų eterinis aliejus gali padėti gydyti pūslelinę, sumažinti jos proveržius.
  • Natūraliojoje medicinoje nuo radikulito, degeneracinės disko ligos, rekomenduojama naudoti šviežių pelargonijų lapų kompresus.
  • Pelargonijų antpilas išoriškai gali būti naudojamas kaip priemonė, skirta gydyti dizenteriją, reumatą, podagrą, kraujavimo stabdymui. Kaip ruošti pelargonijų antpilą? Šaukštelį šviežių, smulkintų pelargonijų lapų užpilti 240 ml vėsaus, virinto vandens ir palaikyti per naktį. Išgerti visą 3 – 4 kartus per dieną.
  • Nuo širdies skausmo gali padėti antpilas iš 2 šaukštelių pelargonijų lapų užpilti 0,5 l šalto, virinto vandens ir palikti 3 valandoms, kad pritrauktų. Išgerti per dieną.
  • Pelargonijos padeda nuo nervinio tiko (akių vokų trūkčiojimo). Ant vokų uždėti lininį arba kitos švelnios medžiagos kompresą, suvilgytą pelargonijų antpile. Po kelių procedūrų, problema turėti dingti.
  • Nuo anginos ir kitų gerklės ligų gali padėti gerklės skalavimo skystis su pelargonijų nuoviru. Štai kaip jį pasidaryti namuose: 2 – 4 šaukštelį džiovintų lapų užpilti 0,5 l verdančio vandens, palikti 10 minučių, kad pritrauktų. Nukošti ir skalauti gerklę 3 – 4 kartus per dieną.