Ieškome įkvėpimo internete, vartome žurnalus apie interjerą ir konsultuojamės su patyrusiais specialistais… Tačiau kai parsinešame į namus naują pirkinį, jis įsilieja į erdves ne taip darniai, kaip tikėjomės. Kodėl nedžiugina rezultatas? Nejaugi paleidome pinigus vėjais?

 

  Lack,Of,Space,Interior,Design,Mistake.,Sofa,Furniture,Does,NotPer mažas kilimas

 

Šis interjero elementas išgyvena renesansą. Šiandien be kilimo neapsieina nė viena namų erdvė. Nesvarbu, ar renkatės ilgų siūlų tekstūrinį paviršių, sendintą, ar austą modelį, būtina atsižvelgti ne tik į patalpos interjero stilių, bet ir mastelius. Didžiausia klaida, kurią darome patiesę naują kilimą svetainėje, – paliekame jį centre ir neapstatome baldais. Tuomet aksesuaras atrodo kaip ryški dėmė ant grindų ir neturi sąsajų su likusiais interjero elementais. Neišstumdykite baldų palei sienas ir nepalikite kilimo vienui vieno. Užkelkite priekines sofos ar fotelių kojeles ant kilimo, kad baldas dengtų 10–15 cm krašto. Šis triukas sujungia atskirus daiktus į bendrą koncepciją. Kilimo centre įkurdinkite mažytį žurnalinį staliuką iš stiklo, kad neblokuotų gražių spalvų ir raštų. Štai kodėl renkantis naują aksesuarą svarbu detaliai išmatuoti patalpos plotą. Jei nusipirksite per mažą kilimą, baldai bus susigrūdę kambario centre. Ir nebijokite, kad sunki sofa paliks įspaudą tekstilėje. Namai turi tarnauti šeimininkams, o nusidėvėjimas – natūralus dalykas. Jei gaila, kabinkite kilimą ant sienos, o ne tieskite po kojomis.

 

Per maži paveikslai

 

Menas praturtina aplinką. Menas teigiamai veikia psichinę būklę. Menas visada atrodo stilingai. Tačiau šie privalumai jaučiami tik tuo atveju, jei paveikslai yra matomi. Svarbu ne tik tai, kas pavaizduota ant drobės ar fotografijoje. Ne mažesnį vaidmenį atlieka rėmelių dydis. Eklektiškame interjere populiaru derinti daugybę smulkių elementų, ypač sieninių paveikslėlių. Kompozicijos atrodo novatoriškai, nes dėmesį kausto ne turinys, o elementų išdėstymas. Jei kabinsite 1–3 paveikslus ir paversite juos sienos akcentu, rinkitės optimalaus dydžio meno kūrinius. Įėję į kambarį ir atsisėdę ant minkštųjų baldų žmonės turi gerai įžiūrėti, kas pavaizduota paveiksle. Aksesuaras yra per mažas, jei būtina prieiti prie sienos ir vaikščioti po kambarį lyg po parodų salę. Tiesa, autoriniai darbai kainuoja daug. Galbūt galima rasti alternatyvą, žinomus vardus iškeisti į pradedančiuosius menininkus. Darbų vertė su metais tik didėja, taigi protingai investuosite.

 

Pagalvėlių perteklius

 

