Kelionės su vaikais – paprastai ir sumaniai
2024-03-15 08:51Kelionės – neatsiejama gyvenimo dalis, tiek pasivaikščiojimas miške, tiek tolimesnė kelionė ar skrydis. Su vaikais kiekvieną išvyką tenka planuoti. Mažyliai dažnai mėgsta laikytis rutinos, todėl pokyčiai jiems kelia stresą. Tad kiekvienai kelionei geriausia ruoštis iš anksto ir viską apgalvoti.
Aptarti kelionės tikslą
Kuo domisi vaikas? Gyvūnais, plaukimu, gamta? Ką norėtų aplankyti ir nuveikti? Tai svarbūs klausimai, kuriuos tėvai turėtų užduoti prieš nuspręsdami, kur tiksliai keliaus. Kai tikslas aiškus, geriausias būdas sužavėti vaiką atostogomis – apie tai su juo pasikalbėti. Kasdienės rutinos pakeitimas – nemenkas iššūkis tėvams ir vaikams, todėl pokalbis padės sumažinti kylantį nerimą. Pirmiausia paaiškinkite, kur ir kodėl keliausite. Išsamiai papasakokite kelionės tikslą ir kaip ten nuvyksite – automobiliu ar lėktuvu. Būtinai nurodykite informaciją, pvz., kada išeisite iš namų ir ką pamatysite atvykę. Įtraukite jutimo detalių – bus triukšminga ar šalta. Aptarkite oro pokyčius ir ten viešėsiančius giminaičius ar draugus. Netgi galite kartu sudaryti tvarkaraštį su laikais, vietomis, netgi lūkesčiais.
Įvardyti reikalingus daiktus
Vaikui sunku žinoti, ko prireiks nepažįstamoje vietoje. Kartu sudarykite būtent jums svarbių daiktų sąrašą. Skatinkite imtis iniciatyvos pakuojant ir išbraukiant kiekvieną daiktą iš sąrašo. Galite patikrinti, ar įtraukė viską, ko reikia ir ką pats planavo. Jei vaikas dar nedidelis, galima skirti kitokią užduotį, pvz., pagalvoti, kokie drabužiai bus reikalingi kelionei, juos sudėti į lagaminą, planuoti, ką norės valgyti, kuo užkandžiauti. Vyresniųjų galite paprašyti, kad padėtų planuoti veiklą ar lankytinas vietas. Mažesnieji vartomose kelionių knygelėse gali parodyti, ką norėtų pamatyti ir kur nuvykti.
Atsakingai rinktis aprangą
Skatinkite atžalą rengtis sluoksniais, kad būtų patogu keliaujant. Kartu apžvelkite būsimą orų prognozę. Paskatinkite vilkėti tokius drabužius, kuriuos lengva apsivilkti arba nusirengti atsižvelgiant į orą. Venkite nepatogios avalynės. Jei planuojate ilgai važiuoti automobiliu, rinkitės minkštą ir švelnų, o ne sunkų ar odą dirginantį vilnonį megztinį. Vyresni vaikai gali prisiimti didesnę atsakomybę renkantis aprangą.
Paruošti skonio receptorius
Pasidomėkite, kokia virtuvė būdinga tose vietovėse, kur apsistosite. Tai naudinga padaryti ruošiantis kelionei į užsienį, kur susidursite su maistu, kurio vaikas paprastai nevalgytų namuose. Jei planuojate kelionę į Tailandą, pasigaminkite pad thai patiekalą iš vištienos, ryžių makaronų, daržovių ir aštraus padažo. Keliausite į Ispaniją? Paragaukite paelijos. Jei auginate įmantrų valgytoją, nuvykę gurmaniškai tyrinėkite restoranus.
Apriboti mėgstamų daiktų skaičių
Į kelionę vaikams dažnai norisi pasiimti viską, juk nežino, ko bet kurią akimirką gali prireikti. Tiesa, mėgstamiausias žaislas, naktinė lemputė ar baltojo triukšmo aparatas leidžia apsiprasti nepažįstamoje aplinkoje, ypač jei vaikas dažnai įsitempęs, jautrus. Tačiau apribokite tokių daiktų ir žaislų skaičių, nes jie gali užimti per daug vietos. Vyresniems leiskite pasirinkti po vieną svarbų daiktą.
Suplanuoti užimtumą
Pasikalbėkite su vaiku apie tai, kokie daiktai leidžiami, o kuriuos reikėtų palikti namuose. Apsvarstykite galimybę į kelionę pasiimti garso tildymo funkciją turinčius elektroninius žaislus, kurie linksmins vaikus, o kelionė taps ne tokia ilga. Įsidėkite spalvinimo priemonių, galvosūkių knygų. Venkite daiktų, kurie kelia netvarką, turi daug skirtingų detalių. Jei susitiksite su draugais, įtraukite vaikus į grupinę veiklą. Nepamirškite nešiojamojo, planšetinio kompiuterio ir telefono įkroviklių bei ausinių.
Pasirūpinti higienos reikmenimis ir vaistais
Kiekviena kelionė – tikras iššūkis. Gali nutikti neplanuotų dalykų, kurie namuose būtų lengvai išsprendžiami. Tad keliaujant verta papildyti vaistų ir higienos priemonių krepšį. Nepamirškite pirmosios pagalbos priemonių, kremo nuo saulės ir purškalo nuo vabzdžių. Jei skrendate, supakuoti skysčiai turi atitikti transporto saugumo administracijos standartus. Būtinai laikykite vaistus salono krepšyje. Registruotas bagažas gali pasimesti arba vėluoti.
Pasiimti užkandžių ir gėrimų
Kad ir kur keliautumėte, pasiimkite skanėstų. Paprašykite vaiko išsirinkti mėgstamiausius ir juos supakuoti. Paaiškinkite, kad svarbu, jog visi neišalktų keliaujant, todėl supakuokite tiek, kad nepritrūktų. Tai ypač aktualu, jei atvykus į paskirties vietą vietinėse prekybos vietose sunku rasti konkrečių maisto produktų.
Skaityti knygas ar žiūrėti filmus
Įdomus būdas padėti vaikams su nekantrumu laukti atostogų – skaityti knygas ar žiūrėti filmus, nufilmuotus būtent ten, kur planuojate aplankyti. Filmai ar knygos supažindins su vietove, suteiks dar daugiau emocijų, kai vaikas atpažins konkrečią vietą. Jei jau moka skaityti, nupirkti įdomią knygą arba tiesiog pasaulio atlasą. Likus kelioms dienoms iki išvykimo stebėkite, ar vaikui nepasireiškia nerimo požymių. Atminkite, kad atžala greičiausiai pastebės, jei patiriate stresą, todėl stenkitės išlikti ramūs.
Mokytis kalbų kartu
Puikus būdas kartu su vaiku pasinerti į vietos kultūrą – iš anksto išmokti pagrindinių posakių. Pradėkite nuo „labas“, „sudie“ ir „ačiū“, išmokite dar vieną kitą reikalingą žodį. Kasdien skirkite bent 5 min. kalbos pamokėlėms.
Autorius Monika Budnikienė