Naujųjų metų pradžia visada buvo geriausias laikas, kada galima ne tik atsigręžti į praeitį ir ją įvertinti, bet ir pamąstyti, kaip būtų įmanoma ateitį padaryti gražesne. Naujametinių pažadų būna pačių įvairiausių ir labai originalių. Tačiau daugelis pažadų yra universalūs. Kai kurių dalykų žmonės sau linki kitais metais, nesvarbu, kuriame pasaulio kampelyje gyventų.

 

Naujųjų metų pažadai

Nesvarbu, kokie gražūs ir įkvepiantys Naujųjų metų pažadai bebūtų, dažniausiai jų laikomasi tik pirmąją sausio savaitę. Pokyčiams reikia didelių valios pastangų. Ką daryti, kad baigiantis metams duoti pažadai būtų įgyvendinti? Štai keletas patarimų.

 

Tikriausiai kiekvienas žmogus, prasidėjus naujiems metams, sugalvoja nors vieną naują pažadą, tikslą, kurį turės įgyvendinti per 365 metų dienas. Tačiau tą padaryti pavyks ne visiems. 2014 metais Hertfordšyro universitete atliktas tyrimas padėjo nustatyti, kokių pažadų lengviausia laikytis vyrams ir moterims. Pavyzdžiui, stipriosios lyties atstovams geriau užsibrėžti tikslą „numesti 10 kg“ negu tiesiog „numesti svorio“.

 

Dailiosios lyties atstovės turėtų savo pažadais pasidalinti su kitais asmenimis, nes joms yra lengviau laikytis žodžio, kai jaučia draugų ar šeimos narių paramą. Naujųjų metų tikslą sumažinus per pusę taip pat bus lengviau įgyvendinti: vietoj pažado, kad kitais metais reikia sportuoti kiekvieną dieną, pažadėti sau sportuoti tris kartus per savaitę. Mažesnių tikslų pasiekti lengviau.

 

Tikriausiai ne mažai pasaulio gyventojų Naujųjų metų naktį pažadėjo sau mesti rūkyti. Tačiau net 9 iš 10 rūkalių to padaryti nepavyksta per vienerius metus. Visiems tinkančio recepto, kaip mesti rūkyti nėra. Vieniems tai padaryti lengviau, jei kasdien surūkomų cigarečių kiekis mažinamas palaipsniui, naudojami pleistrai, kiti preparatai, padedantys atprasti nuo rūkymo. Kitiems geriausias būdas – tai iškart nustoti rūkyti be jokių nikotino pakaitalų.

 

Kitas labai dažnas Naujųjų metų pažadas sau – numesti svorio. Kanadoje dirbantys mokslininkai pastebėjo, kad asmenys, kurie anksčiau niekada nesportavo, pasiekdavo geresnių rezultatų, jei tikslus jiems nustatydavo profesionalūs treneriai ir mitybos specialistai. Vienas svarbiausių dalykų, apsaugančių nuo nesėkmės – turėti realių lūkesčių. Svorio metimas – tai ilgas procesas, kurį reikia suskaidyti į daugybę mažų tikslų, kurių reikia pasiekti pirmiausia. Pavyzdžiui, užsibrėžti tikslą per savaitę numesti 0,5 – 1 kg. Po dvejų savaičių greičiausiai pavyks numesti 2 kilogramus. Tada, siekiant dar labiau sustiprinti motyvaciją, apdovanoti save: pavyzdžiui, pasilepinti atpalaiduojančiu masažu arba įsigyti naujus bėgiojimo batelius.

 

Atsisakyti alkoholio nėra taip lengva, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio, net jei jis vartojamas saikingai. Kaip ir metant rūkyti, taip ir atsisakant alkoholio, dažniausiai rekomenduojama tą daryti palaipsniui. Iš pradžių reikėtų sumažinti suvartojamo alkoholio kiekį, rinktis organiškus svaigiuosius gėrimus be sieros dioksido ir sulfitų. Atsisakyti visų kitų stimuliantų, saldžių užkandžių, nes cukrus virsdamas alkoholiu fermentuojasi, dėl to stiprėja alkoholio poveikis. Daugelis mitybos specialistų mano, kad sveika mityba padeda atsikratyti blogų įpročių, nes žmogus, kuris sveikai maitinasi, nenori papildomai apkrauti virškinimo sistemos ir užteršti ją toksinėmis medžiagomis. Rytą rekomenduojama pradėti nuo žaliųjų sulčių (švieži salierai, agurkai, špinatai ir morkos) gėrimo. Sultis galima pagardinti šlakeliu citrinų sulčių, tarkuotu imbieru ir žaliųjų obuolių gabalėliais. Gėrimas ne tik aprūpins organizmą vitaminais, bet ir padės išvalyti žarnyną nuo toksinų.

 

Tikriausiai daugelis, prasidėjus 2015-iesiems, pagalvojo, kad norėtų šiais metais pakeisti darbą. Norint, kad šis pokytis būtų sėkmingas, reikia atlikti „namų darbus“. Visų pirma detaliai apgalvoti, koks turėtų būti naujasis darbas. Tada išsiaiškinti, ką galima padaryti, kad svajonė taptų realybe. Kokios perspektyvos rasti tokį darbą? Galbūt paprašyti draugų ar partnerių paramos ir pagalbos. Pasitikėti savimi, žinoti savo pasiekimus ir privalumus dabartinėje srityje.

 

Daugelis norėtų kitais metais daugiau laiko praleisti su šeima ir draugais. Net ir labiausiai užimti žmonės gali rasti laiko bendravimui: pavyzdžiui, kartu vedžioti šunį, žiūrėti filmus, pasivažinėti dviračiu, sekmadienių rytais valgyti bendrus pusryčius ir t. t.

 

Ko gero, visiems aktualu, kaip sutapyti 2015-aisiais metais. Ir vėl – svarbiausia realūs lūkesčiai. Susitaupyti būstui galbūt nepavyks, bet kasdien ar kiekvieną savaitę atidėjus šiek tiek smulkių pinigų, metų gale galima suskaičiuoti apvalią sumelę. Daugelis miestų gyventojų pietauja kavinėse ir geria kavą, pirktą išsinešimui. Tačiau būtų daug pigiau ir būtų galima daugiau sutaupyti, nešantis maistą ir gėrimus iš namų.

 

Taigi atėjo nauji metai – atsirado naujų tikslų. Praėjusiais metais nepavyko įgyvendinti, dėlto dingo tikėjimas, kad pavyks ir šiais metais? Taip nebus, jei siekiant kiekvieno tikslo, bus laikomasi tam tikro plano:

 
  • Ką aš norėčiau pakeisti ir kada?
  • Kodėl tai reikėtų pakeisti?
  • Kokių veiksmų reiktų imtis, kad tai pasikeistų?
  • Kas gali mane palaikyti?
  • Kaip aš galiu save motyvuoti?