Plačiai reklamuojama, kad šis namų aksesuaras lengvai keičia patalpų nuotaiką ir dizainą, todėl privalu turėti gausią sofos kolekciją, apvilktą skirtingais užvalkalais. Vieni tekstilės gaminiai naudojami rudenį, vasarą, kiti – per didžiąsias metų šventes. Pagalvėlių paklausa ir pardavimai nesiliauja didėti nuo pandemijos laikų, kai žmonės ieškojo komforto ir saugumo. Šiandien ryškėja tendencija, kad kaupiama tiek daiktų, jog jie užgožia sofos dizainą. Vietoj patogumo gauname siaurą plotelį atsisėsti ir krūvą nelygių paviršių nugarai. Svajojame atsigulti lyg ant debesies, bet jaučiamės it atsidūrę ant uolos krašto. Galvojame pailsinti skaudančius raumenis, tačiau niekaip nerandame patogios kūno padėties. Jei prieš poilsį reikia nurinkti nuo minkštojo baldo dalį aksesuarų, jie dažniau voliojasi ant grindų ar pakampėse, tai ženklas, kad namuose per daug dekoratyvinių pagalvėlių. Tai – pinigai, išmesti į balą. Jei dievinate šį aksesuarą, palikite ant sofos ne daugiau kaip šešias standartinės kvadrato formos. Keisdami užvalkalus įgyvendinsite norimas stiliaus permainas, tačiau nepaversite svetainės vaikų zona, užversta minkšta, spalvota tekstile.

 

Gremėzdiškos kėdės

 

Reikia sutikti, kad kėdžių komplektas kainuoja daugiau nei vienas pietų stalas, tačiau negaila pinigų baldų kompozicijai. Valgomojo zona – tiek šeimininkų, tiek svečių traukos centras. Šiuo metu populiarios originalaus dizaino, architektūrinės kėdės su įmantriais porankiais ir lenkta nugarėle. Nors elementai atrodo stilingai ir puošia namų interjerą, tokie baldai nepraktiški dėl kelių priežasčių. Pirma, dėl sudėtingo porankių dizaino kėdės netelpa po stalu. Antra, dėl išraitytos nugarėlės baldas užima daug vietos (papildoma problema, jei kėdės ir taip negalima pristumti prie stalo). Trečia, originalaus dizaino baldai kainuoja brangiau nei standartinio modelio valgomojo kėdės. Kyla logiškas klausimas, ar verta investuoti į estetiką, kuri yra nepraktiška ir atima dalį gyvenamojo ploto. Baldai neturėtų riboti praėjimo takų, sudaryti kliūčių. Jei, norint apeiti valgomojo stalą, reikia daryti didelį lanką, spaudžiantis tarp baldų sukatės šonu ir įtraukiate pilvą, kėdės yra neergonomiškos ir, tikėtina, nevertos sumokėtų pinigų.

 

Žvakių manija

 

Tai karščiausia socialinių tinklų tendencija. Rodos, užmiršome civilizacijos progresą ir elektros išradimą, su džiaugsmu grįžtame prie pirmykščių šviesos šaltinių – žvakių. Maža liepsnelė atstoja židinį, mirguliuojantys šešėliai suteikia patalpoms jaukumo, prietema atpalaiduoja ir skatina miego hormono melatonino sintezę. Kur dar po namus pasklidęs svaigus aromatas! Žmonės perka vis daugiau žvakių. Tuština sąskaitą dėl garsių prekės ženklų. Kaupia stiklinius indėlius ant komodų, stalų ir lentynų. Susižavėjimo rezultatas – gausi kvapiųjų žvakių kolekcija, kuri nenaudojama. Tai skalsus aksesuaras. Nepaisant pradinio užmojo ir entuziazmo, daugelis nedegina žvakių taip dažnai, kaip norėtų. Tas pats indelis gali stovėti metų metus, tačiau nusibosta ir perkame naują. Kitas netinkamas įprotis – naudoti žvakes tik dekorui ir niekada nedeginti. Juk firminiai aksesuarai tokie brangūs! Neužtenka užuosti kvapą tik prikišus nosį. Aromatas turi sklandyti ore. Nepirkite daiktų, kurių neketinate naudoti pagal paskirtį.

