Daug kalbama apie vaikų ir paauglių lytinio švietimo svarbą tam, kad nesubrendę žmonės galėtų apsisaugoti nuo emocinės ir psichologinės žalos, lytiniu keliu plintančių ligų bei ankstyvo nėštumo. Tačiau neatsargus seksas greičiausiai šokiruos ne tik sutrikusią nepilnametę, bet ir jos tėvus, kai sužinos apie jos nėštumą. Žinoma, negalima pamiršti ir mergaitės savijautos! Štai keletas patarimų, kurie turėtų padėti susidoroti su iššūkiais.

 

Jūsų jausmai

Visiškai natūralu, kad išgirdę, jog jūsų nepilnametė laukiasi kūdikio (arba paauglys greitai taps tėvu), patiriate nepaprastai daug stiprių emocijų, pradedant šoku ir nusivylimu, baigiant susirūpinimu dėl ateities. Kai kurie tėvai pajunta kaltę, kad padarė ne viską, siekdami apsaugoti vaiką nuo tokių lytinio gyvenimo pasekmių. Kiti jaučia gėdą mąstydami, ką apie jų šeimą pagalvos giminės, draugai ir kaimynai. Treti galbūt nudžiunga, kad greitai taps seneliais, ypač jei jų vaikas jau subrendęs motinystei ar tėvystei. Bet kokiu atveju emocijos bus gana intensyvios, todėl svarbu kuo daugiau bendrauti, dalytis kylančiais jausmais ir mintimis. Atpažinkite ir įvardinkite savo emocijas, bet leiskite besilaukiančiai dukrai pajusti, kad esate jos pusėje, kad palaikysite ją visomis išgalėmis. Tai nereiškia, kad neturite teisės pykti ar nusivilti, tačiau privalote prisiimti atsakomybę už emocinę ir psichologinę nėščios paauglės ir jos įsčiose augančios gyvybės būklę.

 

Vaiko jausmai

Dar neseniai didžiausias jūsų paauglės rūpestis buvo į kokį vakarėlį eiti ir kokius drabužius nusipirkti, kai staiga jos problemos peraugo į rytinį pykinimą bei reguliarius apsilankymus pas ginekologą. Visas jos pasaulis apsivertė aukštyn kojomis! Dauguma nesusituokusių paauglių neplanuoja kūdikio ir dažnai išsigąsta, kai sužino apie pastojimą. Didžioji dalis mergaičių slepia nėštumą nuo tėvų, nes bijo jų pykčio ir atstūmimo, o neturėdamos žinių apie tinkamą savęs ir būsimo kūdikio priežiūrą nėštumo metu, gali pakenkti savo ir vaisiaus sveikatai. Todėl dar kalbantis lytinio švietimo tema reikėtų paprašyti paauglių, kad jei papuls į tokią situaciją, nedelsiant apie tai turėtų pranešti tėvams.

 

Ypatingi nėštumo aspektai

Nors dauguma mergaičių biologiškai gali išnešioti ir pagimdyti sveikus kūdikius, tačiau viskas priklauso nuo to, ar jos gaus tinkamą medicinos priežiūrą, ypač pirmaisiais nėštumo mėnesiais. Paauglės, laiku negavusios tokios priežiūros, rizikuoja:

  • persileidimu,
  • mažakraujyste,
  • aukštas kraujospūdžiu,
  • išnešiojimo ir gimdymo komplikacijomis (priešlaikinis gimdymas arba vaisiaus mirtis gimdymo metu),
  • per mažo svorio naujagimis.

Vos tik sužinoję apie dukros nėštumą, iš karto užrašykite ją vizitui pas ginekologą, kuris patikrins ir praneš apie galimas grėsmes bei informuos paauglę, kaip rūpintis savimi ir pilve augančiu mažyliu. Pasikalbėkite apie būtinus gyvenimo pokyčius – nikotino, svaigalų nevartojimą, tinkamą mitybą, mankštą, streso vengimą. Padėkite dukrai susirasti ir užsirašyti į pamokėles ar kursus nėščiosioms.

 

Pasiruošimas

Nors svarbiausia yra pasirūpinti nėščios mergaitės sveikata, reikia apsvarstyti ir kitus praktinius aspektus. Pavyzdžiui, ar dukra pati augins kūdikį? Ar ji tęs mokslus mokykloje? Kas bus finansiškai atsakingas už kūdikį? Šiuos klausimus reikėtų aptarti ne tik su nėščia paaugle, bet ir su jos būsimo vaiko tėvu bei jo šeima. Kiek jūs, tėvai, esate pasiruošę materialiai rūpintis mažyliu ir jaunąja mama, kiek laiko galėsite skirti anūko priežiūrai? Žinoma, būtų puiku, jei dukra galėtų baigti mokyklą, nes tuomet turėtų galimybę vėliau tęsti studijas arba susirasti darbą, tačiau suderinti motinystę ir mokslus – nelengva užduotis. Padėkite dukrai suprasti, kad nors nuostabu turėti vaiką, tai nėra paprasta – rūpinimasis atžala yra didžiulė atsakomybė ir įsipareigojimas visam gyvenimui. Paruoškite ją, kad ji nebeturės tiek laiko savo įprastiems reikalams kaip anksčiau, nes jos gyvenimas pasikeis ir pirmoje vietoje turės būti kūdikis.

 

Įdomūs faktai

  • Išsivysčiusiose šalyse daugiau nei du trečdaliai jaunuolių pradeda mylėtis paauglystėje. Danijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Islandijoje, Norvegijoje, Jungtinėje Karalystėje ir JAV ši proporcija siekia 80 %.
  • Didžiausi paauglių pastojimo skaičiai yra Afrikoje, kur merginos teka labai ankstyvame amžiuje, pavyzdžiui, Nigeryje 87 % merginų išteka ir 53 % susilaukia vaikų neturėdamos 18 metų.
  • Paauglių nėštumo skaičius JAV yra dvigubai didesnis už kitų išsivysčiusių šalių vidurkį, tai lemia geras ir kokybiškas lytinis švietimas Europos šalyse.
  • JAV iš visų paauglių nėštumo atvejų, 57 % baigiasi kūdikio gimimu, 14 % – persileidimu. Likusieji procentai atitenka abortams.