Pilvo pūtimas – nemaloni problema, apie kurią kalbėti daugelis gėdijasi. Gydytojų nuomone, normalu, jei dujas tenka išleisti 15 – 20 kartų per dieną. Žarnyne yra bakterijų, kurios gamina dujas ir jos turi būti pašalinamos iš organizmo. Tačiau kartais bakterijų pusiausvyra žarnyne sutrinka ir pradeda varginti nuolatinis vidurių pūtimas. Kai dujų kaupimasis pradeda trukdyti, reikėtų ieškoti priežasčių, kas tai sukelia ir būdų, kaip to išvengti.

 

"pilvo pūtimas"

5 priežastys, kodėl gali varginti pilvo pūtimas:

 
  • Per didelis skaidulų suvartojimas. Labai dažnai kasdien vartojamas maistas gali būti kaltas dėlto, kad kaupiasi dujos. Maistas, kuris vienam žmogui sukelia vidurių pūtimą, kitam gali ir nesukelti. Tačiau yra tam tikri produktai, kurie laikomi kaip labiau pučiantys vidurius. Tai tokie maisto produktai, kuriuose gausu skaidulų – viso grūdo kvietiniai miltai, grūdai, švieži vaisiai ir kryžmažiedės daržovės (brokoliniai, briuseliniai, žiediniai ir lapiniai kopūstai). Skaidulos paprastai rekomenduojamos, kai vargina vidurių užkietėjimas, tačiau jeigu jų suvartojama labai daug, gali skatinti dujų kaupimąsi. Skaidulų turtingus produktus rekomenduojama įtraukti į kasdienį valgiaraštį po truputį. Staiga pradėjus valgyti labai daug lapinių kopūstų, kurių maistinė vertė labai didelė, nereikėtų stebėtis, kad pučia pilvą ir kaupiasi dujos.
 
  • Padidėjęs jautrumas maisto produktams, alergija maistui. Kuo žmonės vyresni, tuo dažniau jų organizmui sunkiau virškinti pieno produktus. Net jei neturite stiprios alergijos pienui, jūsų kūno laktazės (fermentas, kuris skaido laktozę) lygis gali būti mažesnis negu anksčiau. Dėlto pieno produktai gali tapti skatinti šią problemą. Dėl laktozės netoleravimo gali kilti vidurių pūtimas, dujų kaupimasis, spazmai, pavalgius pieno ir kitų pieno produktų. Kai kuriems žmonėms dujų kaupimąsi gali sukelti angliavandeniai (cukrus ir krakmolas). Gydytojai pacientams, kurie skundžiasi dujų kaupimusi (meteorizmu), rekomenduoja laikyti specialios dietos. Visiems rekomenduojama stebėti mitybą ir rašyti dienoraštį, kuriame užrašyti viską, ką šiandien valgėte. Tai padės suprasti po kokių maisto produktų, savijauta pablogėjo ir kurių reikia vengti.
 
  • Oro rijimas arba aerofagija. Gazuotų gėrimų vartojimas, rūkymas, valgymas ir gėrimas per greitai, kalbėjimas valgant lemia, kad į virškinamąjį traktą patenka daugiau oro. Gumos kramtymas arba saldainių čiulpimas visą dieną taip pat gali turėti tokį patį poveikį. Be to, oro „prisiryti“ galima ir miegant praverta burna. Tad jeigu jau iš ryto yra daug prisikaupę dujų, jaučiate pilnumo jausmą pilve, gali būti, kad miegant kvėpuojate pro burną. To galima išvengti geriant negazuotus gėrimus pro šiaudelį, valgant lėtai ir mažais kąsneliais ir nekalbant valgymo metu.
 
  • Sutrikusi žarnyno mikroflora. Pagrindinė dujų kaupimosi žarnyne priežastis yra bakterijos, todėl reikėtų stengtis daryti viską, kad išlaikyti normalią bakterijų pusiausvyrą skrandyje ir žarnyne. Čia gali padėti probiotikai. Juose yra labai daug mikroorganizmų, kurie gali padidinti gerųjų žarnyno bakterijų kiekį. Jeigu nepadėjo dieta, kai atsisakoma tam tikrų maisto produktų, reikėtų išbandyti šį būdą. Probiotikų gausu ir tokiuose maisto produktuose kaip graikiškas jogurtas, kefyras, ne tik maisto papilduose.
 
  • Virškinamojo trakto sutrikimai. Dujų kaupimasis gali būti vienas iš virškinamojo trakto sutrikimų simptomų. Jeigu tai vienintelis simptomas, greičiausiai priežastis yra oro prisirijimas. Tačiau jeigu jaučiami ir kiti simptomai, pavyzdžiui, pilvo skausmas, rėmens griaužimas, svorio pokyčiai, tai gali būti, kad priežastis yra kur kas rimtesnė. Svarbu suprasti, kad išleisti dujas yra visiškai normalu, tačiau jeigu atsiranda ir kitų simptomų reikėtų sunerimti ir kreiptis į gydytojus ir parodyti jiems savo mitybos dienoraštį su pastabomis. Šiuo atveju dujų kaupimosi nereikėtų ignoruoti.