 

Dirbtiniai augalai

 

Gyvenimo tempas itin spėrus. Nuolat stokojame laiko. Šios priežastys paaiškina dirbtinių augalų populiarumą. Jų nereikia laistyti, genėti, persodinti. Jie neserga ir nesensta. Gėlės ir amžinai žali augalai puošia namus, kol nusibosta, ypač pasiteisina patalpose, kur nėra langų ar prastas natūralus apšvietimas. Tik yra vienas niuansas. Dirbtiniai augalai visada atrodys dirbtinai. Juk pagaminti iš plastiko. Net pasirinkus kokybiškas žaliavas nepavyks išvengti nenatūralaus tobulumo – taisyklingos žiedų ir lapų formos, simetriško šakelių išsidėstymo, spalvų vienodumo. Natūralūs augalai yra unikalūs, saviti ir nepakartojami, dirbtiniai – kopijuojami gamykloje pagal vienodą šabloną. Šiandien aktualus ekologiškas, tvarus, organinis interjeras, todėl puoškite patalpas gyvomis arba skintomis gėlėmis. Neišlaidaukite dirbtiniams augalams, kurie paseno morališkai ir neatitinka šiuolaikinių estetikos koncepcijų. Jei susiduriate su iššūkiais ir negalite skirti augintiniams laiko, rinkitės nelepias rūšis: kaktusus, sukulentus, visžalius storalapius.

 

Nerūdijančiojo plieno kriauklė

 

Virtuvėje naudojama daug nerūdijančiojo plieno paviršių. Dažniausiai tai elektros prietaisai, neįmontuoti į baldus (šaldytuvas, gartraukis, indaplovė, dujinė viryklė), puodai, kai kada – šviestuvai, rankenėlės ir kitos dekoro detalės. Įprasta namuose rasti nerūdijančiojo plieno kriauklę. Tai pigus sprendimas, dar visai neseniai laikytas auksine taisykle bet kokiame interjere. Vadovaudamiesi šiuolaikinėmis dizaino tendencijomis siekiame harmonijos, todėl kriauklės spalvą būtina derinti su stalviršiu. Spalvoti (balti, kreminiai, rudi, juodi) paviršiai didina patalpos vertę, darniai įsilieja į bendrą atmosferą ir atrodo stilingai. Blizgi metalinė kriauklė išsiskiria iš aplinkos, iškart atkreipia dėmesį į save. Vadinasi, namų šeimininkai ir svečiai visada pamatys riebalais aplipusias sieneles, kalkių dėmes nuo vandens ir stintą neplautų indų. Išryškės bet koks paviršiaus defektas ir įbrėžimas. Spalvotas matines kriaukles prižiūrėti kur kas lengviau.

 

Stelažai be nugarėlės

 

Prekyboje gausu modulinių medinių baldų (lentynų, TV staliukų, stelažų), kurie yra… kiauri. Išpopuliarėjo minimalistinio stiliaus elementai, kuriuos sudaro tik šoninės sienos ir pertvaros, bet jie neturi nei nugarėlės, nei durelių. Socialiniuose tinkluose plinta pavyzdžiai, kaip stilingai panaudoti tokius baldus, tačiau dažniausiai jie stovi pustuščiai. Žmonės perka daiktus, kurie nėra funkcionalūs. Kokia nauda iš pastatomos 8 aukštų spintelės, jei kiekvienoje lentynoje laikoma po kelis aksesuarus. Tuščių erdvių estetika spendžia spąstus. Kambariai apstatyti atvirais baldais, o vietos, kur laikyti daiktus, nėra. Ilgainiui ant paviršių kaupiasi dulkės, kurias reikia valyti, atsiranda poreikis slėpti ne tokius reprezentatyvius, tačiau būtinus daiktus, pavyzdžiui, dokumentų segtuvus, kurie nedera prie interjero. Atviri baldai pasižymi mažesnėmis pritaikymo galimybėmis, kartais atrodo neišbaigti. Ne kiekvienas žmogus turi laiko ar gebėjimų sukonstruoti nugarėlę ar dureles. Pirkdami baldus tikimės, kad neprireiks papildomai meistrauti. Ekonomiškiau rinktis visiškai sukomplektuotas medines spinteles (su nugarėle ir durelėmis), kurias galima transformuoti pagal poreikį.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė