Kiekvienas nori džiaugtis sveika, lygia, skaisčia oda. Tačiau daugiau nei 30 % žmonių susiduria su ypatingu jautrumu – ji rausta reaguodama į temperatūrų permainas, vėją, stresą, net aštrų maistą. Kaip prižiūrėti rausti linkusią odą ir užmaskuoti vis išryškėjančius kapiliarus?

 

rožinė

Kodėl rausta?

 

Raudoniu pasireiškiantį odos jautrumą gali lemti odos drėgmės bei lipidinio sluoksnio pažeidimai, atsiradę dėl neigiamo vėjo ar šalčio poveikio, taip pat naudojant šiurkščias kosmetikos priemones. Dėl šių neigiamų išorinių veiksnių oda sausėja, gali niežėti, patinti, nes didėja alergenų patekimo ir uždegimo rizika. Įjautrinta oda gali turėti kuperozės, dažnai vadinamos rožine, požymių – išsiplėtusių smulkiausių kraujagyslių (kapiliarų).

 

Padidėjusį odos jautrumą ir raudonį gali lemti genetinės priežastys, pasikartojantys ar užsitęsę uždegiminiai procesai (aknė), organizme vykstantys hormonų pokyčiai (nėštumo ar menopauzės metu), netinkama ar per intensyvi priežiūra – per uolus veido šveitimas šveičiamosiomis priemonėmis. Oda gali laikinai tapti jautri ir po tam tikrų kosmetinių procedūrų, pavyzdžiui, cheminio šveitimo. Dažniausiai jautri veido oda, bet paraudimų gali atsirasti ir kitose kūno bei galvos vietose. Pakilus kraujospūdžiui dažnam parausta kaklas ar krūtinė.

 

Apie kuperozę

 

Tai odos būklė, kai ant veido (nosies ir skruostų) ir kūno (kaklo, iškirptės) atsiranda raudonis ar matomas paviršinis išsiplėtusių kapiliarų tinklelis. Ši lėtinė uždegiminė liga pasireiškia odos dangalų kraujotakos sutrikimu. Kapiliarai yra mažiausios ir paprastai nematomos kraujagyslės, tačiau sutrikus kraujo apytakai padidėja keletą kartų ir tampa matomi – ant veido išryškėja raudonis, o ligai progresuojant lengvai įžiūrimos vingiuojančios kraujagyslės.

 

Kuperozės paveikta oda yra plona ir jautri, todėl ypač stipriai reaguoja į temperatūros bei drėgmės pokyčius, saulės kaitrą, vėjo gairinimą. Be paraudimo, kuperozė gali lemti ir odos pleiskanojimą, išsausėjimą, tempimą, jaučiamas dilgčiojimas, deginimas ar niežėjimas. Šis negalavimas veikia ne tik fiziškai, bet sukelia ir psichologinį diskomfortą, veikia emocinę savijautą, sykiu gyvenimo kokybę. Būtent todėl su kuperoze reikia kovoti.

 

Kelios stadijos

 

Specialistai atkreipia dėmesį, kad laiku pastebėjus kuperozę galima sustabdyti jos progresavimą. Liga paprastai pasireiškia keliais etapais:

 

I stadija. Pakilus arba sumažėjus oro temperatūrai, esant stresinei situacijai, taip pat pavartojus alkoholio ar aštraus maisto oda smarkiai parausta, bet greitai prisitaiko ir paraudimas išnyksta.

 

II stadija. Veido odos paraudimas išlieka ilgą laiką, o kai kuriose vietose visai nepraeina, matomos raudonos kraujagyslės.

 

III stadija. Išryškėja vis daugiau kraujagyslių, jos susijungia į raudonus, mėlynus arba violetinius tinklelius.

 

IV stadija. Apima uždegimas, oda įgauna raudoną atspalvį, tinkleliai plečiasi ir užima didesnę dalį veido. Oda tampa sausa, jautri, praradusi elastingumą, akivaizdžiai pasenusi.

 

Kuperozę gali lemti ne viena priežastis. Tai vitamino A trūkumas, su amžiumi silpnėjančios kraujagyslių sienelės, kolageno skaidulų silpnumas, aštrus maistas, nesaikingas gazuotų, alkoholinių gėrimų vartojimas, UV spindulių nesisaugojimas, kraujagysles plečiančių medikamentų vartojimas, aukštas kraujospūdis, mechaniniai odos pažeidimai, ilgalaikis ekstremalių temperatūrų poveikis, lėtinis stresas. Vyrų kuperozei turi įtakos nuolatinis odos dirginimas skutantis.

 

Pastebėjus pirmuosius kapiliarus, kreipti ypatingą dėmesį į odos priežiūrą. Netinka įprasta kosmetika – valant, maitinant ir drėkinant būtina rinktis itin švelnius produktus.

 

Kosmetika su prebiotikais

 

Žmogaus kūne gyvena daugybė mikroorganizmų. Daugiausia – žarnyne ir ant odos. Bakterijų įvairovė priklauso nuo saulės spindulių, šalčio, šilumos, vandens, muilo, kosmetikos priemonių. Mikroorganizmų, gyvenančių žmogaus kūne ir jo išorėje, visuma vadinama mikrobiota, kuri itin reikšminga – atsakinga už imuninę sistemą, padeda atsispirti infekcijoms ir sukuria rūgštinę terpę, saugančią nuo žalingo aplinkos poveikio. Odos mikrobiota palaiko riebalinio sluoksnio vientisumą, optimalų drėgmės lygį, turi antioksidantinių savybių.

