Kai žemiau bambos plinta dykuma…
2023-06-26 10:20Išsausėjusi makštis – dažna problema, ypač vyresniame amžiuje. Deja, dauguma moterų su tokia diagnoze tiesiog susitaiko ir tyliai kenčia nesiimdamos jokių sprendimų. Pagalba yra ir ji lengvai pasiekiama!
Gyvenimą apkartinanti būklė
Jeigu neteko susidurti su išsausėjusia makštimi, gali atrodyti, kad tai menka problema. Visai ką kita papasakotų su šia problema susidūrusios moterys. O tokių nėra mažai! „Study of Women Across the Nation (SWAN)“ atliktas tyrimas atskleidė, kad 17 % 18–50 m. moterų patiria makšties sausumą. Kuo amžius vyresnis, tuo problema dažnesnė. Tarp 57–69 m. moterų su makšties sausumu susiduria net apie 34 %.
Tai nemaloni, varginanti, dažnai dar ir skausminga problema. Vienos diskomfortą patiria tik lytinių santykių metu ir tai griauna jų seksualinį gyvenimą, kitos nemalonius pojūčius jaučia net šlapinantis, mankštinantis, vaikštant ar net sėdint… Tai perštėjimo, niežėjimo, deginimo pojūtis, kartais ir skausmas. Tad ne juokais apkartina kasdienybę. Galiausiai prie fizinio diskomforto prisideda psichologinės ir santykių problemos. Dauguma moterų dėl išsausėjusios makšties jaučiasi nevisavertės, joms gėda apie tai kalbėti, todėl užsisklendžia – net nuo gyvenimo partnerio.
Vyresnių moterų problema?
Normaliai makšties sieneles dengia plonas skaidrių gleivių sluoksnis. Jį palaikyti padeda moteriškasis hormonas estrogenas. Minėtas sluoksnis labai svarbus, nes saugo makšties sieneles nuo patogeninių mikroorganizmų, mikrotraumų, padeda palaikyti makšties elastingumą ir bendrą sveikatą. Organizme nukritus estrogeno lygiui, sutrinka ir makšties lubrikacija. Tai gali nutikti bet kokiame amžiuje ir dėl įvairių priežasčių. Visgi pati dažniausia yra menopauzė, dėl kurios keičiasi hormonų pusiausvyra, drastiškai mažėja estrogeno lygis. Panašus poveikis gali būti patiriamas ir nėštumo metu, po gimdymo, žindant kūdikį, kai hormonai irgi išeina iš įprastos rikiuotės. Makšties sausumą gali paskatinti tam tikri medikamentai, mažinantys estrogeno išsiskyrimą organizme, taip pat antidepresantai, hormoninė kontracepcija, chirurginis kiaušidžių pašalinimas, spindulinis gydymas arba chemoterapija gydant onkologinius susirgimus, net įvairios alergijos, taip pat makšties ir šlapimo takų infekcijos. Priežastys įvairios, bet pasekmės tos pačios – išsausėjusi makštis labai vargina ir gadina gyvenimo kokybę.
Spręsti būtina!
Statistika šokiruoja – daugiau nei 50 % moterų nė žodeliu neužsimena apie makšties sausumą ginekologei. Geriausiu atveju tai pamato pati gydytoja ginekologinės apžiūros metu. Dar blogiau – vos 4 % su makšties sausumu susiduriančių dailiosios lyties atstovių reguliariai naudoja šiai problemai spręsti skirtas priemones. Kitos tai daro arba nereguliariai, kai simptomai paaštrėja, arba apskritai nieko nesiima ir tiesiog kenčia. Taip elgtis žalinga, mat išsausėjusi makštis ne tik sukelia fizinį ir psichologinį diskomfortą, bet ir lengvai pažeidžiama, neatspari mechaniniam poveikiui bei infekcijoms. Neretai dėl pasikartojančių makšties infekcijų galima kaltinti būtent jos atrofiją – išsausėjimą.
