Vokiečių psichologas dr. Wolfgangas Krügeris prieš daugiau nei du dešimtmečius mokslinių tyrimų objektu pasirinko pavydą. 2013 m. apibendrintus ilgamečių tyrimų rezultatus pasauliui pristatė išleisdamas knygą „Iš pavydo gali kilti meilė – nemėgstamo jausmo išgydymas“. Mokslininkas ne tik ištyrė pavydo rūšis bei pasekmes, bet ir išsiaiškino, kad tiek moterys, tiek vyrai jaučia vienodai intensyvius pavydo dūrius. Tačiau šį nemalonų jausmą skirtingos lyties atstovai pajunta dėl skirtingų priežasčių.

 

Moterys:Jealous,Colleagues,Envy,Successful,Female,Coworker,With,Crown,On,Head.

 
  •  JAV Kognityvinės terapijos instituto direktorius, psichoterapeutas, knygos „Laisvė nuo pavydo“ autorius dr. Robertas Leahy mano, kad pavydo jausmas visada paliečia tris asmenis: pavyduolį, jo partnerį ir žmogų, kuris tariamai kelia grėsmę santykiams. Taip pat psichoterapeutas skiria du pavydo tipus: vienas susijęs su fiziniu artumu, kitas – su emociniu. Šis būdingesnis moterims. Dailiosios lyties atstovės linkusios dažniau nepasitikėti santykių stabilumu. Tik 35 % apklausose dalyvavusių amerikiečių moterų fizinė neištikimybė pasirodė skausmingesnė už emocinę. Likusias ypač skaudino mintis, kad vyras gali įsimylėti kitą. Skiriamos trys pavydo formos: švelnusis, intensyvusis ir galingasis. Pirmosios dvi formos, pasak mokslininkų, būdingesnės moterims. Jos išgyvena intensyvias emocijas, tačiau dažniau suvaldo veiksmus arba juos apriboja atidžiu stebėjimu. Dailiosios lyties atstovės dažniau tikrina partnerio mobilųjį telefoną, gudrauja mėgindamos peržvelgti elektroninius laiškus ir socialinius tinklus, tačiau gerokai rečiau išsako abejones tiesiogiai ar juolab griebiasi smurto.
  •  Psichologijos profesorius dr. Angelo DiBello iš Bruklino koledžo tikina nustatęs ryšį tarp pavydo ir polinkio vartoti daugiau alkoholio. Nors tiesioginis ryšys tarp alkoholizmo ir pavydo neįrodytas, tačiau dr. A. DiBello mano, kad pavydūs asmenys patiria didesnę riziką susirgti alkoholizmu. Moterims ši rizika net 30 % didesnė. Jo atliktame tyrime dalyvavo 277 Amerikos universiteto studentai, iš kurių 180 – jaunos merginos. Paaiškėjo, kad nuolat romantinio partnerio pavyduliaujančios studentės per savaitę suvartoja 4 kartus daugiau svaigiųjų gėrimų nei tos, kurios pasitiki mylimuoju. Genamos pavydo jaunos moterys dažniau griebiasi savęs tobulinimo dietomis, sportu, įvairiomis grožio procedūromis ir išleidžia daugiau pinigų kosmetikai bei drabužiams. Apklausos rodo, kad net 5 moterys iš 10 įsigijo prabangių suknelių, apatinio trikotažo ar aksesuarų vien tam, kad pademonstruotų esančios pranašesnės už tariamą konkurentę. Visgi taip elgiasi tik jaunos merginos. Sulaukus 30–35 m. pavydas tampa mažiau intensyvus. Brandžios moterys į savo partnerius bei jų bendravimą su kitais pradeda žiūrėti atlaidžiau.
  •  2010-aisiais atliktas eksperimentas parodė, kad pavydas iš tiesų apakina. Ši emocija neleidžia sutelkti dėmesio. Kalifornijos universiteto mokslininkų atliktame tyrime dalyvavo romantinius santykius puoselėjančios poros, kurios turėjo atrinkti paveiksliukus. Eksperimentui įpusėjus vyrams nurodyta įvertinti kitų vienišų moterų patrauklumą. Visi dalyviai turėjo ignoruoti emociškai ir grafiškai nepatrauklius paveiksliukus. Eksperimento pabaigoje paaiškėjo, kad pavydžios moterys buvo gerokai atitrūkusios nuo užduočių vykdymo ir negebėjo jų atlikti tinkamai, mat buvo susitelkusios į mylimųjų stebėjimą, kai šie atrinkinėjo patrauklių damų nuotraukas. Vėliau, pildydamos anketinę apklausą, nė viena iš eksperimento dalyvių neužsiminė apie tai, kad nemalonių jausmų sukėlė jų partnerių elgesys. Mokslininkai mano, kad moterys iš tiesų daug dažniau slepia pavydą. Mat taip jos išsiduoda, kad jaučia baimę prarasti mylimąjį. O šioji baimė iš esmės nesuderinama su tuo, kas visuomenėje laikoma patraukliu moterišku elgesiu. Juk vis dar manoma, kad moteris santykiuose turi būti trokštamas grobis ir trofėjus, o ne aktyvi dalyvė, galinti drąsiai išreikšti pretenzijas.

