Kartais sakoma, kad ir gausios, ir mažos šeimos viena kitas užjaučia. Tame yra tiesos. Kas gali atsakyti, ar geriau turėti vieną vaiką ir jam skirti visą savo dėmesį ir resursus ar turėti du ir daugiau vaikų, kad jie visada turėtų vienas kitą, ne tik savo tėvus? Nėra vieno teisingo atsakymo į šį klausimą, bet daug porų, planuojančių šeimos pagausėjimą, susiduria su šia dilema.

 

vaikai

  • Vienas vaikas. Nereikia nė sakyti, kad yra labai didelis skirtumas tarp vieno vaiko šeimoje iki neturėjimo vaikų apskritai. Atsiradus vaikai, gyvenimas kardinaliai pasikeičia, keičiasi pasirinkimai, visas gyvenimas pradeda suktis aplink vaiką. Tačiau sakoma ir tai, kad turėti tik vieną vaiką yra visiškai kitokia patirtis negu turėti daugiau nei vieną. Vienturčius auginantys tėveliai nurodo daug privalumų, kodėl verta susilaukti tik vieno vaiko – visą dėmesį ir resursus bus galima skirti vienam vaikui, o ne dalyti keliems. Be to, tėvams reikia mažiau keisti savo gyvenimo būdą, kai auga tik vienas vaikas. Tačiau vaikas, augdamas tik tarp suaugusiųjų, gali nesijausti labai laimingas…

 

  • Du vaikai. Tyrimai rodo, kad, daugumos nuomone, du vaikai yra idealus vaikų skaičius šeimoje. Kai kurie žmonės sako, kad dviejų vaikų auginimas mažina riziką juos pernelyg išlepinti, o sesuo ar brolis tampa artimiausiu draugu. Antrasis nėštumas ir gimdymas dažniausiai būna lengvesni, o tėvams nereikia pirkti naujo kūdikio kraitelio, nes gali panaudoti antrą kartą, ką buvo susipirkę, laukdamiesi pirmojo vaiko. Tėvai taip pat gali jaustis ramiau, žinodami, kad, jei jiems kas nors nutiks, vaikai neliks visai vieni, nes turės vienas kitą. Tačiau yra ir sunkumų auginant du vaikus. Tai bus brangiau ir sudėtingiau, jei skirtumas tarp vaikų yra labai mažas. Be to, teks spręsti, ką daryti, kai paaugę vaikai pradės konkuruoti dėl tėvų dėmesio vieni su kitais.

 

  • Trys vaikai. Tėvai, auginantys tris ir daugiau vaikų, dažnai sako, kad staiga atsiradus dar vienam vaikui, pajuto dar didesnį skirtumą gyvenime negu tada, kai ilgą laiką neturėję vaikų susilaukė vieno vaiko. Kiti sako, kad sprendimas susilaukti trečiojo vaiko buvo lengvesnis negu sprendimas susilaukti antrojo vaiko. Auginant tris vaikus gali būti sunku viską suspėti, nes reikia patenkinti net trijų asmenų poreikius. Tai gali kelti stresą, nuovargį, o gyvenimas kartais atrodys per daug chaotiškas. Auginant tris vaikus, greičiausiai teks pirkti didesnį automobilį, kad visi tilptų, taip pat ir papildomas automobilines kėdutes vaikams. Gali būti sunkiau visiems išvykti kartu atostogauti. Tačiau ne tik streso bus trigubai daugiau, bet ir meilės bei džiaugsmo, kurį kelia augantys vaikai.

 

  • Daugiau nei trys vaikai. Daugiavaikės šeimos paprastai gali pasakyti daug gražių žodžių apie tai, kaip gera turėti didelę šeimą. Dažniausiai dideles šeimas kuria labai motyvuoti asmenys, kurie žino, kad turėti daug vaikų yra verta. Be abejo, gyvenimas tokiose šeimose pilnas iššūkių, streso ir chaoso. Kartais auginti didelę šeimą gali būti fiziškai išsunkiantis darbas. Reikia su vaikais kalbėtis apie būtinybę laikytis finansinės disciplinos, dalytis vieni su kitais daiktais, padėti vieni kitiems.