Ar žinojote, kad akvariumas padeda cirkuliuoti teigiamai či energijos srovei? O skaidraus kalnų krištolo dirbinių fengšui specialistai rekomenduoja pakabinti tarpduryje, kad laisviau galėtų tekėti minėtosios energijos srautai. Kas yra tos paslaptingosios energijos či, ki ir prana, apie kurias taip dažnai kalbama rytų ezoterinėje literatūroje?

 

"energija"

Rytuose energija nėra laikoma tuo, ką mokslas apibrėžia kaip energiją. Galima būtų teigti, kad tai yra tam tikras pojūtis. Sutelkus dėmesį į kokią nors kūno vietą galima ne tik nujausti, kad ten ji yra. Vyksta dar šis tas. Energija gali būti perkeliama į tą vietą. Ją įmanoma išmatuoti: temperatūra toje vietoje, kuriai skiriamas dėmesys, šiek tiek pakyla. Kinai sako, kad či sukelia yi, o yi – tai protas, tikslas arba dėmesys.

 

Žinios apie energiją atsirado tolimoje praeityje ir yra siejamos su tuo, į ką žmonės kreipia dėmesį. Šiuolaikiniame pasaulyje mes visi turime dalykų, kurie patraukia mūsų dėmesį (tai televizija ir kitos medijos, tūkstančiai objektų namuose ir darbe, reklamos). Visų šių dalykų praeityje žmonės neturėjo, todėl galėjo skirti daugiau laiko savo kūnams ir jausmams, todėl jie mokėjo geriau pastebėti energiją. Įvairios meditacijos technikos taip pat padėjo labiau suprasti energijų tėkmę ir jų svarbą.

 

Remdamiesi savo žiniomis apie energiją kinai sukūrė ciguną ir akupunktūrą, kurie remiasi energijos tėkmės organizme atstatymu. Remiantis energijų tėkme buvo sukurti kovos menai, pavyzdžiui, Tai Či ir kiti.

 

Indijoje buvo atrastos čakros ir sudėtinga jas palaikanti bei susiejanti vienas su kitomis sistema. Remiantis šiomis žiniomis atsirado joga ir mudros. Daug šių technikų ilgainiui pradėjo naudoti ir kitos šalys.

 

Regis, energija apima viską. Ir nors atrodo, kad ji yra kažkas nežemiško, tačiau gali būti panaudojama labai praktiškai, kad pagerintų tam tikras funkcijas ar santykius. Kai atliekama mudra, spaudžiamas akupresūros taškas, skleidžiamas tam tikras garsas jaučiama skirtinga energija. Energiją galima padidinti, sustiprinti, išlaisvinti.

 

Prana – tai gyvenimo energija. Dėl jos gali funkcionuoti mūsų kūnas ir protas. Mokėdamas kontroliuoti prana energiją, žmogus gali kontroliuoti savo kūną ir mintis. Kada vidinės energijos pakanka, žmogus jaučiasi laimingas ir patenkintas, jo kūnas yra sveikas ir gerai fukcionuoja, o protas išlaiko pusiauvyrą. Kai pranos yra nepakankamai, ji negali aprūpinti žmogaus organizmą reikiamu kiekiu medžiagų, todėl žmogus pradeda vartoti daugiau maisto ir ieškoti išorinių dirgiklių, kad kompensuotų savo energijos trūkumą. Po to kyla ligos, nutukimas, depresija ir kitų nuotaikų sutrikimai. Kai yra pranos perteklius, žmogaus galių ir galimybių ribos labai išsiplečia. Gali atrodyti, kad jis kalnus gali nuversti. Kūnas tampa stipresnis ir atsparesnis, jam reikia mažiau miego ir maisto atgauti jėgas protas gali generuoti didžiulį kiekį naujų idėjų ir įžvalgų. Tačiau ne viskas yra taip paprasta. Kai yra daug energijos, reikia mokėti ją nukreipti tinkama linkme ir nešvaistyti jos veltui. Jaunystėje iššvaistęs begalę energijos beprasmiškiems veiksmams, žmogus tampa niekam nenaudingu, „nusidėvėjusiu“ seniu. Teigiama, kad nei senatvė, nei ligos nėra natūrali kūno būsena. Kuo daugiau pranos žmogus moka išsaugoti, tuo galingesnė tampa jo vidinė energija ir tuo ilgiau jo kūnas išliks stiprus ir tvirtas.

 

Nuolatinė įtampa sustabdo laisvą ir nevaržomą energijos tekėjimą. Įtampą gali sukelti tiek sunkus fizinis darbas, tiek ilgai besitęsiantis emocinis stresas. Jausdami nerimą ir stresą mes siunčiame baimės ir netikrumo dažnius, kurie pasklinda po visą kūną. Natūrali organizmo reakcija yra bandyti apsisaugoti. Kaip? Savisaugos instinktas skatina įtempti raumenis, pavyzdžiui, nugaros ir pečių. Pirmas dalykas, ką reikia padaryti, norint atkurti energijos tėkmę – tai atsikratyti tos įtampos. Čia gali padėti įvairūs atsipalaidavimo būdai (meditacija, gilus kvėpavimas, spalvinimas). Viso to gali reikėti mokytis.

 

Tačiau sunkiausia užduotis laukia kiekvieną dieną, nes reikia išmokti atidžiai save stebėti, pajusti, kada įsitempia raumenis ir išmokti juos atpalaiduoti. Pamažu tai gali tapti įpročiu. Vieną dieną pajusite, kad esate labiau atsipalaidavęs negu prieš metus ar dvejus. Pajusite, kad energija teka laisviau jūsų organizme. Tai taip pat padės jaustis laimingesniems.