Alyvuogių aliejus – esminis Viduržemio jūros regiono virtuvės ingredientas, pelnęs pasaulinį pripažinimą dėl naudos sveikatai ir išskirtinio skonio. Apie jo naudą tikriausiai  girdėję visi. Tai išties unikalus produktas, turintis ypatingą maistinę vertę ir laikomas vienu sveikiausių riebalų bei kulinarinių lobių.

Studio Session-429

 

Spaudžiant šaltuoju būdu iš ankstyvojo derliaus surinktų alyvuogių, išlieka ne tik aromato ir skonio savybės, bet ir naudingi bei sveikatai vertingi antioksidantai, polifenoliai, vitaminai ir mineralai. Reguliarus jo vartojimas teigiamai veikia virškinimo sistemą, yra tarsi balzamas skrandžiui, kasai, kepenų veiklai, stiprina širdies sveikatą, mažina insulto riziką (išsivysčiusiose šalyse tai viena dažniausių ligų), gerina kraujagyslių funkciją ir stiprina kaulus. Kenčiantiems nuo vidurių užkietėjimo alyvuogių aliejus – efektyvi, natūrali pagalba. Jame esantys mononesotieji riebalai, dar vadinami geraisiais riebalais, atlieka  teigiamą funkciją nuo kūdikystės iki senatvės. Jau girdime, Lietuvos gydytojai rekomenduoja savo pacientams ypač tyrą vartoti po sunkių onkologinių ligų gydymo. Reguliariai gerdami kasryt tuščiu skrandžiu po šaukštą jo šviežio pastiprinsite visą imuninę sistemą.

 

Nors alyvuogių aliejus – vienas sveikiausių gerųjų riebalų, tai labiausiai klastojamas maisto produktas pasaulyje. Visi aukščiausios kokybės alyvuogių aliejai yra extra virgin, bet ne visi extra virgin yra aukščiausios kokybės.

 

Vartotojui, besidominčiam sveikesne mityba, nelengvas iššūkis išsirinkti geriausią alyvuogių aliejų. Tačiau yra keletas būdų, į ką atkreipti dėmesį renkantis. Vienas jų – skaityti produkto aprašymą etiketėje. Kuo daugiau informacijos galite rasti, tuo labiau tikėtina, kad tai aukštos kokybės produktas. Aukštais kokybės standartais besivadovaujantys gamintojai suteikia kuo daugiau informacijos – nurodo cheminę sudėtį,  aliejaus rūgštingumą (siekiama, kad būtų mažesnis nei 0,8 %), alyvuogių veislę (-es), derliaus surinkimo metodą, kilmės šalį ir gamintojo pavadinimą. Etiketėje visada rasite aliejaus kategoriją. Aukščiausios kokybės pirmo šalto spaudimo alyvuogių aliejus (extra virgin) – aukščiausia ir vertingiausia maistine prasme aliejaus kategorija.

 

Tamsus arba nepermatomas butelio stiklas. Kuo ilgiau šį produktą veikia šviesa, tuo labiau jis praranda teigiamas savybes. Atsakingi aliejaus gamintojai suinteresuoti kuo ilgiau išlaikyti nepakitusią kokybę, todėl vartojimui pateikia nepermatomoje pakuotėje.

 

Aprašyme ieškokite derliaus nuėmimo datos. Laikas šiam produktui nėra parankus. Rinkitės tik paskutinio, šviežiausio derliaus alyvuogių aliejų. Įprastai alyvuogių aliejus galioja 18–24 mėnesius nuo išspaudimo. Nefiltruotas – apie metus.

 

Jei produktas paženklintas geografine saugomos kilmės vietos nuoroda, tai dar vienas kriterijus, rodantis kokybę. Ženklinimas užtikrina, kad produktas pasižymi patikimumu ir kokybės standartų garantija. Šalia ženklinimo raidžių būtinai turi būti serijos numeris (pvz., D.O.P./BI009032).

 

Pardavimo vieta. Net jei produktas atitinka išvardintus požymius, netinkamai laikant pardavimo vietoje gali atsirasti vienas dažniausiai pasitaikančių defektų – apkartimas. Apkartusį skonį galima atpažinti iš nemalonaus riebalų poskonio, primenančio sugedusių ir karstelėjusių riešutų skonį. Šią neigiamą savybę aliejus gali įgauti per ilgai laikomas lentynoje, kurią nuolatos veikia tiesioginiai saulės spinduliai arba ryškus apšvietimas.

 

Kitas pirmo spaudimo alyvuogių aliejaus kokybės nustatymas – uostyti ir ragauti. Bananų žievelės, pomidorų ir jų šakelių, prieskoninių žolelių, vaisiniai ir kiti gamtos kvapai – teigiamos, labiausiai įsimintinos alyvuogių aliejaus aromato savybės. Sunku užuosti, jaučiamas acto, šlapios paplėkusios medienos, pelėsio dvelksmas, tokio produkto geriau net neragauti. Aliejus bus su defektais arba neatitiks aukščiausios kategorijos.

 

Atsižvelgiant į alyvuogių veislę, žaliavą ir gamybos metodą, skonis gali būti nuo maloniai vaisinio, žolinio iki stipraus, charakteringo, aštraus ir kartaus. Aštru, stipru ir kartu – didelio polifenolių kiekio ženklas, atspindintis teigiamas extra virgin savybes. Siekiant tinkamai pajusti visus skonius, aliejus turi būti paskirstytas po burnos ertmę, kad liestųsi su visu burnos paviršiumi, nuo liežuvio galo iki gomurio.

 

Nepaisykite spalvos. Spalva neturi įtakos alyvuogių aliejaus kokybei. Svarbu nesižavėti žalesniu atspalviu. Kai kurios alyvuogių veislės suteikia blyškesnę spalvą,  kitos – sodriai žalią.

 

Visgi gerai pažinti alyvuogių aliejų nėra taip paprasta. Tai lavinamas įgūdis, reikalaujantis tęstinio gilinimosi ir nuolatinio žinių kaupimo. Pasaulyje galima rasti studijų centrų, kur žmonės mokosi apie alyvuogių aliejų: nuo alyvmedžių giraičių auginimo, gamybos technikos iki tinkamo degustavimo bei išsamaus pažinimo.

 

Jei tik randate progą paragauti gero extra virgin, ragaukite kuo daugiau. Dalyvaukite alyvuogių aliejaus degustacijos renginiuose ir, kiek įmanoma, lavinkite skonio receptorius. Tikėtina, kad ragaudami įgusite pajusti skirtumus patys.

 

Rinkitės patikimus prekių ženklus ir gamintojus, žinomus dėl įsipareigojimo siekti kokybės. Alyvuogių aliejaus gamyba – sudėtingas ir daug žinių reikalaujantis procesas. Tad aukščiausios kokybės siekiantys gamintojai gali pagaminti palyginti nedidelius kiekius ir stengiasi pasirūpinti, kad jais būtų prekiaujama nedidelėse nišinėse parduotuvėse, kurios geba tinkamai konsultuoti ir patarti savo klientams.