Kaip mokytis efektyviau?
2014-11-17 16:04Lapkričio 17-ąją minima tarptautinė studentų diena, skirta suvienyti visus pasaulio studentus, nepaisant rasės, kalbos ir tradicijų. Visi jie turi tokį patį tikslą – gauti diplomą, todėl jiems labai aktualu, kaip efektyviai mokytis ir pasiekti puikių rezultatų.
Pirmiausiai šiek tiek apie tai, kodėl ši diena tapo tarptautine studentų švente. Ši diena skirta paminėta 1939 metais surengtą Prahos aukštųjų mokyklų demonstraciją prieš fašizmą, per kurią buvo sunkiai sužeistas medicinos fakulteto studentas Janas Opetalas, okupuota Čekoslovakija, devyni studentų lyderiai nužudyti, dar apie 1200 išsiųsta į koncentracijos stovyklas, uždarytos visi čekų universitetai ir kolegijos. Pirmą kartą istorinis įvykis paminėtas po dvejų metų – 1941 metais Londone. Ilgainiui tai tapo gražiai tradicija, kurią verta prisiminti ir paminėti kiekvienų metų lapkričio 17 dieną.
XXI amžiuje Europos studentai turi kur kas daugiau teisių negu valdant naciams. Todėl viena iš didžiausių problemų yra tokia: kaip išmokti ir suprasti visą studijų medžiagą. Tai padaryti lengviau, jei laikomasi efektyvaus mokymosi taisyklių.
Mokytis geriausiai patalpoje, kuri yra pritaikyta mokslams. Ši vieta turėtų būti patogi fiziškai, kad būtų galima atsisėsti tokia poza, kokia patogi. Atmosfera turėtų būti jauki ir neblaškanti. Apranga taip pat turėtų būti patogi ir laisva. Mokymosi kambaryje taip pat reikėtų turėtų šiek tiek smegenų veiklą gerinančių užkandžių ir sveikų gėrimų.
Antra, labai svarbu susikurti asmeninę darbo zoną. Vengti per didelio oficialumo. Kaip ir mokymosi patalpa, darbo stalas turi atrodyti taip, kad būtų jauku prie jo sėdėti, neblaškytų pašalinės mintys.
Žmonių mokymosi tempai skiriasi, todėl rungtyniauti su bendramoksliais, kas greičiau įsimins naują informaciją, nerekomenduojama. Kai kurie geba labai greitai įsiminti visą naują informaciją, kitiems reikia daugiau laiko ir jie mokosi dalimis. Nėra geriausio būdo, kaip mokytis, svarbiausia, kad jis tiktų individualiai. Būtina prisiminti tik vieną dalyką: jeigu mokomasi lėtai, reikės skirti daugiau laiko užduočiai atlikti. Į tai atsižvelgti planuojant laiką, skirtą atsiskaitymų ir egzaminų ruošimuisi.
Nerekomenduojama mokytis ilgą laiką be pertraukų. Daugelis žmonių jaučiasi geriausiai, kai kas 30 minučių daro 10 minučių pertraukas, per kurias leidžia sau nuveikti ką nors malonaus ir atpalaiduojančio (išeiti pakvėpuoti grynu oru, atlikti keletą tempimo pratimų, suvalgyti desertą, paprasčiausiai paskaityti populiarų jaunimo žurnalą ir t. t.).
Norint mokytis sėkmingai, reikia suprasti, kaip veikia atmintis. Daugelio žmonių atmintyje geriausiai išlieka dalykai, kurie yra pirmi arba paskutiniai. Tai, kas yra viduryje, įsiminti daug sunkiau. Taip veikia smegenų sritis, atsakinga už atmintį, todėl bandyti ją pakeisti – beprasmiškas darbas. Tačiau galima turėti iš to naudos: sunkiausius dalykus mokytis pradžioje ir pabaigoje. Viduryje skirti dėmesį lengvesniems dalykams.
Mokytis be plano – tai tas pats, kas nesimokyti iš viso. Turint planą, net sudėtingiausios užduotys atrodo įveikiamos ir ne tokios baisios. Tai, ką ketinama išmokti, reikėtų suskaidyti į kelis smulkesnius etapus. Geriausia, kad vienas etapas apimtų vieną temą. Daug lengviau įsiminti informaciją, kurioje yra vienas ar keli susiję pagrindiniai dalykai, o ne daugybė, iš pirmo žvilgsnio niekaip nesisijusių. Galima įsivaizduoti, kad išmokta informacija – tai tarsi knygos, kurias reikia sudėlioti į skirtingas smegenų lentynas. Neįtikėtina, bet šis triukas tikrai veikia!
Dar vienas svarbus dalykas mokantis – vadinamieji minčių žemėlapiai. Tai yra struktūrinis planas, padedantis geriau ir greičiau įsiminti informaciją. Šis planas braižomas kaip diagramos, padedančios vizualiai įsiminti naują informaciją. Pavyzdžiui, popieriaus lapo centre galima užrašyti pradinį žodį arba frazę ir su juo (ja) susieti smulkesnes kategorijas. Pastarosios taip pat gali turėti kategorijų. Kategorijas gali sudaryti bet kokie svarbūs dalykai (viskas, ko gali prireikti: terminai, mintys, užduotys, rezultatai ir t. t.). Teigiama, kad minčių žemėlapiai yra vienas paprasčiausių ir efektyviausių būdų greitai išmokti naują informaciją bei gauti puikų rezultatą.
Sakoma, kad geriausiai smegenys prisimena naują informaciją prieš miegą. Tačiau smegenų net ir tada nereikia perkrauti. Tikriausiai visi studentai yra patyrę, kad kai ką išmokti nereikia daug pastangų, o kai kas tarsi išgaruoja iš atminties jau po kelių sekundžių. Tokią keblią situaciją gali padėti prisiminti pakartojimas prieš miegą.