Kiekvienam amžiaus tarpsniui – savi tikslai
2023-04-24 08:13Įvairių galimybių, nepaisant amžiaus, visuomet yra daugiau, nei manome. Tik galbūt vieną dieną derėtų rimtai pasvarstyti ir savęs paklausti, kas verčia jausti nepasitenkinimą. Ir pagalvoti, ko dabartiniu gyvenimo etapu reikia labiausiai.
Rasti bendraminčių ir draugų
Vienišumo jausmas gali apimti būnant bet kokio amžiaus. Ir tai normalu. Mat reiškia, kad apmąstomi santykiai su aplinkiniais, ketinimai jų atžvilgiu, ko tikimasi iš bendravimo ar draugystės. Kita vertus, tai dažnai reiškia asmenybės brandą, nors vienišais šiais laikais jaučiasi netgi vaikai. Psichologai tikina – vienišumo jausmą išgyvena visi. Tiesa, anksčiau ar vėliau jis baigiasi. Užtat įgyjamas naujas požiūris ne tik į save, bet ir atrandami nauji vienišumo vertinimo kriterijai. Dėl to svarbu išsiaiškinti, ko pasijutę vieniši nenorime, jog mintis ir veiksmus galėtume nukreipti pozityvia linkme. Visada yra žmonių, kuriems esame reikalingi. Tų, kurie pasiruošę ir gali padėti. Kiekvienas turi įgūdžių, kuriais gali pasinaudoti ieškant bendraminčių, ir gyvenimą, kuriuo gali dalintis su kitais. Deja, niekas taip neslopina aktyvumo, kaip vienišumo jausmas. Kokios galimybės? Jaunimui verta kreiptis į bent 10 metų vyresnius asmenis, panašius gyvenimo etapus, tikėtina, jau įveikusius. Vyresniame amžiuje naudinga panaudoti atsiradusį laisvą laiką mėgstamai veiklai ar bendruomenės labui. Visada yra galimybė ne tik ieškoti tinkamos pagalbos, bet ir padėti kitiems.
Stiprinti ir puoselėti partnerystę
Kaip tikina psichologai, šeimos, kurios jaučiasi laimingos ir po 10 ar daugiau santuokos metų, įprastai turi susikūrusios nemažai savų, tik joms žinomų įpročių ir ritualų. Jie ne tik atgaivina bei stiprina jausmus, bet ir sukuria saugią partnerystę. Tokių porų šeiminės krizės įprastai nekamuoja. Vis dėlto visose gerose santuokose partneriai saugo individualumą, bet sykiu geba gerai jaustis būdami drauge. Sėkmingoje santuokoje daug ką reikia padaryti kartu, tačiau būtina nepamiršti, kad įvairiais gyvenimo etapais partnerių laukia skirtingi tikslai ir poreikiai. Būna periodas, kai didžiausias dėmesys skiriamas vaikų auklėjimui ir lavinimui. Nors tuomet daugiausia pastangų sutelkiama būtent į augančius vaikus, partneriams privalu nepamiršti vienas kito ir skirti laiko pomėgiams, laisvalaikiui tik dviese ir draugams. Vaikams palikus namus svarbu nenutolti vienam nuo kito, rasti tokių veiklų, kurios įdomios abiem. Siekiant, kad meilė neišblėstų monotoniškai žvelgiant į televizoriaus ar kompiuterio ekraną, nors kartą per savaitę naudinga paskirti aktyviam poilsiui drauge. Kilus idėjai, kaip paįvairinti poros kasdienybę, abiem partneriams verta imtis jos nedelsiant ir nebijoti keisti įprastos rutinos.
Skirti dėmesio sveikatai
Net jaunystėje būtina tausoti stuburą. Šiandien netgi jaunų žmonių stuburo diskuose randama įtrūkimų ir nusidėvėjimo požymių. Dėl to mažėja stuburo elastingumas ir judrumas, spaudžiamos ir dirginamos nervinės ląstelės. Ypač jautrūs kaklo slanksteliai. Jo raumenys ir raiščiai yra silpnesni nei kitų stuburo dalių, nes kaklas turi išlaikyti galvos svorį. Tad ilgai dirbant kompiuteriu palenkus galvą ir pečius, ima skaudėti sprandą, maudžia kaklą, pavargsta rankos. Štai kodėl būtina nuolat judėti: nors po truputį, bet dažnai. Stuburo sveikatą gerina mankšta, derinama su bėgimu, pasivaikščiojimu, važiavimu dviračiu ar plaukimu. Antsvoris – dar viena dažna prastos savijautos priežasčių, šiandien aktuali bet kurio amžiaus žmonėms. Atsikračius nereikalingų kilogramų galima pastebimai sumažinti ligų riziką. Didžiausias nutukimo pavojus – II tipo cukrinis diabetas. Keli numesti kilogramai turi įtakos kraujospūdžiui. Mat hipertenzija šiais laikais kelia grėsmę ne tik vidutinio amžiaus žmonėms. Išlaikant normalų kūno svorį, rizika susirgti storosios žarnos vėžiu sumažėja net 40 %. Nustatyta, kad net nedidelis antsvoris infarkto grėsmę didina 1,5 karto. Štai kodėl bet kokiame amžiuje verta rūpintis savijauta ir išsikelti tikslų, kurie padėtų ją stiprinti.
Atnaujinti profesinius siekius
Gyvename laikais, kai viskas kinta ir keičiasi kone kas akimirką. Norint įsitvirtinti darbo rinkoje ar siekti karjeros, profesinius siekius ir ambicijas patariama įgyvendinti kuo anksčiau. Ilgėjant gyvenimo trukmei, vis dažniau pasigirsta, kad teks ir dirbti ilgiau. Akivaizdu, kad prireiks ne kartą keisti ne tik profesiją, bet ir mokytis kone visą gyvenimą. Kita vertus, nemažai jaunų žmonių stengiasi susikurti gerovę ir užsidirbti pakankamai tam, kad po 50-ies galėtų mėgautis gyvenimu: atsiduoti pomėgiams, keliauti, skirti daugiau laiko bičiuliams. Jaunimui svarbu išmokti nepasiduoti būgštavimams dėl savo gebėjimų, o stengtis būti šalia tokių žmonių, kurie paskatinti veikti, įkvėptų drąsos, gebėtų patarti. Artėjant 40-ies link verta pasitikrinti, ar profesinis gyvenimas teikia pasitenkinimą, o pajamos leidžia gyventi taip, kaip norisi. Profesiniai lūkesčiai ir poreikiai kinta, nelygu aplinkybės ir situacijos. Žengimas į priekį ir karjeros iššūkiai dažnai reikalauja pasiaukojimo. Tai gali būti studijos vakarais, galbūt net sumažėjęs atlygis – daug ką tenka numatyti į priekį. Užtat rezultatas siekiant tikslo, tikėtina, atsipirks ir atlygins už nepatogumus.
Specialisto komentaras
Bestselerio „Gyvenimas lekia greitai, išimtis ateina lėtai“ autorius, JAV psichiatras Gordonas Livingstonas
Žmonėms būtina atidžiau įsižiūrėti į savo gyvenimus ir būti nusiteikusiems keistis. Nuolat kalbame apie tai, ko norime, ką ketiname nuveikti. Tačiau šios svajonės ir troškimai turi mažai įtakos pasikeitimams. Esame ne tai, ką galvojame, sakome ar jaučiame, bet tai, ką darome.
Autorius Vilma Srėbaliūtė-Kernazickienė