Kartą per ketverius metus vasaris turi papildomą, dvidešimt devintą, dieną. Šie metai vadinamieji keliamaisiais. Gana retai pasitaikanti vasario 29-oji apipinta įvairiais mitais, prietarais ir legendomis. Keliamieji metai žmonės kelia susidomėjimą jau daugiau nei du tūkstančius metų, kai Romos imperatorius Julijus Cezaris paskelbė, kad dienos bus skaičiuojamos pagal naująjį kalendorių.

 

"keliamieji metai"

Kodėl yra keliamieji metai? Žemei reikia 365,242189 dienų, 5 valandų, 48 minučių ir 45 sekundžių, kad apskrietų vieną ratą aplink Saulę. Tačiau pagal visame vakarų pasaulyje naudojamą Grigaliaus kalendorių metus sudaro 365 dienos, todėl jeigu kas ketverius metus nebūtų pridedama dar viena diena, mes atsiliktumėme 6 valandomis kasmet. Po šimto metų mūsų kalendorius atsiliktų nuo tikrojo Žemės apsisukimo aplink Saulę greičio net 24 dienomis!

 

Julijus Cezaris pirmuosius keliamuosius metus pristatė apie 46 m. pr. Kr., tačiau jo kalendorius turėjo vieną taisyklę: kiekvieni metai, kuriuos galima padalyti iš 4, yra keliamieji metai. Todėl keliamieji metai kartodavosi per dažnai. Po maždaug 15000 metų popiežius Grigalius XIII šiek tiek pakoregavo Cezario kalendorių iki tokio, koks naudojamas ir šiomis dienomis.

 

Keliamieji metai techniškai neįvyksta kas kiekvienus ketverius metus. Cezario kalendoriaus idėja nebuvo bloga, bet truputėlį netiksli: keliamieji metai būna tada, kai juos galima padalyti iš 4, išskyrus tuos metus, kuriuos galima padalyti iš 100 ir negalima iš 400. Dėl šios priežasties 2000 metai buvo keliamieji, bet 1700, 1800, 1900 – ne. Tačiau pridėti dieną kartą kas ketverius metus iš tiesų yra šiek tiek per daug.

 

Keliamieji metai – tinkamas laikas piršlyboms? Airių legenda teigia, kad vasario 29-ąją, vienintelę dieną per ketverius metus, yra priimtina moterims pirštis vyrams. Pasakojama, kad šis paprotys atsirado, kai įvairios istorinės asmenybės, tarp jų ir šventoji Brigita pasiskundė šventajam Patrikui, kad moterys turi per ilgai laukti, kol jų gerbėjai pasipirš. Geraširdis šv. Patrikas išklausė nepatenkintų moterų skundus ir davė moterims vieną dieną, per kurią jos gali pačios pasipiršti!

 

Diena, kuri legaliai neegzistuoja! Kitoje legendoje teigiama, kad Škotijos karalienė Margarita išleido įstatymą, pagal kurį vyrams, atmetusiems moterų prašymą vesti, būdavo skiriamos bausmės. Manoma, kad ši tradicija atsirado dar tada, kai vasario 29-osios oficialiai nepripažino anglų teisė. Tad jeigu ta diena nebuvo legali, nieko tokio ir nusižengti tam įstatymui…

 

Bauda nesutikus. Vyrui atsakyti „ne“, kai moteris peršasi, gali brangiai kainuoti. Danijoje, jei vyras atsisako vesti vasario 29-ąją jam pasipiršusią moterį, jis turi padovanoti tuziną pirštinių. Suomijoje nesutikęs su pasiūlymu vyras turi moteriai padovanoti tiek medžiagos, kad pakaktų dailiam sijonui pasiūti.

 

Pirštis per keliamuosius metus gerai, o tekėti – blogas ženklas? Viena iš penkių susižadėjusių portų Graikijoje vengia tuoktis keliamaisiais metais (vasario 29-ąją), nes mano, kad tai yra blogas ženklas.

 

Keliamųjų metų sostinė. Miestai dvyniai – Antonijus Teksaso valstijoje (JAV) ir Antonijus Naujojoje Meksikoje (JAV) – vadinami keliamųjų metų sostinėmis. Šiuose miestuose keliamaisiais metais vyksta 4 dienų festivalis, per kurį švenčiami visų šią dieną gimusių žmonių gimtadieniai (reikia pateikti asmens identifikavimo pažymėjimą).

 

Ką daryti, jei gimtadienis keliamaisiais metais? Daugelis žmonių, gimusių vasario 29-ąją, nelaukia 4 metų, kol galės švęsti gimimo dieną. Žvakutes ant torto jie pučia vasario 28-ąją arba kovo 1-ąją. „History.com“ rašoma, kad apie 4,1 milijono žmonių visame pasaulyje yra gimę vasario 29-ąją dieną, o tikimybė gimti šią dieną yra lygi vienai iš 1461!

 

Keliamųjų metų pasaulio rekordas. Gineso rekordų knygoje rašoma apie vienintelį atvejį, kai trys Keoghų šeimos kartos gimė vasario 29 dieną. Peteris Anthony Keoghsas gimė Airijoje 1940 metais. Jo sūnus, Peteris Ericas, gimė D. Britanijoje 1964. Anūkė Bethany Wealth gimė taip pat vasario 29-ąją D. Britanijoje 1996-aisiais.

 

Įžymūs asmenys, gimę keliamaisiais metais: italų kompozitorius Gioacchino Rossini, JAV motyvacinių knygų „Neribota galia“, „Pažadink savyje milžiną“ autorius Anthony Robbinsas, džiazo muzikantas Jimmy Dorsey, aktoriai Dennisas Farina ir Antonio Sabato Jr. ir reperis bei aktorius Ja Rule.

 

Apie keliamuosius metus sukurta daug patarlių visame pasaulyje, bet daugiausiai – Škotijoje. Čia tikima, kad keliamieji metai būna blogi metai gyvuliams: „Keliamieji metai niekada nebuvo geri avių metai“. Italijoje sakoma: „Keliamieji metai, žlugę metai“, įspėjama, kad geriau neplanuoti vestuvių šią dieną. Kyla klausimas kodėl? O todėl, kad tikima, kad keliamaisiais metais moterys yra labai nepastovios!

 

Pasaulyje egzistuoja net keliamųjų metų klubas! Keliamųjų metų pirmosios dienos kūdikių garbės draugija (angl. Honor Society of Leap Year Day Babies) – tai gimusiųjų vasario 29-ąją klubas. Šiam klubui priklauso daugiau nei 10 tūkst. žmonių iš viso pasaulio. Klubo idėja – populiarinti keliamuosius metus ir rasti bendraminčių.

 

Idėja laisvalaikiui. Galvojate, ką veikti vasario 29-ąją? Rekomenduojame pasižiūrėti jaukią 2010 metų romantinę komediją „Keliamieji metai“ („Leap Year“), kuriame pagrindinius vaidmenis atliko žavioji rausvaplaukė Amy Adams ir Matthew Goode.