 

Vyrai:

 
  •  Pirmojo tipo pavydas, kai nepasitenkinimas ir pyktis kyla dėl partnerės realaus ar tariamo fizinio artumo su kitu asmeniu, būdingesnis vyrams. Nuo seno iki dabar vyrus labiausiai žeidžia fizinė neištikimybė. JAV atliktų apklausų duomenimis, net 54 % apklaustų vyrų nurodo, kad fizinė neištikimybė jiems sukelia daugiau skausmo negu emocinė. Mokslininkų teigimu, stiprioji lytis į fizinę neištikimybę reaguoja daug jautriau dėl evoliucijos. Jos eigoje pagrindine biologine vyro užduotimi tapo savo genų perdavimas kitai kartai. Todėl vien mintis, kad partnerė gali turėti seksualinių santykių su kitu vyru, stipriajai lyčiai siejasi su tiesiogine grėsme, jog ji susilauks svetimo vyro palikuonių. Stimuliuojami intensyvaus pavydo stipriosios lyties atstovai pradeda garsiai priekaištauti partnerei arba bausti ją tylėjimu. Galingu, žlugdančių pavydu psichologai vadina tokias situacijas, kai neigiamos emocijos peržengia ribas. Toks pavydas būna skatinamas praradimo baimės ir net turi liguistumo – pasireiškia kontrole, agresyviais priekaištais, o kartais net prasiveržia smurtu. Deja, pavydas tampa ir sunkiausių nusikaltimų motyvu, kuriuos dažniau įvykdo vyrai.
  •  Minėtame dr. A. DiBello tyrime dalyvavę 97 jauni vaikinai taip pat prisipažino nerimą ir pavydą malšinantys lengvaisiais alkoholiniais gėrimais. Visgi kaip priemonę įveikti kamuojantį pavydą dažniau nurodė aktyvią fizinę veiklą. Vyrai pavydo, skirtingai nei kitų emocijų, nesiekia slopinti. Mat laiko tai vyriška savybe. Tai viena iš nedaugelio emocijų, kurios demonstravimas vyrams pagal visuomenės normas nėra sietinas su silpnumu. Neva vyras tiesiog gina tai, kas priklauso jam. Šiuo atveju romantinių santykių partnerę. Visgi psichologai tokiam požiūriui kategoriškai nepritaria. Mat retas jaunuolis geba pavydą išreikšti tinkamai. Kur kas dažniau ši neigiama emocija ne tik griauna santykius, tačiau ir persikelia į kitas pavyduolio gyvenimo sritis. Mokslininkai skaičiuoja, kad intensyvus pavydas gali trukti apie 15 val. Vėliau jis pamažu virsta pykčiu ir nepasitenkinimu. O šie jausmai provokuoja neadekvatų elgesį bei reakcijas ne tik romantiniuose santykiuose, bet ir darbe, bendraujant su draugais. Pavyduliaujantys vyrai gerokai prasčiau vertina bendrą gyvenimo kokybę, net sveikatą. Ir tam yra realaus pagrindo. Mat pavydint streso hormonų kiekis organizme gali padidėti net 2–3 kartus.
  •  2010 m. amerikiečių mokslininkų tyrime dalyvavę vyrai tuomet, kai jų partnerės žiūrėjo į patrauklių modelių nuotraukas, jaudinosi gerokai mažiau. Mat stiprioji lytis žiūrėjimo nelaiko nuodėme. Visgi esama ir dar vieno aspekto. Pasirodo, vyrų pavydas ir siekis kontroliuoti partnerės elgesį gerokai sustiprėja tuomet, kai jie patys svarsto apie neištikimybę arba jau elgiasi netinkamai. Tai savotiškas paradoksas. Spręsdamas pagal save, jis ima įtarinėti antrąją pusę, taip bandydamas išvengti galimos išdavystės. Tik tuomet juos valdo ne gryna pavydo emocija, o veikiau baimė patirti pažeminimą, kuris atsiranda dėl seksualinės išdavystės. Būtent tokioje situacijose esantys vyrai mėgsta kartoti posakį: „Pavydi, vadinasi, myli.“ Iš tiesų domėtis tuo, ar romantinių santykių partnerė nesidomi kitais vyrais, nėra nenormalu. Šiek tiek pavydo ar sveikos konkurencijos verčia pasitempti ir daugiau investuoti į meilės ryšį. Visgi riba tarp meilę kurstančio ir ją griaunančio pavydo yra tokia plona, jog dažniausiai nepavyksta ant jos tinkamai balansuoti. Tad psichologai ne tik vyrams, bet ir moterims siūlo kovoti su pavydu atvirai bendraujant su partneriais ir išsakant savo nuogąstavimus.
 

Autorius Eglė Stratkauskaitė