Mikrobangų krosnelė, orkaitė, grotelės ar kepsninė? Ką renkatės jūs? Orkaitėje galima iškepti gardžiausius kepinius, mikrobangų krosnelėje juos pašildyti, ant grotelių paskrudinti mėsos kepsnius ir daržoves, o be kepsninės jokia iškyla nebūtų tokia smagi ir soti. Kokie šių virtuvės prietaisų privalumai ir trūkumai?

 

Nesvarbu, kaip ruošite maistą (virsite, kepsite orkaitėje, mikrobangų krosnelėje, ant grotelių ar laužo), dalis maistingųjų medžiagų ir vitaminų žus. Šildant ar kepant maistą mikrobangų krosnelėje sunaikinamas vitaminas B12, todėl žmogui, kuris dažnai valgo tokiu būdu paruoštą maistą, gresia mažakraujystė.

 

Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad mikrobangų spinduliai nekenkia nei žmogui, nei maistui, tačiau daugybė ekspertų iš viso pasaulio ir Lietuvos nuolat kalba apie galimą žalą sveikatai, maisto ruošimo mikrobangų krosnelėje metu išsiskiriančius laisvuosius radikalus, pasikeitusią šildomų patiekalų sudėtį.

 

Didžiausias mikrobangų krosnelės privalumas tas, kad maistas pašildomas per kelias minutes, nenaudojant riebalų.

 

Tradicinės orkaitės įkaitinamos elektra arba dujomis. Kitaip nei cikloninėse ar mikrobangų krosnelėse, orkaitėms pritaikyta daugiau indų. Be to, daugelis patiekalų receptų parašyti tradicinėms orkaitėms. Orkaitėse galima tiek pašildyti, tiek iškepti maistą. Vargu, ar pavyktų iškepti pyragą mikrobangų krosnelėje ar ant grotelių…

 

Ant grotelių keptas maistas būna liesesnis, tačiau sodresnio skonio, išsiskiria ypatingu aromatu. Abejonių kelia riebaus maisto kepimas ant medžio anglių. Tuo metu, kai riebalai iš mėsos kepdami tykšta ant anglių, gaminasi kancerogeninės medžiagos. Paskui tos medžiagos pakyla kartu su dūmais ir nusėda ant mėsos. Kuo karštesnė temperatūra kepsninėje ir kuo ilgiau kepama mėsa, tuo daugiau nuodingų medžiagų susidaro. Pavojingi junginiai susidaro ne tik kepant kepsninėje su anglimis, bet ir skrudinant keptuvėje, riebaluose.

 

Mažiau pavojų sveikatai kelia maisto kepimas kepsninėje su malkomis. Negana to, kai kurių rūšių mediena patiekalui suteiks unikalaus aromato. Mėsai kepti labiausiai tinka alksnio malkos, taip pat drebulių, šermukšnių, ievų ir vaismedžių malkos. Ypatingą kvapą suteikia viena kita į laužą įmesta kadagio šakelė.