Kaip išlavinti intuiciją?
2014-06-04 11:29Ar turite drąsos įsiklausyti į savo intuicijos balsą? Tai ypač praverčia tada, kai neturima pakankamai informacijos išvadoms susidaryti. Į ją įsiklausyti nebijojo ir vienas įtakingiausių XXI amžių vyrų, „Apple“ kompanijos įkūrėjas Steve‘as Jobsas, kuris teigė, kad „Intuicija yra labai galinga, daug galingesnė nei intelektas“. Tačiau reikia labai daug pastangų, norint ją įgyti ir naudoti kasdieniniame gyvenime.
Intuicija nėra įgimta būdo savybė. Ji įgyjama sąmoningai ir nuosekliai dirbant su savo pasąmone. Šeštasis jausmas, mokslininkų nuomone, atsirado priešistoriniais laikais, kai žmogus, norėdamas išgyventi, turėdavo nuodugniai patikrinti teritoriją ir įsiklausyti į savo jausmus ir suprasti, kaip geriausia elgtis tam tikru atveju, rasti maisto ir vandens, pasislėpti nuo nepalankių oro sąlygų bei išvengti susidūrimo su priešiškų genčių nariais. Anot neurologų, intuicija būdinga visiems žmonėms, kaip mąstymo forma, kuri atsakinga už problemų sprendimus, kurių negali priimti racionalus protas. Taigi kaip išlavinti intuiciją, kad būtų galima ja naudotis kasdieniame gyvenime?
- Pasitikėti savimi
Kai įtemptai apie kažką galvojama, pasąmonė tarsi savaime pašnibžda teisingiausią atsakymą į klausimą ar problemos sprendimo būdą. Tačiau šie sprendimai dažnai būna atmetami kaip prasti ir kvaili. Vėliau paaiškėja, kad jie kaip tik buvo patys protingiausi. Labai svarbu įsiklausyti į savo jausmus.
- Kartais pabūti vienas su savimi
Tai nereiškia, kad reikia visiškai atsiriboti nuo pasaulio. Tačiau kartais būtina pamiršti kasdienius rūpesčius ir įsigilinti į problemą. Pagal statistiką, geriausią intuiciją turi intravertai, kuriems nebūdingas komunikabilumas.
- Atkreipti dėmesį į detales
Žymusis anglų detektyvas Šerlokas Holmsas naudojosi dedukciniu metodu, pagal kurį, vos pažvelgęs į žmogų, galėjo papasakoti apie jo charakterį, veiklą, ką jis paskutiniu metu veikė ir kur ėjo. Metodą gali pamėginti pritaikyti ir eiliniai žmonės. Tarkime, vieną savaitę bandyti iš klausos, žvilgsnio pastebėti detales.
- Pabandyti jausti kitus žmones
Norint suprasti kitą žmogų, jo motyvus ir tikslus, reikia „pabūti jo kailyje“, pažvelgti į pasaulį jo akimis. Jaučiant kitus žmones, plečiasi akiratis, todėl intuicija pamažu tampa nepastebima kasdienio gyvenimo dalimi.
- Atkreipti dėmesį į sapnus
Sapnai mus aplanko ne iš pasąmonės ar anapusinio pasaulio. Galbūt kai kurie sapnai yra pranašiški, ilgai trunkančio psichikos proceso rezultatas. Todėl sapnus reikėtų interpretuoti, remiantis dabartine situacija. Galų gale paaiškės teisingas problemos sprendimo būdas. Juk net periodinė elementų lentelė buvo atrasta per sapną!
- Užsiimti kūrybine veikla
Kai kurie psichologai mano, kad intuicija glaudžiai susijusi su kūrybingumu, o geriausias menininkas – tai intuityvus menininkas. Todėl, norint lavinti intuicijos jausmą, rekomenduojama pradėti piešti, rašyti, daryti molio dirbinius, tiesiog kurti istorijas mintyse, kurios nebūtinai turi įgauti materialų pavidalą. Tokia patirtis žmogų padaro lankstesniu ir imlesniu gyvenimui.
- Vengti neigiamų emocijų
Kai užvaldo neigiamos emocijos (pyktis, įniršis), nutyla vidinis proto balsas. Teigiamos emocijos kaip tik padeda lavinti intuiciją. Todėl atsidūrus nepalankioje situacijoje, visų pirma reikia pabandyti nusiraminti ir tada apgalvoti, ką būtų galima padaryti ar pakeisti.