Noras valgyti gali būti skiriamas į 2 tipus: tikrąjį alkį arba troškulį ir tiesiog didelį potraukį tam tikriems maisto produktams. Stiprų norą suvalgyti konkrečių maisto produktų lemia sudėtingas psichologinis ir cheminis mechanizmas žmogaus organizme, kurį kūnas aktyvuoja, norėdamas nusiųsti žinutę, kad laikas labiau susirūpinti sveikata, nes atsirado kažkokių sutrikimų. Taigi, ką išduoda noras valgyti tam tikrus, dažniausiai nesveikus, maisto produktus?

 

maistas

Jeigu norite šokolado… Noras suvalgyti šokolado yra siejamas su magnio trūkumu, kuris gali sukelti depresiją ir nerimo sutrikimus. Vienas tyrimas netgi parodė, kad kasdien suvalgant 100 – 400 g juodojo šokolado galima išsigydyti depresiją. Visgi taip gydytis nereikėtų, nes daugumoje prekybos centrų ir parduotuvių parduodamas šokoladas, kuriame yra didelis kiekis cukraus. Įprastą šokoladą rekomenduojama keisti migdolais arba juoduoju šokoladu, kuriame yra ne mažiau nei 70 % kakavos. O depresijos atveju reikėtų apsilankyti pas gydytoją…

 

Jeigu norite bandelių, saldainių ir pyragaičių… Nutukimas ir miego trūkumas yra glaudžiai susiję dalykai ir ne tik todėl, kad mesti svorį tampa fiziškai sunku, bet ir dėlto, kad kūnas alksta cukraus, kai yra pavargęs. Kadangi dauguma saldžių produktų, gaminama naudojant rafinuotą cukrų, ilgainiui piktnaudžiavimas tokiu maistu gali turėti liūdnų pasekmių sveikatai. Saldainius, spurgas ir pyragaičius rekomenduojama keisti vyšniomis, persikais, arbūzais. Taip pat tinka džiovinti vaisiai, pavyzdžiui, razinos.

 

Jeigu norite sūrio… Sūris yra dopamino bomba, todėl sunku atskirti, kada tiesiog norisi sūrio, o kada sūrio valgymas jau tampa priklausomybe. Kita vertus, jeigu laikotės dietos, kurioje yra mažai riebalų, gali būti, kad jūsų organizmui trūksta vitaminų A ir D, ir todėl jūs taip norite sūrio. Sūrį rekomenduojama keisti maistinėms mielėmis, kuriose yra visų reikalingų vitaminų ir nėra riebalų. Jeigu visgi ketinama valgyti sūrį, reikėtų rinktis liesesnes sūrių rūšis, pavyzdžiui, fetą arba mocarelą.

 

Jeigu norite traškučių arba gruzdintų bulvyčių… Greičiausiai reiškia, kad nepakankamai vartojate angliavandenių ir sveikų riebalų, ypač omega 3 riebiųjų rūgščių. Traškučiuose ir gruzdintose bulvytėse paprastai daug druskos arba natrio, o natrio trūkumas sukelia gausų prakaitavimą. Rekomenduojama bent jau pakeisti aliejų, kuriame keps bulvės (rinktis keptas ne rapsų, bet alyvuogių aliejuje). Valgyti daugiau lašišų, riešutų ir avokadų. Jeigu turite natrio trūkumą, apsilankykite pas gydytoją.

 

Jeigu norite saldžių, gazuotų, gaiviųjų gėrimų… Populiariuose gaiviuosiuose gėrimuose yra daug kofeino ir tai paaiškina, kodėl jų taip norisi. Kadangi kofeino juose yra tiksliai tiek, kiek reikia, kad pasijustumėte energingesni, bet nepajustumėte neigiamų kofeino perdozavimo pasekmių, labai lengva nepastebimai tapti priklausomiems nuo šių gėrimų. Noras išgerti saldžių gaiviųjų gėrimų taip pat reiškia, kad kauluose trūksta kalcio ir magnio, o tokie gėrimai tik dar labiau mažina šių mineralų atsargas organizme. Gaiviuosius gėrimus sveikiau būtų pakeisti juoduoju šokoladu arba arbata.

 

Jeigu norite ledo… Nevaldomas noras valgyti ledą rodo, kad organizmui labai trūksta geležies. Ledas šiek tiek pagerina smegenų veiklą, suteikia momentinės energijos kaip kofeinas, bet ilgainiui vis tiek jaučiate didelį nuovargį. Reikėtų apsilankyti pas gydytoją ir išsitirti kraują. Įtarus, kad gali trūkti geležies, pasistenkite valgyti daugiau ankštinių daržovių ir špinatų.