Kam reikalingas apendiksas?
2014-02-14 13:50Ar apendiksas tik priešistorinio žmogaus, niekam nereikalinga liekana, ar vis dėlto atlieka kokią nors funkciją? Nemažai žmonių visą gyvenimą nugyvena, nesuprasdami, kokia jo funkcija. Kitiems tenka vykti į ligoninę operacijai, nes kyla grėsmė, kad apendicitas trūks. 8 – 9 cm kirmėlinė atauga gali pridaryti daug problemų.
Daugelį metų žmonės tikėjo, kad apendiksas dabar jau niekam nebereikalinga liekana. Vidaus organas, kuris kažkada labai seniai funkcionavo, tačiau dabar tapo visiškai bevertis.
2007 metais mokslininkai nustatė, kad JAV „Duke“ universiteto mokslininkai nustatė, kad šiame nedideliame organe kaupiasi gerosios bakterijos. Jos panaudojamos tuomet, kai sutrinka virškinimo sistemos veikla. Žarnose jie rado ploną gleivių sluoksnį, kuriame yra organizmą saugančių bakterijų. Viduriuojant, sergant virškinimo infekcijomis šios bakterijos iš žarnyno pašalinamos, tačiau tos, kurios yra apendicite išlieka. Kai išsenka gerųjų bakterijų atsargos žarnyne, pradedamos naudoti esančios pastarojoje ataugoje.
Tačiau gerųjų bakterijų atsargų apendikse šiuolaikiniam žmogui prireikia tik labai retais atvejais. Dėl šios priežasties būtų galima teigti, kad apendiksas iš esmės yra nenaudingas.
2011 metais šią teoriją patvirtino Niujorko ligoninės gydytojai. Jie pastebėjo, kad pacientai, sergantys kolitu ir kurių apendiksas nebuvo pašalintas, turėjo gerokai daugiau gerųjų bakterijų žarnyne. Tai reiškia, kad kirmėlinė atauga tinkamai funkcionuoja.