Veiksmingos priemonės
Tinkamiausią gydymą parinks ginekologė. Viskas priklauso nuo makšties atrofiją sukėlusios priežasties ir problemos intensyvumo. Vienoms moterims pakanka paprasčiausių žvakučių, kitoms prireikia rimtesnės intervencijos, netgi kompleksinio gydymo. Aptarkime galimus gydymo ir makšties lubrikacijos palaikymo būdus bei priemones.
Tinkama higiena. Ji turėtų atsidurti pačiame sąrašo viršuje. Ir šiuo atveju kalba eina ne apie higienos trūkumą, o jos perteklių. Būtent perteklinis makšties plovimas pridaro problemų ir gali lemti išsausėjimą. Makštis išsivalo savaime, todėl jos plauti apskritai nereikia. Pakanka prausti išorinius lytinius organus. Tam turi būti naudojami specialūs prausikliai. Jų sudėtis pritaikyta jautriai zonai, pH subalansuotas taip, kad atitiktų makšties terpę. Juose neturėtų būti pridėtinių kvapų, dažų ir kitų alergizuojančių, agresyviai veikiančių nereikalingų priedų. Netinkami higienos produktai sutrikdo makšties mikroflorą, taip skatina jos atrofiją ir įvairias infekcijas.
Žvakutės, ovulės, kremai. Vaistinėse gausu įvairių vietiškai veikiančių priemonių makšties drėgmės pusiausvyrai atkurti ir palaikyti. Tai ovulės, žvakutės, kremai, geliai – kiekviena gali rinktis tinkamiausią priemonių formą. Veiksmingiausios tos, kurių sudėtyje yra hialurono ir pieno rūgšties. Tokių priemonių sudėtyje neturėtų būti nežinomų medžiagų, kvapų, naftos produktų, kuo gaminys natūralesnis, tuo geriau. Svarbu, kad būtų skirtas makšties sausumui mažinti, o ne lubrikacijai. Makšties sausumą mažinančios priemonės aprūpina odą ir gleivinę raminamaisiais lipidais, minkština, teigiamai veikia makšties rūgštingumą – visa tai leidžia išnykti sausumo požymiams.
Lubrikantai. Jie padės vėl džiaugtis kokybišku lytiniu gyvenimu ir išvengti diskomforto seksualinių santykių metu. Svarbu rinktis kuo natūralesnės sudėties lubrikantus, kurie nedirgintų makšties ir netrikdytų natūralios mikrofloros.
Vietinė estrogenų terapija. Dažniausiai taikoma menopauzės amžiaus moterims, kurių organizmas gamina per mažai estrogeno. Galimi skirtingi vietinės estrogenų terapijos tipai. Vienos renkasi makšties žiedus, kurie išskiria pastovų estrogeno kiekį tiesiai į audinius. Kitoms priimtinesnės į makštį dedamos tabletės / žvakutės. Trečios renkasi kremus. Kartais skiriami ir geriami vaistai, bet jie veikia sistemiškai.
PRP terapija. Vienas modernių makšties atrofijos sprendimo būdų. Tai procedūra, kurios metu naudojama iš paciento kraujo išgauta ir trombocitais papildyta plazma. Ji suleidžiama į makšties gleivinę. Patekusi į audinius skatina jų regeneraciją, stimuliuoja naujų ląstelių formavimąsi, kolageno ir elastino gamybą. Geriausiam rezultatui pasiekti reikia 3–4 procedūrų.
Lazerinė terapija. Atliekama naudojant specialų vienkartinį ginekologinį lazerio antgalį. Lazeris švelniai veikia makšties sieneles ir sukuria nepastebimus mikropažeidimus. Jie jokio pavojaus nekelia, bet paskatina kolageno gamybą ir ląstelių regeneraciją. Lazerio terapija ne tik atkuria ir palaiko makšties drėgmės pusiausvyrą, bet ir gerina vietinę kraujotaką, atkuria optimalų makšties pH, netgi švelnina lengvo šlapimo nelaikymo simptomus. Geriausiems rezultatams pasiekti dažniausiai reikia apie 3 procedūrų, vėliau kartojamos kasmet. Beje, dauguma moterų sako, kad pastebi akivaizdų pagerėjimą jau po pirmosios procedūros.
Autorius Jūratė Survilė