Didžiųjų švenčių laikotarpis – vienas gražiausių metuose. Tiek vaikai, tiek suaugusieji gyvena tarsi kalėdinėje pasakoje, dažniau vieni kitiems šypsosi, tiki mažais stebuklais. Nenuostabu, kad tuo metu norisi, jog ir namie vyrautų smagi šventinė nuotaika. Tad kaip juos reikėtų puošti šį kartą?

 

namu puošimas (8)

 

Puošyba pagal metų simbolį

 

Pagal kinų kalendorių, 2019 metus globojo Rudoji Žemės Kiaulė. Sakoma, kad norint, jog ateinantys metai būtų sėkmingi, juos sutinkant svarbu paisyti šeimininkės įgeidžių. Rudoji Žemės Kiaulė mėgsta komfortą, saikingą prabangą, tad į tai svarbu atsižvelgti puošiant namus didžiosioms metų šventėms. Dekoro elementus derėtų parinkti labai apgalvotai, kad ne tik dabintų aplinką, bet ir netrukdytų įprastam kasdieniam gyvenimui. Rekomenduojama neapsiriboti eglutės puošimu – tegul kalėdinė nuotaika pasklinda po visus namus! Žvakės, kaspinai, šventiniai vainikai ir kitos dekoracijos gražins virtuvę, net vonios kambarį. Labai svarbu, kad papuošimai būtų kokybiški, nes Kiaulė nemėgsta menkaverčių niekučių. Puiku, jeigu bent dalį dekoracijų kursite savo rankomis. Žinoma, koks metų simbolio pagerbimas be duoklės… Namuose reikėtų rasti vietos kiaulaitės statulėlei, pakabinti jos formos žaisliuką ant kalėdinės eglutės, taip pat galima ant stalo uždegti žvakę su šio gyvūno paveikslėliu.

 

namu puošimas (5)

 

Mados vėjai

 

Kiekvienais metais Frankfurte (Vokietija) vyksta paroda, kurioje pristatomos naujausios tų metų interjero, o kartu ir kalėdinių dekoracijų tendencijos. Šių metų šventiniam laikotarpiui siūlomi 4 gana skirtingi scenarijai:

 

namu puošimas (2)

 
  • Ryškus paveldas. Šis šventinio dekoro stilius ragina atsigręžti į folklorą, tautinį paveldą. Galite rinktis savo kraštui būdingus liaudiškus raštus bei motyvus arba eksperimentuoti su kitų šalių etnine tematika. Madinga skirtingas kultūras jungti į vieną.
 
  • Eklektinis sambūris. Šis stilius rekomenduojamas drąsiems, ekstravagantiškiems žmonėms. Jis ragina puošti namus kontrastingais ir iš pirmo žvilgsnio tarpusavyje nederančiais dalykais. Tegul tarpusavyje smagų chaosą kuria skirtingos ryškios spalvos, raštai, tekstūros, įvairių stilių elementai.
   
  • Subalansuota rimtis. Tikras dekoro purizmas. Renkantis tokį stilių būstą patartina puošti griežtu, minimalistiniu stiliumi. Čia vyrauja mediniai, matiniai žalvario dirbiniai, blizgūs juodi paviršiai, japoniška estetika. Natūralumas maišosi su urbanistiniu griežtumu. 
 
  • Didinga istorija. Prabanga ir elegancija visada madinga. Ne išimtis ir klasikinės bei prabangios šventinės dekoracijos. Šiuo atveju labai tinka pusbrangiai ir brangieji akmenys, marmuriniai paviršiai, sodrios, prabangios spalvos, aukso tviskesys, nėriniai. Tinka įvairūs antikvariniai dekoro elementai, kurie primena istorija.
   

namu puošimas (9)

 

Spalvų ir tekstūrų gama

 

Raudona, žalia, balta – tradicinės šv. Kalėdų spalvos, tačiau šiais metais nereikėtų apsiriboti tik jomis. Šį šventinį sezoną rekomenduojamos vandens spalvos dekoracijos: nuo žalsvai melsvų iki žydrų tonų. Dar vienas arkliukas – neoninė violetinė spalva. Norintiems ko nors jaukesnio, šiltesnio, patartina rinktis geltonus, oranžinius ir rudus akcentus. Žinoma, visuomet madingas aukso, sidabro ir vario spindesys. Tie, kurie ieško ko nors itin netikėto, šį sezoną siūlomas drąsus sprendimas – juodai balta šventinė atributika. Galima įsigyti net taip dekoruotų Kalėdų Senelių! Tokia puošyba ypač tiks griežto stiliaus interjere, kuris modernus ir minimalistinis. Per šias šv. Kalėdas dėmesį reikėtų kreipti ne tik į dekoro spalvas, bet ir jų tekstūras. Itin madingos natūralios medžiagos, pavyzdžiui, medis. Jos turėtų būti kuo įvairesnės: nuo stiklo glotnumo iki grublėto metalo ar gauruoto minkšto kailio. Visa tai galima drąsiai derinti, mat kontrastai šį šventinį sezoną bus labai pageidaujami. Taip pat madingi įvairūs kailiai, pūkai, plunksnos.

