JAV skyrybų analizė parodė, kad beveik pusė porų išsiskiria dėl nerealistiškų lūkesčių. Nesutarimai gali kilti dėl aktyvios hormonų veiklos pirmajame santykių etape, kurį mokslininkai dar vadina chemijos etapu.Šiame etape meilė būna akla ir tik tada, kai ji praeina, žmonės supranta, kad jų partneris nėra toks idealus, kaip jie manė.

 

stipri chemija

Statistika teigia, kad chemija nėra apie meilę, bet apie aistrą ir trauką vienam prie kito. Mokslininkai parašė daugiau nei 300 žmonių atsakyti, ką jiems reiškia santykiuose chemija. Rezultatai kalba patys už save: tik 9 % moterų ir vyrų šį laikotarpį siejo su meile. 3 kartus dažniau būdavo pateikiamas atsakymas, kad chemija yra „biologinės reakcijos” ir „abipusis troškimas”.

 

Jūs nežinote, ką iš tiesų jaučiate žmogui, kuris jus domina. JAV Rutgerso universiteto biologijos antropologė Helen Fisher teigia, kad meilę galima suskirstyti į 3 etapus: geidulys, potraukis ir prisirišimas. Pirmojoje fazėje neveikia niekas daugiau tik estrogenai ir androgenai, moteriški ir vyriški hormonai, suteikiantys biologinės motyvacijos vykdyti reprodukciją.

 

Pirmasis etapas – geidulys. Noras turėti su kuo nors (net, jei nesate tikri, su kuo tai įvyks) lytinių santykių kyla dėl testosterono ir estrogenų. Abu šie hormonai atlieka svarbų vaidmenį tiek moterims, tiek vyrams padidindami libido. Šie hormonai išsiskiria pogumburio smegenų dalyje. Testosteronas yra labai stiprus afrodiziakas. Estrogenas gali labai padidinti moterų libido per ovuliaciją (kai estrogenų lygis yra didžiausias).

 

Praėjus pirmajai fazei gali paaiškėti, kad abiejų partnerių lūkesčiai buvo skirtingi. Tik gerokai vėliau, kai hormonai nurimsta, jūs suprantate, kaip iš tikrųjų jaučiatės, būdami kartu. Galite, pavyzdžiui, nuspręsti, kad partneris nėra toks tobulas, koks atrodė iš pradžių. Galbūt jūsų antroji pusė labai garsiai knarkia naktimis arba ne visada atrodo gerai ir gaiviai. Tačiau tai nereiškia, kad reikia pradėti iš partnerio reikalauti daugiau arba, kad jūsų išrinktasis blogėja ne dienomis, bet valandomis.

 

Antrasis etapas – potraukis. Cheminės medžiagos, kurios kelia potraukį, gali paversti jus svajingu, neraminiu ir net šiek tiek apsėstu minties nuolat būti su mylimuoju. Šioje meilės fazėje žmonės praranda apetitą, mažiau miega. Šiuo metu veikia fenetilaminas, kuris natūraliai atsiranda smegenyse, be jo randama ir kai kuriuose maisto produktuose, pavyzdžiui, šokolade. Tai stimuliuojanti medžiaga, veikianti panašiai kaip amfetaminas, kuris sukelia noradrenalino ir dopamino išsiskyrimą. Šis chemikalas išsiskiria įsimylėjus, dėl jo pametame galvą. Dėl noradrenalino jaučiame, kad būdami šalia išrinktojo prakaituoja delnai ir greičiau plaka širdis. Dopaminas yra siejamas su partnerio pasirinkimu. JAV Emory universiteto mokslininkai nustatė, kad pelėnai renkasi partnerį pagal dopamino išsiskyrimą. Kai pelėnų patelei, esančiai netoliese patinėlio, būdavo suleidžiama dopamino, tuomet vėliau ji būtent tą patinėlį pasirinkdavo giminei pratęsti.

 

Įmanoma ilgai išsaugoti aistrą. Net pasibaigus stiprios chemijos etapui galima išsaugoti aistrą ir potraukį santykiuose. Tiesiog pasistenkite elgtis taip, tarsi bendrautumėte su savo išrinktuotuoju per vieną iš pirmųjų savo pasimatymų. Dažniau laikykitės už rankų, daugiau dėmesio skirkite meiliems prisilietimams, skirkite laiko partneriui ir ką nors kartu nuveikite. Tai neturėtų būti labai sudėtinga, bet, siekiant išsaugoti abipusį potraukį, yra be galo svarbu.
3 etapas – prieraišumas.. Ilgalaikiuose santykiuose išsaugoti tarpusavio meilę ir ryšį padeda dar kitokie hormonai. Oksitocinas išsiskiria prisilietimų metu. Jis išsiskiria moterims net per gimdymą ir žindymą krūtimi. Serotonino daugiau išsiskiria žmonėms, kurie tampa priklausomi nuo savo partnerių. Kai organizmas pripranta prie stimuliuojančių meilės hormonų išsiskyrimo, pradeda išsiskirti endorfinai. Medaus mėnuo trunka nuo 18 mėnesių iki 4 santykių metų. Tačiau tai nereiškia, kad meilė baigiasi. Endorfinai yra siejami su prieraišumu ir komfortu. Jie veikia kaip opiatai: mažina nerimą, skausmą ir stresą.