Europos Komisijos duomenimis, kiekvienais metais Europoje išmetama 88 mln. tonų maisto. Viena priežasčių, kodėl stalo gėrybės keliauja į šiukšliadėžę – netinkamos laikymo sąlygos. Apklausos rodo, kad net 48 % žmonių nežino, kaip tinkamai sudėti produktus į šaldytuvą ir kokie skanėstai jame išvis neturėtų atsidurti. Štai kelios paprastos taisyklės, padėsiančios produktus išlaikyti ilgiau:

Young,Woman,With,A,Grocery,Bag,Leaning,On,A,Fridge

 
  •  Viršutinėse šaldytuvo lentynose, kuriose temperatūra siekia 3–10 °C, patariama laikyti produktus, kuriems užtenka tik vėsesnės temperatūros. Čia galima laikyti pieną ir jo produktus, uogienes, anksčiau pagamintus patiekalus, termiškai apdorotus produktus ar pyragus, bandeles.
  •  Šaldytuvo viduryje vyrauja 2–2,5 °C, todėl ten geriausia laikyti trumpo galiojimo produktus: kiaušinius, dešrą, rūkytus gaminius.
  •  Šviežią mėsą ir žuvį laikyti apatinėse lentynose ar net stalčiuose, nes šie produktai turi trumpiausią tinkamumo vartoti terminą, o šaldytuvo apačioje temperatūra nėra aukšta (artima 0 °C), todėl produktai ilgiau išliks šviežesni.
  •  Šaldytuvo durų lentynėlėse temperatūra siekia apie 10 °C. Tačiau šioje vietoje temperatūra pasižymi mažiausiu stabilumu dėl nuolatinio šaldytuvo atidarymo ir šilto oro iš išorės patekimo. Todėl čia patariama laikyti lėčiau gendančius produktus: aliejų, sultis, padažus.
  •  Atskirti vaisius ir daržoves. Laikyti skirtingose lentynose ar net sudėjus į indelius surūšiuoti į atskirus šaldytuvo stalčius. Obuoliai, kriaušės, kaulavaisiai, bananai ir pomidorai skleidžia etileno dujas. O šios skatina daržovių ir žolelių irimą.
  •  Šaldytuve nederėtų laikyti citrusinių vaisių, bulvių, paprikų ir svogūnų. Šie dėl drėgmės ir šalčio greičiau suvysta.
  •  Nelaikyti šaldytuve duonos. Ji šviežia ilgiau išsilaiko kambario temperatūroje, supakuota į pergamentinį popierių.
  •  Į apatinę šaldytuvo lentyną ar specialų daržovių stalčių derėtų dėti vėsesnę temperatūrą mėgstančias žaliąsias daržoves: salotas, kopūstus, brokolius, smidrus ir kt. Nepamiršti ir grybų, kurie ypač jautrūs aukštai temperatūrai.
  •  Prieskonines žoleles (krapus, kalendras, petražoles ir kt.), kai šios įsigyjamos pakuotėje, taip pat laikyti šaldytuve pamerktas į stiklinę su šiek tiek vandens. Išimtimi laikomi bazilikai, nes geriau išsilaiko kambario temperatūroje sudrėkintais koteliais. Mat jie jautrūs temperatūrų kaitai ir išėmus iš šaldytuvo pradeda rusti.
  •  Skirtingai nei įprasta manyti, paprastam ar lydytam sviestui nieko nenutiks, jei bus laikomi kambario temperatūroje. Tik svarbu, kad būtų sandariame inde ir neveiktų tiesioginiai saulės spinduliai.
  •  Kartą per mėnesį šaldytuvą peržiūrėti ir nuvalyti matomus nešvarumus, o kartą per pusmetį išvalyti ir dezinfekuoti tuos paviršius, kur laikoma šviežia mėsa ar žuvis. Tai padės išvengti ne tik galimos kryžminės taršos, pvz., dėl salmonelių termiškai neapdorotoje vištienoje, tačiau ir apsaugos produktus nuo bakterijų. Tad šie ilgiau išliks tinkami vartoti.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė