Kaltės ir gėdos jausmas žmogui – prigimtinis. Jokia paslaptis, kad žmonės yra būtybės, turinčios seksualinių poreikių. Tačiau nuo mažų dienų stengiamasi slopinti šią savybę. Tarsi ji būtų bloga ir gėdinga. Nereikia stebėtis, kad prigimtinių poreikių neigimas nepraeina be pasekmių. Tai gali turėti neigiamą patirtį visam gyvenimui.

 

"seksualumas"

Ne visi, kurie užauga itin religingose šeimose ir kultūroje negali pasigirti sveiku intymiu gyvenimu. Gėdos jausmą žmonės taip pat jaučia nevienodą. Vis dėlto dauguma yra susidūrę su sekso baime ir dėję pastangų, kaip ją įveikti.

 

Seksualinių santykių baimė dažniausiai susiformuoja vaikystėje, neretai anksti patyrus seksualinę traumą (atvirą, paslėptą ar net visuomeninę), emocinį išnaudojimą ir nepakankamą priežiūrą. Nemažai žmonių seksualines traumas bando gydytis savarankiškai, neretai paauglystėje arba net dar anksčiau. Dažniausiai gėda ir kaltės jausmas atsiranda dėl tikrų ar įsivaizduojamų kūno trūkumų, taip pat jei kas nors žiūrėjo ir lietė netinkamai arba jei jie turėjo kitų nemalonių patirčių ankstyvame amžiuje. Ar reikia stebėtis, kad šie vaikai vėliau gyvenime turi problemų dėl alkoholio, vaistų ir narkotinių medžiagų vartojimo? Norėdami nusiraminti jie įninka į seksualines fantazijas ir masturbaciją, suteikia erotinį atspalvį savo seksualinei gėdai ir taip dar labiau pablogina situaciją.

 

Gėda – tai asmeninė patirtis, kad žmogus yra nepageidaujamas. Ji verčia jaustis niekam tikusiu, visų atstumtu ir nemėgstamu. Kaltė – tai įsitikinimas pasielgus nederamai, o gėda – tai tikėjimas, kad jis yra blogas. Gėda – tai yra tikėjimas, kad jo niekas nemyli, nes tokio asmens tiesiog neįmanoma pamilti.

 

Seksualinė gėda trukdo moterims gyventi normalų gyvenimą. Šią problemą spręsti nėra lengva, nes yra labai daug niuansų, subtilių dalykų, kurie veikia žmogaus seksualumą. Kai kuriais atvejais seksualinė gėda yra labai aiškiai pastebima, tačiau dažniausiai ji yra paslėpta pasąmonės užkaboriuose. Svarbu suprasti priežastis, kodėl kyla seksualinė gėda, kad ją būtų galima įveikti.

 

Gėda dėl visuomenės normų. Dauguma moterų yra mokomos, kad sekso pirmiausiai nori vyrai, o moterims svarbiausia yra įsipareigojimai. Seniau dailiosios lyties atstovės, kurios iš tikrųjų mėgaudavosi seksu, ypač jei būdavo nesusituokusios, būdavo vertinamos labai neigiamai. Nors šiais laikais požiūris apie nepriklausomą moterį, kuri elgiasi, kaip nori, pasikeitė, tačiau net ir dabar ji gali išgirsti atsiliepimų, kad turėtų labiau gerbti save. Norint džiaugtis geru seksualiniu gyvenimu reikia mylėti ir gerbti save, bet nemažai moterų tiki, kad jos negerbia savęs, jei per anksti užsiima lytiniais santykiais. Jos bijo pasileidėlės etiketės, kurią gali „užklijuoti“ kai kurie žmonės, nors ji iš tikrųjų miegojo tik su 1 – 2 partneriais.

 

Gėda dėl hipotetinių romantinių ar seksualinių partnerių. Televizijoje, reklamose, internete moterys kasdien mato žinią, skelbiančią, ko nori vyrai. Dažnai pamirštama, kad žmonės yra skirtingi ir nėra jokių specifinių, universalių dalykų, kurie patinka visiems vyrams. Jiems, kaip ir moterims, seksas nėra pirmoje vietoje, nors žiniasklaida skelbia kitaip. Moterys, kurios nėra turėjusios lytinių santykių, dažnai baiminasi, ką būsimas vyras apie jas pagalvos.

 

Gėda, kurią sukelia buvimas su realiais romantiniais ar seksualiniais partneriais. Geras partneris niekada nevers gėdytis. Tokių santykių reikėtų vengti. Jeigu buvimas su partneriu verčia nepasitikėti savimi, gėdytis ir blogai jaustis miegamajame, didelė tikimybė, kad kils problemų ir kitose santykių srityse. Reikėtų atkreipti dėmesį ir padaryti išvadas, jei partneris moterį vadina įžeidžiančiais epitetais, išjuokia seksualinius norus, išvaizdą, nenori kalbėtis apie seksualinius santykius, išklausyti erotines fantazijas, nesistengia suteikti malonumą, sulaukę kritikos ginasi arba net pabėga.

 

Gėda dėl šeimos narių. Žmonių nuostatos apie seksą susiformuoja ankstyvoje vaikystėje. Kokios jos bus priklauso nuo šeimos moralinių vertybių, konservatyvumo, religingumo. Tačiau tėvų žinios apie seksą gali būti pasenusios ir nebetinkamos šiandien. Jų jaunystėje nebuvo tiek informacijos priemonių kaip dabar. Tėvai ypač linkę gėdyti mergaites, labiau nei berniukus, ir pabrėžti, kaip svarbu, kad jos būtų skaisčios. Pasąmonėje gali susiformuoti įsitikinimas, kad kitoks nei vanilinis seksas yra netinkamas ir amoralus. Patirti kitokių intymių glamonių – gėdinga ir vengtina. Pakeisti šį įsitikinimą gali prireikti labai daug laiko ir pastangų.

 

Gėda būti per daug seksualiai pasitikinčiomis, ankstyvų lytinių santykių gėda. Nepaisant didžiulio noro būti neprilygstamomis lovoje, moterys neretai jaučia baimę būti pernelyg patyrusios šioje srityje. Dailiosios lyties atstovės dažnai jaučiasi lyg vaikščiodamos plonyte linija, skiriančią padorumą nuo pasileidimo. Kaip neperžengti tos ribos ir nebūti apkaltintomis davatkiškumu arba gašlumu? Reikėtų tiksliai įvardyti, kas moterį padaro pernelyg gašlia. Nieko blogo masturbuotis, naudoti sekso žaislais, žinoti, kaip patirti orgazmą. Visuomenė bijo, kad moteris taps pernelyg seksualiai pasitikinti savimi ir bando tą slopinti. Nepaisant to, kas kalbama, tai kas moralu priklauso nuo tarpusavio sutarimo. Nėra nieko blogo žinoti apie seksą, kalbėti apie jį, jo norėti ir mylėtis abipusiu sutarimu. Tai yra neginčytina asmens teisė ir laisvė.