Kodėl japonės nestorėja?
2014-08-19 16:07Japonų filosofas, meno ir mados kritikas Kiyokazu Washida yra pasakęs: „Gražus, funkcionalus ir sveikas kūnas yra pagrindinis dalykas, kuris madingas“.
2006 metais anglų kalba išleistoje knygoje „Kodėl japonės nesensta ir nestorėja“ Naomi Moriyama dalinosi gimtojo krašto moterų jaunystės, puikios figūros ir energingo gyvenimo būdo paslaptimis. Knyga tapo bestseleriu ir tikriausiai nereikia stebėtis kodėl: su statistika nesiginčija net patys kritiškiausi žmonės. Pastaruosius 25-erius metus japonai – kaip ilgaamžių tauta – nepralenkiami. Kitų šalių piliečius stebina, kad vidutinė japonių gyvenimo trukmė – 86,4 metai. Nedaug nuo jų atsilieka ir vyrai. Įvairūs veiksniai lemia tokią ilgą gyvenimo trukmę, tačiau labiausiai – sveika mityba.
Beje, knygos autorė studijuodama koledže Jungtinėse Valstijose buvo priaugusi nemažai svorio, nes buvo pamėgusi amerikietišką maistą: picą, mėsainius, riebius desertus. Tačiau grįžusi į Japoniją iš naujo atrado mamos ruošto maisto privalumus. Tai ją ir įkvėpė parašyti knygą, kuri galbūt galėtų padėti viso pasaulio žmonėms puikiai jaustis ir atrodyti.
Pamėgti žuvį
Mūsų kraštuose pirmenybė teikiama raudonai mėsai, tačiau reikėtų imti pavyzdį iš japonų, kurie vietoj jos vartoja daug žuvies. „Japonai dievina žuvį, ypač labai sveiką ir riebią, tokią kaip lašiša, skumbrė, sardinė, silkė ir upėtakis. Japonijos gyventojai sudaro 2 % pasaulio populiacijos, bet suvartoja 10 % žuvies arba 69 kilogramus vienam asmeniui per metus. Palyginimui: pasaulio vidurkis: 16 kg“, – knygoje rašo moteris.
Žuvis padeda japonams ne tik išsaugoti gražią figūrą, bet ir turėti nepriekaištingus plaukus bei odą. Žuvyse itin daug vertingų omega 3 riebiųjų rūgščių, kurie gali apsaugoti nuo širdies ligų, vėžio, artrito ir kitų negalavimų.
Kiekvienas japonas patartų vartoti daugiau žuvies. Jei žuvies skonis visiškai nepriimtinas, rekomenduojama vartoti aukštos kokybės žuvų taukus.
Įtraukti į mitybą ryžius
Rudieji ryžiai Japonijoje vertinami nuo seniausių laikų. Tai labai maistingas produktas, turintis daug skaidulų ir antioksidantų. Be to, jie padeda palaikyti normalų cukraus lygį kraujyje bei suteikia ilgai trunkantį sotumo jausmą.
„Ryžiai yra Azijos dietos pagrindas. Japonijoje jie patiekiami nedideliame dubenėlyje prie beveik visų patiekalų. Ryžiai yra nekaloringi, sudėtiniai angliavandeniai, kurie užpildo skrandį, suteikia energijos ir nepalieka vietos tokiems nesveikiems maisto produktams kaip pramoniniu būdu gaminami sausainiai ir pyragaičiai, kurie yra niekas kitas, bet sveikatai pavojingų transriebiųjų rūgščių šaltinis“, – teigia autorė.
Būtina įsidėmėti, kad japonai, virdami ryžius, niekada nenaudoja sviesto, druskos ir aliejaus.
Nepamiršti ankštinių daržovių
Ankštinių daržovių japonai deda visur: nuo tofu iki miso sriubos. Juokaujama, kad sunku rasti tokį patiekalą, kuriame jų nebūtų.
Ankštinės daržovės turtingos kalio, folio rūgšties, magnio, geležies. Jos yra nekaloringos, nors ir labai maistingos. Sakoma, kad sviestu košės nepagadinsi, o japonai žinomą posakį perfrazavo, kad – ankštinėmis daržovėmis. Jos puikiai tinka sriubose, troškiniuose, salotuose, padažuose ir t. t.
Apie tradicinę sojų pupelių sriubą miso reikia pakalbėti atskirai. Per tyrimą, kuriame dalyvavo 20000 japonių, buvo nustatyta, kad tos moterys, kurios miso sriubą vartojo reguliariai, turėjo 40 % mažesnę riziką susirgti krūtų vėžiu.
Naomi nesiūlo nebevalgyti mėsos ir pradėti maitintis vegetariškai. Ji rekomenduoja tiesiog sumažinti mėsos porcijas ir vietoj jos ir sūrio dažniau vartoti sojų produktus.
Mėgautis sodriu laukuose, kalnuose ir jūrose užaugintų daržovių skoniu
Harvardo visuomenės sveikatos mokyklos tyrėjų nuomone, mityba, kurioje netrūksta šviežių vaisių ir daržovių, gali sumažinti kraujo spaudimą, padėti įveikti vėžį, sumažinti širdies priepuolio ir insulto riziką, pagerinti regėjimą, atmintį, kontroliuoti svorį.
Geriausia vaisius ir daržoves vartoti šviežius, tačiau, jei tokie nepatinka, galima imti pavyzdį iš japonų. Supjaustyti daug skirtingų daržovių ir jas trumpai patroškinti su šiek tiek rapsų aliejaus.
Jūros dumbliais ir daržovėmis grįsti kelią į ilgą gyvenimą
Jūrų dumbliai neatsiejama japonų virtuvės dalis. Tolimoje Azijos šalyje jie naudojami beveik visur. Mokslininkai teigia, kad jūrų dumbliuose yra cheminių medžiagų, kurios gali padėti išvengti vėžio. Svarstoma, kad galbūt jie ir yra ilgo tekančios Saulės šalies gyventojų gyvenimo paslaptis. Jūrų dumbliai naudojami ne tik gaminant sušius, bet ir ryžiuose, sriubose ir troškiniuose.
Lengvas maistas lengvesniam gyvenimui
Kitaip nei europiečiai, japonai maistą stengiasi gaminti lengvą. Jie nenaudoja taukų, sviesto kepimui. Vietoj jų mėsą, žuvį, soją ir daržoves gamina su rapsų, ryžių branduolių aliejumi arba žuvies sultiniu.
Gurkšnoti nesaldintą arbatą
Gerti daugiau žolelių arbatos. Rekomenduojama – ne mažiau nei tris puodelius per dieną. Be to, arbatos nesaldinti cukrumi ar kitais saldikliais.