Saikingas saulių spindulių gavimas žmogui, pripildo jo organizmą vitaminu D, naikina bakterijas, skatina dantų ir kaulų formavimąsi. Deja, yra ir priešinga saulės spindulių pusė – nuolatinis buvimas saulėje, ypač piko metu, gali pakenkti ne tik žmogaus odai, bet ir jo akims.

 

saule

Koks UV spindulių poveikis ir žala akims?

 

UV spinduliuotė susideda iš trijų bangų t.y. UVA, UVB, UVC. UVB spinduliuotę sugeria ragena (į tinklainę šie spinduliai nepatenka), o UVA – pereina per rageną, akies lęšiuką ir pasiekia tinklainę. Tam, kad apsaugoti akis nuo šių spinduliuočių, reikia kuo mažiau laiko būti atviroje vietoje, kur vyrauja kaitriausia saulė. Labiausiai jos vengti reikėtų vidurdienį ir ankstyvą pavakarį (nuo 10h iki 16h), kai ši būna aktyviausia. Taip pat reikėtų visą kūną dengti natūraliais audiniais, dėvėti kepurę, daugiau būti pavėsyje bei gerti ypatingai daug vandens.

 

Dažniausia problema, kurią sukelia saulės UV spinduliai yra akies priekinio segmento uždegimai. UVB spinduliai gali sukelti fotokeratito (ragenos) arba fotokonjuktyvito (junginės) uždegimus. Šiuos pažeidimus gali sukelti tiesioginis žiūrėjimas į saulę, UV spinduliai, kurie atsispindi sniege, betone, smėlyje, vandenyje. Šie uždegimai yra itin skausmingi, bet simptomai baigiasi už 1 ar 2 dienų. Ištikus šiai bėdai reikėtų akis sudrėkinti su šaltais dirbtiniais akių lašais, vėsiu kompresu ant akių ir buvimo tamsioje patalpoje.

 

Kataraktos atsiradimo priežastys

 

UV spinduliai gali paskatinti kataraktos atsiradimą. Kataraktos problema vystosi iš lėto, bet galutiniame rezultate regėjimas tampa miglotas, neryškus, tampa sunku vairuoti automobilį vakare ir naktį, matomi ratilai aplink šviesos šaltinius. Atsiradus šiai bėdai, rekomenduojama nešioti akinius nuo saulės (net debesuotomis dienomis), nes šie sumažina kataraktos progresavimą. Žinoma, akies lęšiukas gali sudrumstėti, o tada yra atliekama operacija, kurios metu yra pašalinama kataraktą bei implantuojamas dirbtinis IOL (intraokulinis) lęšiukas. Regos Centras atlieka neskausmingas ir kokybiškas akių procedūras. Jų tikslas suteikti jums galimybę vėl matyti! Taip pat UV spinduliai yra itin pavojingi tiems, kuriems yra pašalintas lęšiukas, turintiems pseudofakines akis, kuriuose akies lęšiukas nėra apsaugotas nuo šių pavojingų saulės spindulių.

 

Ar tamsūs akiniai gali padėti apsaugoti akis?

 

Vertikalią apsaugą nuo saulės suteikia akiniai. Jų veiksmingumas priklauso nuo akinių lęšių, saulės spindulių ypatumo ir saulės akinių geometrinės padėties. Itin didelės UV spindulių bangos, į akis gali patekti net ir dėvint apsauginius akinius nuo saulės – UV gali pasiekti akis iš viršaus (todėl reikia dėvėti kepurę)  arba iš apačios, kai atsispindi smėlis, vanduo, sniegas ir kt. Tam, kad pilnai apsaugoti akis, akiniai nuo saulės turėtų būti didelių lęšių, pilnai dengiantys priekinius ir šoninius akies paviršius, jie turi būti su specialiais filtrais, turėtų apsaugą nuo UVA IR UVB spindulių. Ant akinių pakuotės ar rėmelių turi būti nurodytas užrašas UV – 400, CE arba UV 100 proc.