Žinoma, prieš atsirandant mums, žmonėms, Žemėje klajojo dinozaurai, bet ar žinojote, kad prieš mus gyveno ir daug kitų neregėtų gyvūnų? Paleontologų ir iškastinių fosilijų dėka mokslininkams pavyko atskleisti daugiau apie tai, kas vaikščiojo po Žemę gerokai prieš mus – daugelis straipsnyje minimų būtybių gyveno prieš 500 mln. metų. Kokie jie buvo?

 

žemė

1) Žemėje klajojo į dramblius panašūs žinduoliai. Gomphotheriidae yra išnykusi į dramblius panašių gyvūnų šeima, gyvenusi maždaug prieš 24 – 10 tūkst. metų. Nors jie nėra giminingi dramblių šeimai, tačiau tikrai turi tam tikrų panašumų. Mokslininkai mano, kad jie gyveno žolėtose vietovėse, o jų fosilijų rasta visoje Centrinėje Azijoje ir už jos ribų, rašo brightside.me.

 

2) Vandenynuose medžiojo Tulio pabaisa (Tullimonstrum). Kaip rodo pavadinimas, šis jūros padaras buvo panašus į pabaisą – jo akys išsidėsčiusios ant keistų stiebų galvos šone, o burna be žandikaulių. Mokslininkai išsiaiškino, kad jie yra šiuolaikinių žuvų, vadinamų nėgėmis, aptinkamų Didžiuosiuose ežeruose Šiaurės Amerikoje, protėviai. Manoma, kad jie medūzas ir kitus smulkius jūros gyvius medžiojo savo ilgu liemeniu, kurio gale buvo maži dantys.

 

3) Šimtakojai užaugdavo iki 2,6 m dydžio. Milžiniški vabalai svėrė tiek pat, kiek didelis šuo. Milijonus metų išlikusios fosilijos liudija, kad jie buvo automobilio dydžio ir gyveno tokiose vietose kaip Jungtinė Karalystė ir Vokietija prieš 300 mln. metų. Mokslininkai spėja, kad dėl to, kad Žemėje buvo daugiau deguonies, šie daugialąsčiai organizmas galėjo užaugti iki milžiniškų dydžių.

 

4) Jūrose buvo milžiniškų omarų. Ne tik sausumoje galima rasti milžiniškų senovinių būtybių, nes fosilijos atskleidžia, kad 2 metrų ilgio Aegirocassis benmoulae plaukiojo jūrose maždaug prieš 480 mln. metų. Atradus gerai išsilaikiusias fosilijas Sacharos dykumoje, dabar galima atkurti, kaip atrodė šie dideli į omarus panašūs gyvūnai.

 

5) Miškuose knibždėte knibždėjo didžiulių tinginių. Nors jie atrodė panašiai kaip ir šiuolaikiniai tinginiai, bet priešistoriniai gyvūnai buvo tokio aukščio kaip žirafos ir sunkesni net už grizlį. Tad nenuostabu, kad jie laikomi vienais didžiausių žinduolių, vaikščiojusių po Žemę, kur kadaise, prieš 1,8 – 12 tūkst. metų, buvo Pietų Amerika. Paleontologai taip pat mano, kad jie buvo mėsėdžiai, todėl tikriausiai būdavo geriau laikytis atokiai nuo jų.

 

6) Jūros dugnu šliaužiojo tokios ateivius primenančios kirmėlės kaip Hallucigenia. Šis nedidelis išnykęs, į vikšrą panašus kirminas išliko Kanados ir Kinijos fosilijose ir šiandien mus atrodo gana svetimas. Jis toks keistas, kad ilgą laiką mokslininkai negalėjo išsiaiškinti jo evoliucijos. Tačiau jie žino, kad būtybė turi tam tikrų panašumų su šiuolaikiniais onichoforais.

 

7) Egzistavo didžiausi pasaulyje vabzdžiai. Milžiniški laumžirgiai po Žemę skraidė paleozojaus laikotarpiu, dar prieš atsirandant dinozaurams – kas galėjo pamanyti, kad laumžirgiai senesni už juos? Jie gyveno maždaug prieš 300 mln. metų didžiuliuose šiltuose miškuose, kadaise dengusiuose Prancūziją. Tai vieni didžiausių žinomų vabzdžių, kurių sparnų ilgis siekia 71 cm, o tai iš tiesų yra gana nuostabu.

 
8) Mūsų jūrose plaukiojo penkiaakė jūros būtybė. Opabinija nėra įprastas nariuotakojis su penkiomis iš galvos kyšančiomis akimis ant kotelių ir ilgu liemeniu. Prieš daugiau nei 500 mln. metų jis greičiausiai savo liemenį naudojo kaip savotišką ranką, kad galėtų naršyti jūros dumble ir gaudyti grobį. Opabinija, nors nedidelė (6 cm ilgio), žavi mokslininkus savo keista išvaizda ir elgesiu.