Niekam nekyla abejonių, kad svogūnai susiję su česnakais, o citrinos yra žaliųjų citrinų giminaitės. Tačiau yra daugybė vaisių, daržovių, grūdinių kultūrų, gėlių, žolynų (kartais net nuodingų ir svaiginančių), kurie biologiniu požiūriu yra vienodos kilmės.

 

Špinatai ir bolivinė balanda (kynva) priklauso tai pačiai bolivinių augalų šeimai. Šios šeimos augalų žiedadulkės neretai sukelia šienligę, nors valgomų augalų žiedadulkės yra mažiau pavojingos nei piktžolių.

 

Baklažanas, kaip ir tabakas, priklauso bulvinių augalų šeimai. Šiai šeimai priklausantys augalai išskiria toksines medžiagas, kad atsikratytų vabzdžių ir smulkių graužikų. Taip pat šiai šeimai priklauso pomidorai, paprikos, pipirai, bulvės, petunijos, durnaropės ir brovalijos.

 

Svogūnai pagardina bet kurį patiekalą, o pakalnutės papuošia bet kurią šventę. Negi galėtų būti dar kas nors bendro tarp jų? Visgi yra. Svogūnai – tai lelijinių šeimos prieskoninė daržovė. Abu augalai išsiskiria labai stipriu kvapu, tik nuo pakalnučių niekas nerauko nosies…

 

Turbūt daugelis pastebėjo, kad persikų kauliukai primena migdolus. Tam yra priežastis: tiek vieni, tiek kiti priklauso erškėtinių augalų šeimai.

 

Morka yra kalendros giminaitė, nes tiek daržovė, tiek prieskoninis žalumynas priklauso salierinių augalų šeimai. Pastarajai šeimai taip pat priklauso salierai, pastarnokai, pankoliai, kmynai, krapai, petražolės, anyžiai.

 

Lapinės salotos ir artišokai. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad salotos turi priklausyti šeimai su kitomis lapinėmis daržovėmis. Iš tikrųjų salotoms artimiausias augalas yra artišokas. Salotos ir artišokai priklauso astrinių augalų šeimai. Kiti astrinių šeimos augalai (cikorijos, saulėgrąžos, ramunėlės, medetkos, pienės ir dygminai) naudojami arbatoms, spausti aliejui ar puošti interjerui.