 

namu puošimas (6)

 

Jos didenybė – žaliaskarė

 

Kokios šv. Kalėdos be papuoštos eglutės? Šiemet ją dekoruojant nereikėtų bijoti eksperimentuoti, išlaisvinti savo fantaziją, įgyvendinti pačias nutrūktgalviškiausias idėjas. Viena karščiausių tendencijų – eglutė-vaivorykštė. Norint išgauti tokį efektą, ant žaliaskarės eilės tvarka kabinami visų vaivorykštės spalvų burbulai, šviečiančios lemputės, kiti spalvoti dekoro elementai. Taip papuošta eglutė atrodo pasakiškai! Ieškantiems ko nors saikingesnio ir tradiciškesnio vertėtų įsigyti medinių žaisliukų. Jie gali būti dekoruoti tautiniais motyvais, augalais, gyvūnais. Pastarųjų atvaizdai ypač madingi. Omenyje turima ne tik tradiciniai Kalėdų Senelio briedžiai ar šiaurės meškos, bet ir egzotiniai tropinių kraštų gyventojai: žirafos, zebrai, spalvingos papūgos, įvairūs vabzdžiai. Dar viena iš pirmo žvilgsnio beprotiška (bet labai nuostabi) mintis – eglutę puošti gėlėmis. Jų žiedai labiau asocijuojasi su vasara, tačiau šiais metais jie gali dabinti ir spygliuotas žaliaskarės šakeles.

 

namu puošimas (3)

 

Kūną ir sielą šildantys žiburėliai

 

Kalėdiniai apšvietimai naudojami nuo seniausių laikų. Žvakės liepsna simbolizuoja šviesą, kuria pasaulį nutvieskia Jėzus Kristus. Šiandien didžiosios metų šventės taip pat neįsivaizduojamos be įvairių žiburėlių. Nereikėtų apsiriboti tik elektrinėmis girliandomis. Tegul įvairūs namų kampeliai sužiba jaukia žvakių ir žibintų liepsna. Šįmet labai madingi stikliniai viduje šviečiantys burbulai. Jais galima dekoruoti net šventinį stalą! Beje, šį sezoną pirmenybę patartina teikti šiltai ir jaukiai geltonai, o ne šaltai ir baltai šviesai.

 

namu puošimas (7)

 

Specialistės komentaras

Dailininkė, dizainerė Regina Malakauskienė

 

Mūsų protėviai namus šv. Kalėdoms puošdavo Kūčių išvakarėse, o šiandien įsivyravusi komercija pripratino šventėms ruoštis ganėtinai anksti, tad nelieka malonaus laukimo stebuklo. Rekomenduočiau namus pradėti puošti ne anksčiau nei prasideda adventas. Skubėti puošti mažų mažiausiai nepraktiška. Juk daugelis žmonių namus nori gražinti ne tik dirbtiniais dekoro elementais, bet ir spygliuočiu, skleidžiančiu pasakišką miško aromatą… Gyvas augalas žaliuoja tik tam tikrą laiką, tad per anksti papuošus iki Trijų karalių jis niekaip neišliks gražus. Be to, pernelyg ilgai namus puošiančios dekoracijos netenka šventinės dvasios.

 

namu puošimas (1)

 

Kaip ir aprangoje, taip ir šventiniame dekore egzistuoja mados. Pavyzdžiui, šiemet populiarūs pastelinių spalvų deriniai. Visgi norėčiau pabrėžti, kad ne visuomet reikia vaikytis tendencijų. Kur kas svarbiau konkrečiam interjerui parinkti tinkamą dekorą. Rekomenduojama atsižvelgti į būste vyraujančias spalvas, medžiagas ir pagal tai rinktis kalėdines puošmenas. Jeigu dekoras iškrenta iš bendro konteksto, nesvarbu, kiek jam skirta pinigų, laiko ir kūrybinės energijos, jis – niekam tikęs. Kai namuose yra vaikų, norisi linksmesnių papuošimų, tad galima drąsiau eksperimentuoti su ryškiomis spalvomis. Jeigu norima solidesnio varianto, rekomenduočiau apsiriboti sidabro, aukso, bronzos tviskesiu ir žaluma. Metalų blizgesys sukurs prabangą, o žaluma pridės jaukumo, gyvumo – be jos nesukursime žiemos nuotaikos. Renkantis spygliuočius svarbu žinoti, kurie ilgaamžiškiausi. Patarčiau rinktis kėnį arba pušį – spygliai ilgai nebyra, išlieka dekoratyvūs 3–4 sav. Dėl ekologijos geriausiai įsigyti dirbtinę eglutę, bet ji neskleidžia jaukaus žiemiško miško aromato, tad namie norisi turėti bent gyvo spygliuočio šakelę. Apskritai puošiant būstą šventėms nereikėtų bijoti eksperimentuoti, kurti patiems. Beveik viską, ką randame namuose, galime panaudoti puošybai, nebūtina leisti daugybės pinigų ir pirkti naujų dekoracijų. Nereikėtų išmesti įskilusių, aptrupėjusių puodelių – puikūs indai kalėdinėms puokštelėms. Puošti galima kankorėžiais, sausažiedžiais augalais, iš šiaudų susuktais dekoratyviais kamuolėliais, iš mandarino žievelės suformuotomis dailiomis rožytėmis… Reikėtų dažniau naudoti tai, ką turime, nes gyvename pernelyg vartotojiškoje visuomenėje. Viską reikia daryti protingai – net puošti namus.

 

namu puošimas (4)