Šventės gali sukelti tikrą galvos skausmą visiems, o ypač tiems, kurie laikosi kažkokių dietos apribojimų. Mažų nuodėmių per šventes retam pavyksta išvengti. Tačiau tos mažos nuodėmės žmonėms, sergantiems sunkiomis ligomis, gali sukelti didelių problemų.

 

Dažnai žmonės, kurie savęs neriboja, nesugeba suprasti tų, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių priversti laikytis mitybos režimo. Jiems sunku suprasti, kad tokiems žmonėms gyvybiškai svarbu žinoti, kas yra jų lėkštėje, kaip buvo ruošiamas maistas ir iš kokių produktų.

 

Nebūtina ruošti vaišių atskirai tik vienam žmogui ir likusiems. Svarbiausia taisyklė: nesvarbu, kokių mitybos apribojimų laikosi kažkas iš svečių, visada galima rasti alternatyvių patiekalų, kurie tiktų ir patiktų visiems.

 

Ypač atidžiai reikėtų ruošti vaišes artimiesiems, sergantiems diabetu. Net ir nedidelis nukrypimas nuo įprastos mitybos gali būti labai pavojingas jų sveikatai.

 

Nuo laktozės netoleravimo kenčia dešimtys tūkstančių Lietuvos gyventojų. Ruošiant patiekalus šventiniam stalui į šią statistiką nereikia numoti ranka. Gyvūninį pieną gardumynuose galima pakeisti augaliniu, migdolų, sojų, kokosų, pienu. Desertui vietoj saldėsių su grietinėle galima patiekti vaisių pyrago.

 

Šiek tiek pakeisti receptus reikės, jei tarp svečių bus žmonių, turinčių alergiją gliutenui (sergančių celiakija). Jie negali vartoti kviečių, miežių ir rugių. Jie turi riboti daugelio rūšių duonos, alaus ir perdirbtų maisto produktų vartojimą. Tačiau daugelis šią alergiją turinčių asmenų gali valgyti mėsą, daržoves ir krakmolingus produktus: bulves, ryžius, kukurūzus. Daugelis celiakija sergančiųjų taip pat netoleruoja laktozės, todėl patiekaluose pieną reikėtų keisti augalinėmis alternatyvomis. Į padažus dedamus miltus keisti bulvių krakmolu. Beje, gliuteno (kviečių ar sojų) dažnai būna prieskonių mišiniuose.

 

Alergija riešutams tikriausiai yra pati dažniausia. Svečiai turi teisę žinoti, kad kažkuris patiekalas buvo gaminamas su riešutais. Be to, pagaminę patiekalą su riešutais, kruopščiai išplaukite visus naudotus indus ir įrankius, kad gaminant kitus, neliktų riešutų pėdsakų.

 

Vegetariškos ir veganiškos mitybos ypatumai nėra identiški, tačiau tiek vieni, tiek kiti nevartoja mėsos. Vegetarai be vaisių, daržovių, grūdų ir riešutų taip pat valgo kiaušinius ir pieno produktus. Jeigu tarp svečių yra veganų, sviestą galima keisti augaliniu aliejumi, pieną – kokosų pienu. Beje, veganiški desertai, tokie kaip morkų pyragas, avižinių dribsnių sausainiai ar šokoladiniai keksiukai, yra lengvai pagaminami.