Kodėl kyla stiprus tam tikrų maisto produktų noras?
2016-07-19 10:58Dėl kokių maisto produktų labiausiai varvinate seilę? Ko gero, nedvejodami galėtumėte išvardyti bent porą tokių produktų. Amerikiečių tyrimai rodo, kad stiprų tam tikrų maisto produktų norą jaučia beveik 100 % jaunų moterų ir 70 % jaunų vyrų.
- Pavyzdžiui, šiltų, kvepiančių bandelių noras nereiškia, kad organizmui trūksta grūdinių kultūrų. Šis noras mažai susijęs su organizmo maistinių medžiagų poreikiu, tačiau labai – su cheminėmis reakcijomis smegenyse, atsakingomis už malonumo jausmą ir atlygį. Kartais gali kilti noras produktų, kurie turi tam tikrą tekstūrą (yra kreminiai arba traškūs) ar skonį (saldūs ar sūrūs). Tačiau toks nenumaldomas potraukis, nesvarbu kam, gali turėti nepageidaujamą poveikį dietai ir jūsų kūno linijoms.
- Dažnai jaučiate stiprų potraukį ledams? Žmonės, kurie jaučia dažną ir stiprų potraukį tam tikriems maisto produktams, paprastai turi didesnį KMI ir tai nieko nuostabaus, nes tokie maisto produktai dažniausiai būna tukinantys. Trys dalykai (vėsuma, kreminė tekstūra ir saldumas) ledus daro vienais geidžiamiausių produktų. Tačiau ši pagunda nėra nekalta – turi gana nemažai kalorijų. Vanilinių ledų porcijoje gali būti iki 230 kalorijų!
- Dažnai jaučiate stiprų norą sukrimsti bulvių traškučių? Sūrių ir traškių traškučių kartais užsigeidžia daugelis. Priklausomai nuo skonio 30 g traškučių pakelyje gali būti 150 kalorijų ir daugiau. O 230 g traškučių pakelyje gali būti iki 1230 kalorijų, o jei traškučius valgote su padažu – tai kalorijų bus dar daugiau. Jei nenorite priaugti svorio, traškučius rekomenduojama keisti salierų arba morkų šiaudeliais su humusu.
- Dažnai kyla noras smaližiauti šokoladu? Reguliariai šokolado nori tikriausiai daugelis moterų. Kodėl toks potraukis kyla yra daug teorijų: nuo magnio trūkumo iki nuotaikų svyravimo. Tačiau vienas kitas saldainis gali būti kaltas dėlto, kad per dieną suvartojate per daug kalorijų. Jeigu noras labai stiprus, geriau suvalgykite vieną juodojo šokolado kvadratėlį, o ne maišelį įprastų saldainių.
- Dažnai kyla noras užkandžiauti kukurūzų spragėsiais? Kartais aplinka gali sukelti norą tam tikrų maisto produktų, pavyzdžiui, apsilankius kino teatre, sunku atsispirti pagundai ir nenusipirkti kukurūzų spragėsių. Spragėsiai dažnai ruošiami su įvairiais kaloringais pagardais, dedama daug druskos arba cukraus, todėl tai nėra labai sveikas užkandis.
- Dažnai kyla noras suvalgyti spurgą? Tiems, kurie bando sulieknėti, spurgos tampa uždraustu maistu. Tačiau noras kartais gali būti stipresnis už valią. Tyrimai rodo, kad jei valgysite mėgstamus maisto produktus vieną savaitę, o kitą savaitę sau neleisite to daryti, noras nesveiko maisto gali tapti dar intensyvesnis. Todėl jei iš tikrųjų labai norite spurgos, geriau suvalgyti vieną kąsnelį mėgstamo deserto negu visiškai jo atsisakyti. Didžiausia spurgų blogybė yra ta, kad jų maistinė vertė yra labai nedidelė, o kalorijų labai daug.
- Dažnai kyla noras užsisakyti picą? Pica nėra pats blogiausias maistas – joje yra baltymų, skaidulų ir kitų vertingų medžiagų. Vis dėlto piktnaudžiauti ja nereikėtų, nes ji yra gana kaloringa. Kai norisi picos, geriau išsikepkite jos namie iš visadalių miltų, lieso sūrio ir su daug daržovių (pomidorų, brokolinių kopūstų ir kt.).
- Dažnai kyla pagunda sukrimsti riešutų? Riešutų problema yra ta, kad labai lengva nepastebėti, kiek iš tikrųjų jų suvalgote. Visi riešutai yra labai kaloringi, o ypač skrudinti ir sumaišyti su druska ir kitais prieskoniais. Rekomenduojama griežtai normuoti riešutų porcijas, kad galėtumėte labiau kontroliuoti jų suvartojimą. Taip pat geriau rinktis negliaudytus riešutus, nes taip užtruksite daugiau laiko, kol juos išgliaudysite ir suvalgysite mažiau.
- 15 valanda – laikas, kai labiausiai norisi suvalgyti šio bei to. Jeigu pastebite, kad šiuo metu ranka tiesiasi prie užkandžių, gali būti, kad jūsų kraujyje nukrito cukraus lygis. Deja, šokoladinis batonėlis ar pora sausainių savijautą pagerins tik laikinai. Šiuo metu rekomenduojama rinktis baltymų turtingus užkandžius, pavyzdžiui visadalių grūdų krekerius su liesu sūriu arba varške.
- Ar pastebite, kad tiesiasi ranka prie skanių sausainių ar kitų saldumynų po anytos ar uošvių apsilankymo, arba svarbios prezentacijos darbe? Kartais stiprus tam tikrų maisto produktų noras atsiranda ne dėl tikro alkio, bet dėl nemalonių emocijų, pavyzdžiui, streso ir nerimo. Tai vadinama emociniu valgymu ir jis gali turėti nepageidaujamą poveikį figūrai. Tačiau reikėtų stengtis rasti kitų atsipalaidavimo būdų – pasivaikščioti greitu žingsniu, užsiimti joga, pagulėti atpalaiduojančioje vonioje.