Net ir karantino laikotarpiu nemažai daugiabučių gyventojų rengiasi teikti paraiškas renovacijai. Valstybės paramos sąlygos ir energinio efektyvumo didinimo priemonės gyventojams jau gerai pažįstamos, tačiau sprendimo priėmimo procedūros karantino metu pasikeitė – ieškoma alternatyvų gyviems susitikimams ir balsavimams. 

 

IMG_8085

 Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.

 

Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) atliko daugiabučių renovacijos administratorių apklausą ir išsiaiškino, kaip vyksta pasiruošimas paraiškų teikimui karantino sąlygomis. Pagrindiniai pokyčiai – tai susirinkimų perkėlimas į elektroninę erdvę ir balsavimas raštu.

 

Vykstantis aštuntas kvietimas teikti paraiškas daugiabučių renovacijai pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą turėjo baigtis kovo 1 d., tačiau buvo pratęstas iki birželio 1 d., atsižvelgus į didelį daugiabučių gyventojų susidomėjimą ir ilgesnius sprendimų priėmimo terminus karantino metu.

 

„Šiuo metu esame gavę jau 58 paraiškas. Praeitais metais tiek paraiškų turėjome likus dviem savaitėm iki termino pabaigos. Praktika rodo, kad didžioji dalis paraiškų pateikiama paskutinę kvietimo savaitę. Šiandien dar turime daugiau nei du mėnesius paraiškoms teikti“, –  teigia BETA direktorius Valius Serbenta.

 

2020 m. sausio pabaigoje, pasibaigus buvusiam programos laikotarpiui, dėl modernizacijos paramos, buvo gauta 480 paraiškų iš 51 šalies savivaldybės. Per šį laikotarpį tikimasi sulaukti dar daugiau gyventojų paraiškų.

 

BETA_logo (2)

 

Didžiausi pokyčiai – pasiruošimo darbuose

 

V. Serbenta pastebi, kad didžiausi pokyčiai įvyko daugiabučių atnaujinimo projektų administratorių darbe: „Būtent administratoriai daugiausiai bendrauja su gyventojais ir atstovauja butų savininkų interesus. Karantino laikotarpiu kyla sunkumų, nes negalima vykdyti gyvų susirinkimų, kurie ypač svarbūs pradiniame etape, ruošiantis teikti paraišką renovacijai“.

 

Dauguma  šiuo metu gautų paraiškų – iš tų daugiabučių, kurių gyventojai jau seniai norėjo renovuotis, tad priemonės ir kitos projekto detalės buvo suderintos dar iki karantino pradžios.

 

O tie, kurie apie renovaciją pradėjo galvoti tik dabar, dėl modernizacijos bendrauja vaizdo skambučių formatu. Investicijų planą administratoriai pateikia savo tinklapyje, kur gyventojai gali su juo susipažinti ir pateikti klausimus el. paštu, ar paskambinti. Balsavimas vyksta raštu, balsadėžių ar pašto dėžučių pagalba.

 

Deja, bet bendravimas elektroninėmis priemonėmis vis dar nėra patogus visiems gyventojams, dažniausiai su sunkumai susiduria senjorai. Todėl administratoriai laukia karantino pabaigos ir galimybės organizuoti gyvus susirinkimus.

 

„Matome, kokios svarbios yra gyvos konsultacijos, tačiau kol tokios galimybės nėra, yra taikomi visi kiti galimi metodai. Šiuo metu sunku pasakyti, kaip dabartinės aplinkybės paveiks galutinį paraiškų skaičių. Daug priklauso nuo to, kada sulauksime epidemiologinės situacijos pagerėjimo ir karantino švelninimo“, – savo pastebėjimais dalinasi V. Serbenta.

 

zenklas_2015 04 13

 

Parama atsinaujinančių energijos šaltinių diegimui

 

Iki birželio 1 d. BETA priima paraiškas daugiabučiams renovuoti pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Gyventojai taip pat gali pasinaudoti papildoma valstybės parama atsinaujinančių energijos šaltinių diegimui. Paraiškos bus priimamos iki 2021 m. birželio 1 d. arba iki tol, kol nebus viršyta šiai priemonei numatyta lėšų suma.

 

Šis kvietimas yra skirtas tiems, kurie jau yra modernizavę savo daugiabutį ir nori papildomai įsidiegti atsinaujinančius energijos šaltinius, ir tiems, kurie tik pradėjo renovacijos darbus. Pagal šį kvietimą planuojantiems diegti atsinaujinančios energijos priemones numatyta 30 proc. valstybės parama.

 

Paraiškos teikiamos Būsto energijos taupymo agentūrai (paraiškos priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose) tiesiogiai arba naudojantis pašto ir pasiuntinių teikiamomis paslaugomis.

 

Gauti konsultaciją būsto atnaujinimo klausimais galima paskambinus nemokama telefono linija 8 800 200 12.