 

Dalis dermatologinių ligų, tarp jų ir kuperozė, susijusios su mikrobiotos sudėties pokyčiais. Norint išvengti šio negalavimo ar sustabdyti jo progresavimą, reikia palaikyti stabilų odos bakterijų santykį – leisti veikti naudingosioms bakterijoms. Tam reikalingi prebiotikai – skaidulinių medžiagų rūšis, gerųjų bakterijų maistas. Pastebėjus kuperozės simptomus, reikėtų naudoti specialią prebiotikais, pavyzdžiui, biolinu, papildytą kosmetiką. Mat palaiko natūralią odos mikrobiotą ir pašalina kenksmingas bakterijas, atkuria ir sustiprina apsauginį barjerą, saugo nuo drėgmės ir elastingumo praradimo. Didėja odos stangrumas ir atsparumas fiziniams (šiluma, šaltis) bei cheminiams (priežiūros produktai) dirgikliams. Prebiotikai taip pat sukuria palankią terpę laktobakterijų gaminamai pieno rūgščiai, kuri stimuliuoja hialurono rūgšties gamybą bei gerina kolageno struktūrą odos ląstelėse – stabdomas odos senėjimas. Su prebiotikais turėtų būti kasdieniai drėkinamieji bei maitinamieji kremai, serumai, ampulės ar kt.

 

Maskuoti

 

Ant veido išryškėjusius pavienius kapiliarus ar jų tinklelius norisi paslėpti, todėl verta peržiūrėti kosmetinės turinį. Pravartu įsigyti specialų CC (color corrector) kremą, sukurtą specialiai jautrios, raustančios, į kuperozę linkusios odos atspalviui koreguoti – drėkina, maitina, saugo, stabdo senėjimą.

 

Tokį kremą paprasta naudoti kasdien. Ryte vos kelios minutės prie veidrodžio, ir odos atspalvis bus tolygus. Be to, jei vėliau stipriau paraustų veikiant išorės veiksniams, to nesimatytų.

 

Būtina įsidėmėti, kad CC kremą vakare reikia kruopščiai nuvalyti. Jau minėta, kad kuperozės paveikta oda jautresnė, todėl labiau nei įprasti makiažo valikliai tinka micelinis vanduo arba specialios nanošluostės, kurias pakanka sudrėkinti vandeniu. Nepatartina naudoti makiažui valyti skirtų servetėlių, nes jos pernelyg šiurkščios jautriai odai, rizikuojama pažeisti dar daugiau kapiliarų.

 

Keisti įpročius

 

Išsiplėtus kapiliarų tinklui, ištisus metus derėtų naudoti apsauginį kremą, turintį didesnę nei SPF 30 apsaugą nuo UV spindulių, nes kuperozės paveikta oda ypač greitai pažeidžiama saulės. Vengti produktų, kurių sudėtyje yra cinko oksido ar titano, nes šios medžiagos gali sukelti nepageidaujamų reakcijų. Rinktis valiklius, drėkinamuosius kremus, dekoratyvinės kosmetikos priemones be įvairių aliejų.

 

Siekiant sumažinti ar panaikinti veido raudonį, vengti vandeniui atsparios kosmetikos, kurią sunku nuvalyti. Taip pat nenaudoti jokių veido šveitiklių. Atsisakyti veido odos priežiūros priemonių, kurių sudėtyje yra alkoholio, mentolio, mėtų, kamparo ar eukaliptų aliejaus, natrio laurilsufato, kvapiklių ir vaisių rūgščių. Šie komponentai pernelyg agresyvūs jautriai odai. Jei esama kuperozės simptomų, geriausia apsilankyti pas gydytoją dermatologą – atsižvelgęs į paciento odos būklę parinks tinkamiausias priežiūros priemones.

 

Gali prireikti ir gydymo

 

Jei kuperozė dar tik pirminių stadijų, dažniausiai pakanka parinkti tinkamas kosmetikos priemones, labiau pasaugoti odą, ir liga neprogresuoja. Tačiau jei vyksta uždegimas ir matomos eriteminės papulės, dermatologas skiria tepamųjų, kartais ir geriamųjų vaistų. Visgi jie skirti tik uždegimui mažinti. Deja, ligos paveikti kapiliarai ir toliau lieka matomi. Ryškius išsiplėtusius kapiliarus galima panaikinti impulsinės šviesos arba lazerinėmis procedūromis. Po lazerio procedūrų svarbu kurį laiką vengti saulės. Ruduo ir žiema – tinkamiausias metas kovoti su kuperozės padariniais. Vidutiniam odos pažeidimui pašalinti prireikia 2–3 procedūrų, atliekamų kartą per mėnesį.

 

Maždaug po mėnesio sumažėja raudonis, oda tampa skaistesnė, kraujagysliniai dariniai, kapiliarai ar dėmės visiškai išnyksta arba pašviesėja. Jei kuperozė atsinaujino, procedūrą galima kartoti po metų.

 

Dar šis tas

 
  • Sergant kuperoze rekomenduojama vengti staigios temperatūrų kaitos.
  • Šaltymečiu naudoti ne tik nuo saulės, bet ir šalčio poveikio saugančius kremus.
  • Vengti to, kas didina kraujospūdį: alkoholio, kavos, energinių gėrimų.
  • Nepatartina eiti į pirtį, lepintis sūkurinėse voniose.
  • Stengtis kovoti su stresu, užsiimti raminančiomis praktikomis.