Daugybę skirtingų egzotinių vaismedžių galima užsiauginti namie ant palangės. Tereikia įsigyti sėklų, žinoti šių augalų ypatybes ir turėti daug kantrybės.

 

vaismedziai

Citrusiniai vaismedžiai – tikriausiai patys populiariausi tarp tų, kurie ryžtasi auginti medelį namuose. Šiems augalams reikia daug šilumos, todėl svarbiausia užduotis augintojams – apsaugoti juos nuo šalčio. Namų sąlygomis galima užsiauginti medžių, kurie veda citrinas, žaliąsias citrinas, apelsinus, mandarinus, greipfrutus. Šiems egzotiniams augalams reikia mažiausiai priežiūros ir sodininkystės įgūdžių.

 

Avokadai sudygsta iš sėklų, pašalintų iš vaisiaus. Į žemę įsmegti sėklą buku galu, viršūnėlę palikti šiek tiek išsikišusią virš žemės. Kol sėklos dygsta, laikyti šiltai iki 25 laipsnių temperatūroje. Paskui gali užtekti kambario temperatūros.

 

Ananasas auginamas ne iš sėklų, bet nupjovus vaisiaus viršūnėlę su lapais su šiek tiek minkštimo ir įsmeigus į žemę. Šį vaismedį būtina dažnai laistyti. Namuose auginami ananasai vaisius subrandina ne visada. Be to, jie nebūna tokie saldūs ir kvapnūs, kaip išauginti natūraliomis sąlygomis.

 

Botanikai teigia, kad Lietuvoje tikrai būtų galima užsiauginti bananų vaisių. Taigi kaip tą padaryti? Tai įmanoma, tačiau tam reikės atidžios priežiūros ir specialių žinių. Bananai dauginasi šaknų atžalomis arba sėklomis. Kambario temperatūra turi būti ne mažesnė nei 24 – 28 laipsniai, o žiemą – ne mažesnė nei 16 laipsnių. Augalą reikia gausiai laistyti ir reguliariai tręšti organinėmis trąšomis. Vesti vaisius pradeda ne anksčiau kaip trečiaisiais metais.

 

Namų sąlygomis taip pat gana nesudėtinga išauginti granatmedį. Kambaryje medis gali užaugti iki metro aukščio ir, tinkamai prižiūrimas, žydėti kiekvienais metais. Tačiau patalpoje auginami granatmedžiai vaisius veda ne visada, nes dažniausiai jiems trūksta šilumos.

 

Datulinę palmę arba finiką taip pat įmanoma išauginti iš sėklos. Džiovintų datulių sėklos sudygsta patalpoje, kurioje palaikoma ne mažiau kaip 20 laipsnių temperatūra. Žiemą temperatūrą galima sumažinti iki 12 – 14 laipsnių.

 

Kavos ir lauro medžiai ant palangės – ko gero, įspūdingiausia ir labai aromatinga namų puošmena. Šiuos egzotinius augalus prižiūrėti nėra labai sudėtinga. Tinkamomis sąlygomis auginami kavamedžiai ir lauramedžiai sužaliuoja ir subrandina derlių. Svarbu pažymėti, kad žiemą patalpų, kuriose auginami šie augalai, temperatūra neturi viršyti 10 laipsnių.

 

Figmedžiai turi plačius, dekoratyvinius lapus. Medelį, išaugintą iš sėklų, vasarą galima laikyti lauke, bet po pirmųjų šalnų, įnešti į kambarį. Kambaryje auginamiems figmedžiams reikia labai daug saulės šviesos, todėl geriausia vazoną laikyti pietinėje namų pusėje arba įrengti dirbtinį apšvietimą. Nuo žiemos pabaigos iki liepos gausiai tręšti organinėmis trąšomis su azotu. Jei reikia, galima genėti. Derlių subrandina tik po 5 metų arba dar vėliau.

 

Ant palangės galima auginti ir iš Pietų Amerikos kilusią peruvinę gvajavą. Šio augalo vaisiai panašūs savo forma į kriaušes ar slyvas. Jų žievė – nuo žalios iki geltonos spalvos, o minkštimas – rožinis. Šiems egzotiniams augalams patinka labai derlinga žemė, kurioje daug organinių trąšų. Kita vertus, jie gali prisitaikyti beveik prie bet kurio dirvožemio, jei tik jis nėra labai druskingas. Svarbu augalą reguliariai laikyti, bet, esant reikalui, jis gali iškęsti ir sausras. Pirmaisiais auginimo metais gausiai tręšti kas mėnesį. Šiuos medelius vasarą taip pat galima laikyti lauke, bet po pirmųjų šalnų, būtina perkelti į vidų.

 

Namuose galima užsiauginti ir papajas vedančių vaisių. Išauginti daigą iš papajos sėklos nėra sudėtinga, tačiau šie medžiai yra labai lepūs. Tam, kad jie nenudžiūtų, reikia sukurti idealias sąlygas joms augti. Namuose turi netrūkti nei šviesos, nei šilumos. Augalus gausiai laistyti.

 

Mangamedį taip pat galima išauginti iš sėklos, randamos vaisiuje. Sėklą nuplauti su vandeniu ir nuvalyti minkštimo likučius. Tada atsargiai peiliu išimti sėklos branduolį. Jį paguldyti į vazoną ir užberti plonu žemių sluoksnių. Reikia pažymėti, kad šie medžiai labai lepūs, be to, nemėgsta persodinimo.