Sąmoningas sapnavimas – tai tokia būsena, kai žmogus aiškiai supranta, kad miega ir gali kontroliuoti sapno siužetą. Kai kurie žmonės tokių gebėjimų turi nuo gimimo, tačiau daugelis specialiai treniruojasi, kad įvaldytų šią techniką.

 

samoningas sapnas

Reikia pasakyti, kad sąmoningo sapnavimo metu žmogaus smegenys nepailsi – jos funkcionuoja beveik normaliai. Todėl tokį sapnavimą praktikuoti reikėtų nedažnai, nes iš tokio miego pabundama, jaučiant stiprų nuovargį. Žinoma, sąmoningo sapnavimo profesionalai geba suvaldyti nemalonius pojūčius ir atsikelti pailsėjus, tačiau tai – ilgas ir sunkus darbas.

 

Dalis tyrėjų sąmoningą sapnavimą siūlo šlieti prie hipnozės, savihipnozės ir kitų mintis bei protą keičiančių psichoanalizės metodų. Tačiau šis metodas nėra saugus, nes užmigus neįprastu miegu, galima ir nebepabusti. Pradedantiesiems rekomenduojama išbandyti elementaraus sąmoningo sapnavimo pratimus.

 

Iš pradžių pradėti nuo sapnų detalaus aprašinėjimo ir jų analizės. Tai padės pastebėti sapnų dėsningumą ir kas dažniausiai juose regima: tikrų įvykių atspindžiai, pranašiški ir fantastiški ženklai. Ilgainiui asmuo galės suprasti, kas trikdo miegą ir ką reikia atidžiau stebėti iki pat sapno pabaigos. Visas pastabas reikia užsirašyti sapnų dienoraštyje.

 

Sapnų analizė – tai ilgas procesas. Kartais gali prireikti ir kelių mėnesių, bandant suvokti sapno siunčiamą žinią. Proceso ignoruoti negalima, jei norima įvaldyti sąmoningo sapnavimo techniką. Kiekviena klaida gali atsispindėti kitame sapne ir neigiamai paveikti psichiką ar net tikrus įvykius.

 

Sapnuojama esant vadinamajai greito miego fazei, kai miegas negilus. Žmogaus sąmonė yra ant pabudimo ribos, todėl dažnai sunku suvokti realybė tai, ar sapnas. Neretai atrodo, kad tai, kas sapnuojama vyksta iš tikrųjų.

 

Suprasti, kad viskas tėra sapnas galima iš skirtumų namuose ar darbe, iškraipytų spalvų, garsų, žmonių, per greitos įvykių tėkmės.

 

Daugelis žmonių mano, kad sapne užuosti kvapų negalima, nebent jie yra patalpoje, kurioje miegama. Šis teiginys nėra teisingas, nes kai kurie asmenys gali užuosti kvapus sapne, tačiau jais geriau nesekti ir nepasitikėti.

 

Norint sapnuoti sąmoningai, reikia pastebėti kiekvieną detalę ir palyginti su tuo, kas buvo matyti realybėje. Tik aiškus supratimas, kad šiuo metu miegama, leidžia visiškai kontroliuoti sapno eigą.

 

Prieš miegą, pagalvoti apie ką nors sudėtingo, pavyzdžiui, apie sapno programavimą. Pradėti ne nuo vietų ir įvykių, bet nuo žmonių, kurie yra artimi. Juos pamatyti sapne nėra labai sudėtinga. Paskui užduotį galima pasunkinti, pabandyti save susapnuoti jūroje arba miške ir galiausiai veiksmą, kuris dažnai neatliekamas.

 

Paskui galima pereiti prie sudėtingesnių vaizdinių: sapnuoti spalvingą ceremoniją, pasivažinėjimą automobiliu vaizdingu keliu, skrydį oro balionu virš pažįstamo miesto. Reikėtų pabandyti įsivaizduoti kokius nors vaizdus ir išsaugoti savo mintyse 10 – 15 minučių.

 

Vėliau galima bandyti keisti sapno eigą, kontroliuoti situaciją pagal norą. Pavyzdžiui, jei sapnuojama, kas kažkas vejasi, reikia sustoti, pažiūrėti jam į akis ir pradėti jį vytis, įsivaizduojant, kad beprotiškai bijo jis.

 

Jeigu sapnuojama, kad skęstama, įsivaizduoti, kad netoli yra valtis ir kažkas tiesia pagalbos ranką arba sapnuojantysis yra žuvis ir mėgaujasi plaukiojimu vandenyje.

 

Sapno scenarijus priklauso nuo vaizduotės ir gebėjimo greitai rasti sprendimą neįprastoje situacijoje. Žmogui, kuris realiame gyvenime pasižymi greita reakcija, tai padaryti nebus sunku.

 

Labai svarbu išmokti pabusti iš sapno, kurio įvykių tėkmė tampa nemaloni ir gąsdinanti. Sapnuojant košmarą, valios pastangomis prisiversti atsimerkti ir vėl nepasinerti į snaudulio būseną. Toks metodas padeda pereiti prie kito sapno, kuris tikriausiai nebus toks baisus.

 

Sapne galima naudotis lytėjimo pojūčiais, pavyzdžiui žnaibyti save arba įsivaizduoti, kad sapne iš kažkur atsirado kažkas deginančio, karšto ir svilinančio. Šokas padės pabusti ir atsikratyti nemalonaus sapno.