Vis daugiau žmonių keliauja su mažaisiais (kartais ir ne tokiais mažais) keturkojais draugais. Tolimos išvykos su gyvūnais gali atrodyti sudėtingos, tačiau gyvūnų priežiūros specialistai patikina, kad katės ir šunys, tinkamai paruošti, ne tik puikiai ištveria keliones, bet ir jomis mėgaujasi. Visgi šeimininkai privalo viską suplanuoti iš anksto ir pasirūpinti augintinio saugumu bei komfortu. Beje, manoma, kad ateityje dar daugiau žmonių keliaus ne su vaikais, o su gyvūnais. Tad kai kurie oro vežėjai jau dabar siūlo išskirtinių skrydžių, skirtų specialiai šunims.

 

Pirmasis pasaulyje šunų lėktuvasA,Beagle,Dog,Sits,In,An,Open,Suitcase,With,Clothes

 

Gegužės viduryje oro linijų bendrovė „BARK Air“ šunims ir jų šeimininkams pasiūlė specialią kelionę iš Londono į Niujorką, iš šio – į Los Andželą. Bendrovė save vadina „pirmąja pasaulyje kelionių lėktuvu patirtimi, sukurta specialiai šunims“. Keleivių ir jų augintinių čia laukia prabanga ir išskirtinis aptarnavimas, skirtas būtent keturkojams. Skrydžio kaina iš Stanstedo oro uosto Londone iki Niujorko šuniui ir jo šeimininkui atsieis 8 tūkst. JAV dolerių į vieną pusę. Be to, neįprasta ir tai, kad bendrovė į orlaivį atsisako priimti vaikus, tad skrydžiais mėgausis tik pilnamečiai asmenys ir jų keturkojai. Pirmasis naujai įkurtos oro bendrovės skrydis numatytas gegužės 23-iąją. Kompanijos įkūrėjai tikina, jog per dažnai šunims užkertama galimybė patogiai keliauti. Mat jie turi skristi kelioniniame krepšyje arba turi kęsti stresą gabenami lėktuvo krovinių skyriuje. „BARK Air“ žada, kad šunims skrydžio metu bus suteikta visiška laisvė – jie galės nevaržomai naudotis sėdynėmis, lovomis ir bet kuria kita lėktuvo dalimi, ant kurios pajėgūs užsiropšti. Panašiai, kaip saugos diržų taisyklės, galiojančios žmonėms, šunys šios bendrovės vykdomų skrydžių metu turės likti pririšti tik tol, kol lėktuvas rieda, kyla, leidžiasi arba jei tikimasi turbulencijos.

 

Visais kitais atvejais lėktuve jie galės judėti taip, kaip iki šiol tai daro žmonės. Su įsigijusiais kelionės bilietus susisieks darbuotojas, kuris surinks visą reikiamą informaciją apie dvikojų keleivių šunį. Tada sukurs individualų kelionės planą, užtikrinantį geriausią įmanomą skrydžio patirtį jų augintiniui. Taip pat skelbiama, kad prieš įlaipinimą šunys bus veikiami „raminančiais feromonais“, muzika ir jiems draugiškomis spalvomis. Lėktuve kiekvienas šeimininkas ras raminančių skanėstų, triukšmą slopinančias ausines ir stresą padedančių įveikti šunims specialiai sukurtų liemenių, kad visi keleiviai būtų kuo ramesni. Skrydžio metu keturkojus vaišins skanėstais, gėrimais ir lepins staigmenomis. Nors norinčiųjų taip keliauti atsirado nemažai, tačiau šis išskirtinis skrydis sulaukė ir nemenkos kritikos. Ir tikrai ne dėl pastangų užtikrinti gyvūnų gerovę, o dėl to, kad pasauliui nerimaujant dėl klimato kaitos siūlomos tokios paslaugos, kurios aplinką itin teršiančius lėktuvus milžiniškus atstumus skraidins pustusčius. Tokios idėjos kritikai tikina, kad augintiniams reikėtų leisti keliauti įprastais lėktuvais, traukiniais ir kitomis transporto priemonėmis ne krovinių skyriuje, tačiau atskiroje klasėje (lėktuvo sekcijoje ar vagone), kad nebūtų sukelta nepatogumų keliaujantiems be augintinių.

 

(Ne)sudėtingos keliavimo taisyklės Lietuvoje

 

Nemažai žmonių, išgirdę apie „BARK Air“, tiesiog iš nuotabos pakėlė antakius, kiti suabejojo, ar tai tik nėra reklaminis šunų skanėstus gaminančios įmonės triukas? O dar didesnė dalis kuo puikiausiai supranta, kad tokių kelionių sau tiesiog niekada negalės leisti. Ir turbūt to nė nereikia. Su šunimis bei katėmis žmonės keliauja po visą pasaulį, ir nors tai neretai sukelia streso ir šeimininkui, ir augintiniui, tačiau tikrai nėra neįmanoma, ar nepatogu. Keliauti Lietuvoje su keturkojais draugais įprasta. Važiuojant automobiliu gyvūną galima vežti taip, kaip žmogui patogu. Nėra griežtų taisyklių, kaip nuosavame automobilyje turi būti gabenami augintiniai. Visgi reikia paisyti atsargumo ir gyvūno gerovės. Geriau, jeigu augintinis keliauja ant galinės sėdynės, specialiame krepšyje. Pagal Kelių eismo taisykles, vairuotojas privalo užtikrinti, kad vežami gyvūnai netrukdytų vairuoti, nesusižalotų ir nesužeistų transporto priemonėje esančių eismo dalyvių, jeigu transporto priemonė būtų staigiai stabdoma. To išvengti padeda specialios petnešos, saugos diržai, bagažinėje pastatomas narvas ar transportavimo dėžė. Keliauti su augintiniais leidžia ir Lietuvos geležinkeliai. Katėms rekomenduojami krepšiai, o šunys turėtų keliauti su antsnukiu ir pavadėliu, nuo šeimininko nenutolti toliau nei per pusę metro.

