Daugelis gyvūnų mylėtojų niekada nesivilktų kailinių ir nenešiotų jokių iš natūralaus kailio pagamintų aksesuarų, tačiau natūraliai odai išimtį neretai padaro ir jie. Kas juos galėtų kaltinti? Natūrali oda naudojama sofų, sienų, avalynės, diržų ir automobilių sėdynių apmušalams gaminti – praktiškai visur. Be to, natūrali oda yra labai vertinama. Tikra oda nuo seno laikoma aukštos kokybės, protingo pinigų investavimo ženklu. Nenuostabu, kad daugelis nori turėti tikros odos daiktų. Įdomu, kokie natūralios ir dirbtinės odos privalumai ir skirtumai? Nors kokybiška dirbtinė oda gali atrodyti beveik identiška natūraliai, tačiau jos gamybos procesas, kaina, poveikis aplinkai ir kiti kriterijai yra visiškai skirtingi.

 

"natūrali oda"

Natūralios odos gaminiai sukuria didesnę automobilių, baldų ir kitų prekių perpardavimo vertę, nes tikra oda nuo neatmenamų laikų siejama su prabanga, aukštos kokybės standartais bei prestižu. Natūrali oda yra pralaidesnė orui negu dirbtinė. Sakoma, kad tokie drabužiai tarsi kvėpuoja, todėl jie atrodo patogesni, ypač jei yra tiesioginis kontaktas su tokiu drabužiu vilkinčio asmens oda. Kuo senesnė aukštos kokybės oda, tuo minkštesnė tampa. Be to, natūralios odos dirbiniai turi išskirtinį odos kvapą, kuris nemažai daliai žmonių labai patinka. Natūralios odos kvapo esencija neretai naudojama parfumerijoje. Tikra oda rečiau plyšta ar prasidreskia, todėl ji tinkamesnė dirbant nepalankiomis aplinkos sąlygomis.

 

Sintetinė oda pradėta gaminti XX amžiaus pradžioje. Dirbtinė oda jau spėjo pabūti tiek populiarumo viršūnėje, tiek tapti pajuokų objektu. Pirmosios dirbtinės odos nebuvo pačios geriausios kokybės – saulėje pernelyg įkaisdavo, šaltyje sušaldavo, o tokie drabužiai bei avalynė skatindavo stiprų prakaitavimą. Tačiau laikai keičiasi ir technologijos tobulėja. Gali būti, kad ateityje bus įmanoma laboratorijose sukurti tokią dirbtinę odą, kuri pasižymės identiškomis natūraliai odai savybėmis. Didžiausias dirbtinės odos privalumas yra tas, kad ji yra kur kas pigesnė negu natūrali oda. Be to, gamintojai gali nudažyti dirbtinę odą bet kokia spalva ir sukurti pačių įvairiausių tekstūrų gaminius. Ši dirbtinės odos savybė yra labai patraukli aprangos dizaineriams, kurie nuolatos ieško naujų idėjų. Sintetinę odą taip pat labai lengva prižiūrėti ir valyti (užtenka tiesiog retkarčiais nušluostyti skudurėliu). Be to, dirbtinė oda mažiau blunka negu natūrali. Jai ne taip kenkia ultravioletiniai saulės spinduliai. Šiuolaikinė sintetinė oda gaminama pagal naujausias technologijas mažai nusileidžia natūraliai odai. Daugelis natūralios odos atsisako, nes jiems nepriimtina naudoti gyvūninės kilmės produktus. Gaminant dirbtinę odą nežūsta gyvūnai.

 

Natūralios ir dirbtinės odos palyginimo lentelė

 
Kriterijai

 

Natūrali oda Dirbtinė oda
Medžiaga Gyvūnų organas, apdirbtas cheminėmis medžiagomis. Natūralaus arba sintetinio audinio pluoštas, padengtas PVC (polivinilchloridu), PU, atraižų, kurios lieka nuo natūralios odos gaminių.

 

Kaina Prabangos prekė, daug brangesnė nei dirbtinė oda.

 

Daug pigesnė nei natūrali oda (3 – 4 kartais).
Skalbimas Natūralią odą skalbti paprastai nerekomenduojama.

 

Dirbtinės odos skalbti negalima.

 

Pralaidumas orui Natūrali oda yra laidi orui. Dirbtinė oda yra nelaidi orui.

 

Ilgaamžiškumas Natūrali oda yra labai patvari (puikiai atrodo net po 10 – 15 metų), prisitaiko prie nepalankių aplinkos sąlygų, tačiau blunka saulėje ir, bėgant metams, suyra.

 

Dirbtinė oda mažiau patvari, tačiau geriau apsaugo nuo vandens ir nesensta dėl aplinkos sąlygų.

 

Nekenkia gyvūnams Gaminant natūralią odą žudomi gyvūnai.

 

Gaminanti natūralią odą gyvūnai dažniausiai nenukenčia.

 

Spalvos Natūralios odos atspalvių nėra labai daug, daugiausiai rudų ir juodų atspalvių, taip pat gali būti balta.

 

Dirbtinė oda gali būti pačių įvairiausių spalvų. Ją lengva dažyti.

 

Biologinis irumas Natūraliai suyra per 50 metų.

 

Dirbtinė oda visiškai suyra per tūkstančius metų.

 

Priežiūra Natūralią odą sunkiau prižiūrėti, kad ji nesentų ir neprarastų geros išvaizdos.

 

Dirbtinę odą paprasta prižiūrėti ir valyti.

 

Naudojimas Natūrali oda dažniausiai naudojama automobilių interjere, baldų gamyboje, striukėms, darbinėms pirštinėms ir batams, rankinėms ir kitiems aprangos aksesuarams gaminti. Dirbtinė oda dažniausiai naudojama automobilių apmušalams, pigesnėms rankinėms, batams, drabužiams, baldams gaminti.

 

Gamyba Natūrali oda iš pradžių apdirbama, po to rauginama ir džiovinama.

 

Dirbtinė oda gaminama iš PVC ir PU rišiklių, apdirbama, kad įgautų panašią į natūralią tekstūrą ir dažoma norima spalva.

 

Aplinkosauga ir etinės problemos Etiniu požiūriu natūrali oda išgaunama iš gyvūnų, kurie specialiai dėl šios priežasties medžiojami arba nepalankiomis sąlygomis veisiami fermomis. Apdirbant odą naudojamos kenksmingos cheminės medžiagos.

 

Aplinkosaugos atžvilgiu dirbtinė oda yra neekologiška, nes natūralioje aplinkoje nesuyra tūkstančius metų. Ji gaminama iš neatsinaujinančių gamtos išteklių.