Maistą gaminti sveikai nėra sudėtinga. Sveika mityba nereiškia, kad reikia atsisakyti mėgstamų patiekalų. Daugelį receptų užtenka šiek tiek pakeisti, kad jie būtų kur kas sveikesni.

 

maistas

Nesvylančių kepimo indų naudojimas gali padėti sumažinti aliejaus ir riebalų vartojimą. Daržovėse išliks daugiau maistinių medžiagų, jei jos bus troškinamos garuose, o ne verdamos vandenyje. Taip pat rekomenduojama sumažinti cukraus, druskos ir riebalų kiekį. Kaip gaminant maistą naudoti mažiau riebalų?

 

Jeigu reikia naudoti aliejų, labai nedidelį jo kiekį keptuvėje paskleisti konditeriniu teptuku.

 

Padažuose ir sriubose vietoj riebios grietinės naudoti liesą jogurtą, pieną, pieno miltelius ar krakmolą.

 

Daržoves visų pirma sudėti į įkaitinti keptuvę ir tik tada apšlakstyti aliejumi. Jeigu aliejaus į keptuvę įpilama prieš kepant, į daržoves įsigeria daugiau riebalų. Kad daržovės neįsigertų per daug riebalų, jas galima iš pradžių apvirti, o paskui porą minučių pakepinti ant grotelių.

 

Vietoj grietinės, sviesto ir kreminių padažų naudoti bazilikų ir kitus aštrius padažus, actą arba čatnį.

 

Vandenyje tirpūs vitaminai neretai suyra ruošiant maistą, verdant ir kepant aukštoje temperatūroje. Norint, kad išliktų daugiau vertingų maistinių medžiagų, rekomenduojama skusti, o ne lupti daržoves. Sveikiausia daržoves troškinti garuose arba virti mažame vandens kiekyje. Troškinti daržoves kuo trumpiau, kad jos liktų traškios ir sultingos.

 

Druska sustiprina maisto produktų skonį, tačiau druskos perteklius organizme gali sukelti daug ir įvairių sveikatos problemų. Tai viena iš dažniausių aukšto kraujo spaudimo priežasčių. Kaip sumažinti druskos suvartojimą?

 

Labai dažnai žmonės druskos į maistą deda nepagalvoję, kad galbūt jos visai netrūksta. Todėl prieš beriant daugiau šio prieskonio, reikėtų paragauti patiekalo.

 

Vietoj druskos maistą galima gardinti sodraus skonio ir kvapo alyvuogių aliejumi, citrinos sultimis arba actu.

 

Rinktis šviežias arba šaldytas daržoves, nes konservuotose ir raugintose jau būna druskos.

 

Riboti perdirbtų mėsos gaminių (dešrų, dešrelių, rūkytų mėsos ir žuvies produktų), pusfabrikačių, greitai paruošiamų mišinių, sojų, pomidorų padažų, majonezo, sūrių, sūdytų riešutų vartojimą. Sūdytą sviestą keisti gaminiu be sviesto.

 

Vartoti daugiau prieskoninių žolelių. Jos turtingos sveikatai naudingų fitoestrogenų ir gali pakeisti druską su aliejumi. Prieskoninių žolelių į patiekalą dėti, kai patiekalas beveik paruoštas, tada labiausiai atsiskleidžia jų kvapas, skonis ir kitos naudingosios savybės.

 

Naudoti pilno grūdo miltus, makaronus, duonos gaminius. Taip pat galima maišyti aukščiausiosios rūšies miltus su pilno grūdo miltais. Pavyzdžiui, jei recepte nurodyta, kad reikia 240 g miltų, dėti 120 g baltų miltų ir 110 g rupių miltų. Rupių miltų reikia dėti šiek tiek mažiau, nes jie yra sunkesni.

 

Dažniausiai žmonės linkę rinktis nesveiką maistą, kai skuba ir neturi laiko gaminti. Tačiau to galima išvengti, jei šaldiklyje būtų iš anksto paruoštų sveikų patiekalų. Tada maistą reikės tiesiog atšildyti.

 

Kepant mėsoje susidaro heterocikliniai aminai, kurie yra siejami su kai kurių vėžio formų atsiradimu. Šių kenksmingų junginių galima išvengti, jei mėsa prieš kepimą yra marinuojama bent 30 minučių. Mėsos marinatas su raudonėliais, rozmarinais, čiobreliais, šalavijais ir mėtomis padeda stabilizuoja cukraus kiekį mėsoje ir taip neleidžia formuoti heterocikliniams aminams.

 

Žalios vištienos rekomenduojama neplauti, nes taip bakterijos patenka ant rankų, darbinių paviršių, virtuvės įrankių, indų ir įrangos. Ši bakterija sukelia apsinuodijimus. Verdančiame vandenyje visos kenksmingos bakterijos žūsta.

 

Riešutus rekomenduojama kramtyti kuo daugiau kartų. Dar geriau juos sumalti ir naudoti kokteiliuose, salotose ir kitur.