Žolininkai nuo senų laikų vertino kaulažolę arba vaistinę taukę (lot. Symphytum officinale L.), padedančią gyti po įvairių traumų: kaulų lūžių, patempimų, išnirimų. Jau senovės Romoje buvo žinomos kaulažolės kraują stabdančios ir žaizdas gydančios savybės. Net botaninis augalo pavadinimas reiškia „gydyti“. O mūsų proseneliai ją vadindavo ir kaulašakne, kaštavolu, gydšakne, juodšakne, skausmašakne, gyvakauliu, ir taukute. Vaistažolė nuo šių ir kitų negalavimų iki šiol vartojama tiek į vidų, tiek išoriškai. Vertingos ne tik kaulažolių šaknys, bet ir lapai. Tačiau žolininkų liaupsinama kaulažolė gali būti ir pražūtinga. Ypač nuodinga augalo šaknis, kurios paragavus, galima net mirti.

 

kaulazole

Tikriausiai būtų galima tvirtinti, kad senais laikais vaistinė taukė arba kaulažolė išgelbėjo ne vienam sužeistajam ar sunkiam ligoniui gyvybę. Ji yra labai universali. Tinka daugelyje kritinių situacijų.

 

Kaulažolių preparatų negalima naudoti nėštumo ir žindymo metu, prasidėjus kaulėjimui, esant alergijai, sergant vėžiu, hipertenzija, jei žemas kraujo spaudimas.

 

Gaminant gydomuosius preparatus su vaistine tauke, būtina prisiminti, kad aukštoje temperatūroje žūsta visos vertingosios medžiagos, todėl kaulažolių negalima virti, o tik kaitinti ant silpnos ugnies.

 
  • Gydo žaizdas ir saugo nuo gyvybei pavojingų komplikacijų.
 

Dažniausiai kaulažolė naudojama norint pagreitinti žaizdų gijimą, ypač, jei žaizdos gali kelti pavojų sveikatai. Rašytiniuose šaltiniuose teigiama, kad ant pažeistos kūno vietos dedamas karštas kompresas, išmirkytas šiltame vandenyje su trintomis žolelėmis. Teigiama, kad tokie kompresai gali apsaugoti nuo amputacijos, patyrus rimtas galūnių traumas, ir net išgydyti piktybinius auglius. Vaistinę taukę būtų galima pavadinti natūralia dezinfekuojančia priemone, todėl ji gali padėti gydyti įvairius odos įbrėžimus ir įdrėskimus, o vartojama į vidų net sumažinti arba sustabdyti vidinį kraujavimą.

 
  • Malšina skausmą.
 

Kaulažolė turi švelnų, nervų sistemą raminantį poveikį. Ji gali būti vartojama kaip alternatyva cheminiams vaistams nuo skausmo tų žmonių, kurie patyrė kaulų lūžių arba patempimų. Mat vaistažolė ne tik malšina skausmą, bet ir mažina patinimą, mėlynes, gydo žaizdas.

 
  • Mažina laisvųjų radikalų žalą.
 

Derlingose ir drėgnose vietose auganti vaistinė žaliava prisotinta antioksidantų, kurie padeda sumažinti sveikatai žalingų laisvųjų radikalų poveikį. Kuo organizme mažiau kenksmingų toksinių medžiagų, žalojančių kūno ląsteles, tuo geresnė bendra savijauta, stipresnė imuninė sistema ir todėl asmuo gali greičiau pagyti po traumų.

 
  • Turi priešuždegiminį poveikį.
 

Šio augalo sudėtyje yra iki 30 procentų gleivių bei nemažai alantoino. Šie cheminiai junginiai itin veiksmingi, jei organizme prasidėjo uždegiminiai procesai. Lėtinis uždegimas gali neigiamai paveikti imuninę sistemą ir yra susijęs su depresijos, diabeto, širdies ir vėžio ligų atsiradimu.

 
  • Puoselėja odą.
 

Norintys turėti gražią veido odą, atsikratyti pigmentinių dėmių bei raukšlių, naudoja kaulažolių aliejų. Smulkinta kaulažolės šaknis užpilama augaliniu aliejumi. Porą dienų laikomas tamsioje, vėsioje vietoje. Paskui verdamas ant silpnos ugnies porą valandų. Vėl parą laikomas tamsioje vietoje. Kaulažolių nuoviras išspaudžiamas ir paruošiamas naudojimui.

 
  • Nuo sąnarių skausmo.
 

Daugelis išbandžiusiųjų tikina, kad įtrinimai su spiritine kaulažolių ištrauka veiksmingai malšina sąnarių skausmus. Tačiau kompresus ant odos naudoti atskiestus.

 
  • Nuo kvėpavimo takų ligų, opaligės, gerklės skausmo.
 

Liaudies medicinoje yra nemažai receptų, kuriais siūloma gydyti bronchitą, plaučių tuberkuliozę, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligę, gerklės skausmą ar slogą. Tačiau taukės preparatų į vidų galima vartoti tik gydytojui paskyrus ir labai tiksliomis dozėmis. Augalo šaknys yra labai nuodingos. Ištyrus paaiškėjo, kad juose yra kancerogeninių ir mutageniškų medžiagų.

 
  • Nuo pūlinių, tromboflebito, nubrozdinimų, nudegimų ir kitų žaizdų.
 

Smulkintas kaulažolės šaknis sumaišyti su kiaulės taukais (santykiu 1:4). 30 minučių palaikyti mišinį garų vonelėje. Tada iškart nusunkti ir padėti į šaldytuvą, kad atšaltų ir sustingtų.