Gruzinams patinka švęsti, bet svarbiausia, jie moka surengti tokias gražias, skanias ir smagias šventes, kad galima mėgautis kiekviena šventės akimirka, o pasibaigus vienai šventei, vėl nekantriai laukti kitos. Tradicinės šv. Kalėdų ir Naujųjų metų šventės Gruzijoje švienčiamos šiek tiek kitaip.

 

Naktį prieš šv. Kalėdas visose šalies bažnyčiose prasideda iškilmingos liturginės apeigos. Tbilisio Švenčiausiosios Trejybės katedroje mišias aukoja katalikų patriarchas. Po mišių prasideda įdomiausia ir smagiausia dalis – šventinis paradas „Alilo“. Giedodami bažnytines giesmes gatve eina tikintieji ir patys kunigai, neša ikonas, kryžius ir bažnyčios vėliavas, iškėlę virš galvų. Taip jie neša gerąją žinią apie Kristaus gimimą. Visi norintys gali prisijungti prie procesijos. Kaip trys karaliai, dauguma procesijos dalyvių neša dovanas, kurios bus išdalintos našlaičių prieglaudoms ir nakvynės namams. Šv. Kalėdų naktį Gruzijoje turbūt nėra nė vieno namo, kuriame nedegtų žvakutės. Dažniausiai gruzinai žvakutes uždega prie langų, kad švieselės matytųsi praeiviams. Ši tradicija skirta paminėti tolimus, Biblijoje aprašytus įvykius, kai Juozapas ir Marija ieškojo vietos, kur galėtų gimdyti. Gruzinai turi ir kulinarinių šv. Kalėdų tradicijų. Namų šeimininkės Gruzijoje kepa kalėdinius pyragus – „Kvertsi“.

 

Visame pasaulyje švenčiami Naujieji metai Gruzijoje turi savitų bruožų ir tradicijų. Pavyzdžiui, pagrindinis Naujųjų metų atributas yra Kalėdų eglė. Gruzijoje be tradicinės Kalėdų eglės, kiekviena šeima puošia „Čičilaki“ – medinę Kalėdų eglę su šakelėmis iš skiedrų. „Čičilaki“ Kalėdų eglė puošiama džiovintais vaisiais ir tradiciškai sudeginama po Naujųjų metų šventės. Gruzinai tiki, kad su „Čičilaki“ dūmais dings ir visos jų bėdos, rašo advantour.com.

 

Naujųjų metų stalas Gruzijoje būna gausiai nukrautas. Patiekiamas „Satsivi“ padažas, sultinga kiauliena, aštrūs marinatai, burnoje tirpstanti „Chačiapuri“ duona, kelių rūšių naminis sūris ir „Čiurčchela“ saldumynai. Be šių patiekalų neįsivaizduojami nė vieni gruzinų Naujieji metai. Kepto jauno paršelio mėsa simbolizuoja gerą gyvenimą, griliažinis desertas su medumi ir riešutais „Gozinaki“ valgomas, kad gyvenimas būtų saldus kaip medus. Kuo daugiau saldumynų ant gruzinų stalo, tuo saldesni bus ateinantys metai. Naujųjų metų naktį geriamas vynas, nuolat skamba sudaužiamos taurės ir iškilmingi tostai. Ir, žinoma, kokia šventė be tradicinių šokių ir dainų!

 

Vidurnaktį, kaip ir kitur, leidžiami spalvoti fejerverkai, tačiau gruzinai, kitaip nei kiti, tiki, kad kiekvienas fejerverko šūvis užmuša po vieną blogąją dvasią. Naujųjų metų fejerverkai reiškia pergalę prieš blogį.

 

Gruzijos kaimuose vis dar populiarus paprotys „Mevkle“. Pagal šį paprotį „Mevkle“ vadinamas tas žmogus, kuris pirmasis Naujųjų metų naktį peržengia per slenkstį. Jis gali atnešti tiek laimę, tiek nelaimę. Kaimiečiai žino, kurie žmonės neša laimę ir pakviečia juos pas save. Svečiai, linkėdami laimingų Naujųjų metų, šeimininkams dovanoja krepšį su vynu, saldainiais ir virta kiauliena.