 

Kita svarbi užduotis keliaujant su gyvūnais vasarą – pasirūpinti, kad augintinis neperkaistų. Šilumos smūgis augintinį gali ištikti keliaujant automobilyje, stovyklaujant prie ežero ar ilsintis prie jūros. Augintinio nevalia nepalikti automobilyje net kelioms minutėms. Tai gali būti pavojinga, net jeigu temperatūra lauke ir nėra itin aukšta. Svarbu prisiminti, jeigu lauke 21 °C, po 10 min. mašinoje jau bus 32 °C, o praėjus 30 min. temperatūra gali siekti netgi 43 °C. O tai pavojinga augintinio sveikatai ar net gyvybei.

 

Į keliones su mažaisiais draugais leistis reikėtų ne tik iš anksto pasiruošus reikalingus daiktus (vandens, dubenėlį, maisto ir kt.), bet ir papildžius augintinio vaistinėlę. Juk kelionėje ar gamtoje augintiniui gali įgelti bitė, pasireikšti alergija ar ištikti trauma. Augintiniui skirtoje vaistinėlėje turėtų būti binto, elastinio tvarsčio, neperšlampamų pleistrų, vatos, vandenilio peroksido, kalio permanganto (padeda stabdyti kraujavimą), dezinfekcinio skysčio (be alkoholio), termometras, pincetas erkėms ištraukti, viduriavimą stabdančių preparatų, vaistų nuo alergijų (rekomenduoti turėtų veterinarijos gydytojas). Taip pat naudinga automobilyje ar krepšyje turėti termoizoliacinį apklotą. Pravartu turėti ir daiktų, kurie ramina gyvūną ir suteikia jam saugumo – mėgstamą žaislą ar kt.

 

Svarbu žinoti keliaujantiems į užsienį

 

Nusprendus leistis į tolimesnę kelionę ir su augintiniu vykti lėktuvu, kelionės planą derėtų pradėti kurti nuo reikalingų dokumentų. Europoje gyvūnai gali būti gabenami, kai jie yra 2–3 mėn. amžiaus, bet tada būtina turėti specialią deklaraciją, o sukakus 3 mėn. turi būti privalomai vakcinuoti kompleksine vakcina ir po jos iki kelionės turi būti praėjusi mažiausiai 21 d. Vykstant į kitus žemynus, anksčiausiai išvykimas galimas tik atlikus 3 mėn. vakciną ir išlaukus 21 d. po jos. Keliaujant už Lietuvos ribų (tiek automobiliu, tiek lėktuvu ar kitu transportu) su augintiniu būtina, kad jis turėtų poodinę mikroschemą, taip pat gyvūno augintinio europinį pasą, visus galiojančius skiepus. Vykstant į Airiją, Jungtinę Karalystę, Maltą, Norvegiją arba Suomiją yra dar vienas papildomas reikalavimas: gyvūnas turi būti gydytas nuo kaspinuočių – tam naudojami įprasti nukirminimo vaistai. Tiesa, šią procedūrą būtina atlikti klinikoje, nes augintinio pase privalo būti veterinarijos gydytojo įrašas apie tai, kad augintinis nukirmintas atitinkamu preparatu. Taip pat prieš kelionę derėtų atvykti į veterinarijos kliniką, kur gydytojas patikrins augintinio poodinę mikroschemą, ar ji sutampa su nurodyta dokumentuose, dar kartą peržiūrės, ar augintinio pasiutligės vakcina galiojanti ir pažymės pase, kad gyvūnas sveikas bei gali keliauti. Ši procedūra atliekama ne anksčiau nei 5 d., bet ne vėliau nei para iki išvykimo.

 

Pasiruošti kelionei su augintiniu paprasčiau, jeigu iš anksto bus patikrinti šalies, į kurią vykstama, reikalavimai bei konkrečios oro linijų taisyklės. Svarbiausią informaciją pavyks rasti oro linijų puslapiuose, valstybių, į kurias vykstama, institucijų oficialiose svetainėse. Dažniausiai ji pateikiama skyrelyje „atvykstantiems“. Beje, daugelis oro vežėjų prašo keleivių apie gyvūną pranešti iš anksto, tad įsigijus bilietą derėtų susiekti su oro linijomis telefonu arba el. paštu. Svarbu nusiteikti ir tam, kad kelionės metu gyvūnas turės būti krepšyje ar narve. Nedidelius šunelius ar kates leidžiama pasiimti į lėktuvo salono vidų, tačiau didesnių veislių šunys keliauja bagažo skyriuje, gabenimo narve. Ir prie narvo ar krepšio reikėtų augintinį pradėti pratinti iš anksto. Svarbu pratinti augintinį prie narvo pamažu, pradedant nuo buvimo jame namuose, vėliau automobilyje, vis ilginant laiką. Narvas augintiniui turi sietis su saugia vieta. Renkantis viešbutį ar apartamentus taip pat būtina ieškoti tokių, kuriuose augintiniai laukiami. Visgi net ir tokiu atveju verta susisiekti su administratoriumi ir pranešti, kad atvyks ne tik dvikojai, bet ir keturkojai svečiai. Nemažai viešbučių priima svečius su šunimis, tačiau viešbučio kambaryje bus reikalingas narvas. Augintinis negali vienas laisvai lakstyti viešbučio kambaryje. Tokia taisyklė galioja ir dėl paties gyvūno, ir dėl viešbučio personalo saugumo.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė