„Geriau niekam nesakyk, kad šeimoje yra autistas.“ Tokių siūlymų iš aplinkinių sulaukia vaikus autistus auginantys tėvai. Ką reiškia Lietuvoje turėti kitokį vaiką? Kokia yra tokių šeimų kasdienybė?

 

GMA_5674 (Medium)

 

Vilnietė Marija Matulaitienė turi du sūnus. Martynui šešeri, tačiau jis dar nekalba. Marijui aštuoneri, bet tėvai dar negali paleisti jo vieno važiuoti autobusu iš mokyklos. Mat berniuką gali sudominti įdomus pro langą pamatytas vaizdas, ir jis gali netikėtai išlipti. Jiems abiem nustatytas autizmas.

 

„Tai būtų tas pats, kas slėpti, jog mano plaukai raudoni. Mes gi visą laiką kalbame, kad žmogus turi būti originalus, surasti savo nišą, nebūti toks kaip visi. Tai va, gimė ne toks kaip visi, tai ko jūs, žmonės, norite: originalus“, – atšauna berniukų mama.

 

„Lietuvos ryto“ televizijos laidos „Gyvenimo būdas“ žurnalistai pasidomėjo, kokia yra kasdienybė šeimų, kuriose auga vaikai autistai. O ji gerokai skiriasi nuo normalios raidos vaikus turinčių tėvų dienotvarkės.

 

Marijai gali tekti keltis bet kada, kad ir antrą valandą nakties. Nes tokiu metu kartais keliasi jos jaunėlis. Ir žaidžia. Arba jaukia namus.

 

GMA_5687 (Medium)

 

Tai tik vienas epizodas iš daugybės. Tačiau dviejų vaikų mama nesiskundžia. Ir neverkia, niekada. Paskutinį kartą ašarą braukė prieš devynerius metus, kai gimė pirmasis sūnus.

 

Laida „Gyvenimo būdas“ – ketvirtadienį 21.30 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją.

 

Nuotraukos - „Lietuvos ryto“ televizijos archyvo.