Ką ir kada geriausia sportuoti?
2012-08-27 10:54Sportas – neatsiejama sveikos gyvensenos dalis. Tačiau norint atrodyti gražiai ir jaustis puikiai dažnai sunku rasti laiko kasdienėms pratyboms! Todėl natūraliai kyla klausimas: kokia sporto šaka yra veiksmingiausia ir padeda sudeginti daugiausia kalorijų per trumpiausią laiką? Štai keletas patarimų ir gudrybių, kurios suteiks motyvaciją sportuoti reguliariai.
Sporto šakos ir sudeginamos kalorijos
1. Bėgimas
30 min. bėgimo sudegina apie 450 kcal, be to, tai puiki mankšta širdžiai bei kvėpavimo sistemai. Maksimaliai stiprinami kojų raumenys, naudos gauna ir viršutinė kūno dalis, ugdoma ištvermė. Prieš bėgimą reikėtų apšilti, avėti tinkamus bėgimui batelius ir taisyklingai dėti pėdas, kad išvengtumėte traumų.
2. Plaukimas
Plaukimas – puiki visą kūną išmankštinanti treniruotė. Per 30 min. galima sudeginti apie 360 kcal. Deja, dauguma žmonių tiek laiko intensyviai neplaukioja, o tiesiog pliuškenasi. Geriausia visas 30 min. išlaikyti pastovų ritmą – perplaukti baseiną pirmyn ir atgal, kelias minutes pailsėti, ir vėl kartoti plaukimą.
3. Važiavimas dviračiu
Nelygu kokiu greičiu minama, per 30 min. galima sudeginti apie 300–400 kcal. Važiavimas dviračiu stiprina širdį, formuoja stiprius ir dailius šlaunų bei sėdmenų raumenis. Deja, ši sporto šaka nedaug naudos duoda viršutinei kūno daliai.
4. Boksas
Bokso ringe per 30 min. galima sudeginti 324 kcal. Boksas stiprina kvėpavimo sistemą, širdį ir viso kūno raumenis. Tik reikėtų įsitikinti, ar varžovas atitinka jūsų svorio kategoriją, nes kitaip ant grindų galite atsigulti net nespėjęs suprakaituoti!
5. Tenisas
Mosavimas raketėmis per 30 min. sudegins apie 300 kcal, be to, stiprinama širdis ir kvėpavimo takai, didinama ištvermė ir viso kūno raumenų stiprumas. Kadangi nuolat reikia judėti į šonus, ypač gerai mankštinasi aplink stuburą esantys raumenys – nugaros ir pilvo raumenys, gerėja lankstumas. Prieš treniruotę būtinai reikia apšilti, kad kelių neišsinarintumėte.
6. Krepšinis
30 min. be pertraukų krepšinio žaidimo padės atsikratyti 288 kcal. Taip pat aktyvinamas lankstumas, skatinama ištvermė, gerinamas kvėpavimo ir širdies sistemų darbas. Būtinai apšilkite prieš imdami kamuolį į rankas!
7. Dailusis čiuožimas
Čiuožimas ledu duoda tokią pačią naudą kaip ir bėgimas, tačiau sąnariams tenka mažesnė apkrova. 30 min. ant pačiūžų sudegins apie 252 kcal, sustiprins blauzdas, šlaunis ir sėdmenis. Posūkiai ir apsisukimai padės sutvirtinti ir tonizuos pilvo raumenis. Jei čiuožiant papildomai darbuojamasi rankomis, sustiprinama pusiausvyra bei išmankštinami bicepsai ir tricepsai.
Kada geriausia sportuoti?
Ne visuomet galima pasirinkti laiką sportuoti, nes kasdienė rutina priklauso nuo įsipareigojimų darbovietei, šeimai ir namams, be to, kiekvienas turi individualių pomėgių – vienam nieko nereiškia atsikelti valanda anksčiau ryte ir paskirti ją mankštai, kitas žmogus energijos antplūdį jaučia vakare. Atsakymas priklauso ir nuo to, koks jūsų sportavimo tikslas. Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad:
- Geriausia sportuoti vėlyvą popietę. Veiksmingiausia sportuoti tuomet, kai žmogaus kūno temperatūra būna aukščiausia, o daugumos atveju tai būna apie 16–17 val. Žemiausia kūno temperatūra yra prieš nubundant ryte.
- Stipriausi būname po pietų. Apie vidurdienį žmogus gali pakelti beveik 5 % didesnį svorį nei kitu paros metu, o vėlyvą popietę pagerėja pasiekimai anaerobinėje srityje, pavyzdžiui, sprinte.
- Didžiausia ištvermė – po pietų. Nustatyta, kad po pietų žmogus būna apie 4 % išvermingesnis.
- Mažiausia traumų tikimybė – po pietų. Norint išvengti sužalojimų, geriausia sportuoti po pietų dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, tuo metu žmogus būna budriausias, taip pat kūno temperatūra yra aukščiausia, taigi raumenys yra šilti ir lankstūs, be to, stiprūs.
- Rytinės treniruotės dažniau išlaiko pastovumą. Iš fiziologinės pusės atrodo, kad geriausia sportuoti po pietų. Tačiau tie, kurie mankštinasi rytais, tai daro daug reguliariau ir nuosekliau bei rečiau praleidžia ar iš viso nepraleidžia treniruočių, o tai padeda siekti geresnių rezultatų.
- Vakarinė treniruotė ir miegas. Dauguma mokslininkų sutinka, kad sportas gerina miego kokybę. Tačiau ar vėlyva treniruotė leis lengvai užmigti? Tyrimų duomenimis, miego kokybę vienodai gerina tiek rytinės, tiek popietinės treniruotės, taigi nebūtina laukti vakaro norint pasimankštinti. Kitu tyrimu įrodyta, kad treniruotė likus valandai iki miego nepadarė jokios įtakos miego kokybei.
Įdomūs faktai
- 1 min. trunkantis bučinys sudegina 26 kcal.
- Daugiau kalorijų sudeginama miegant nei žiūrint televizorių.
- Smarkiai nerimaujant sudega 350 kcal. per dieną
- Apkūnesni žmonės atlikdami tą patį veiksmą per tiek pat laiko sudegina daugiau kalorijų nei lieknuoliai, nes judesiui atlikti jiems reikia daugiau pastangų dėl antsvorio.
- Automobilio plovimas rankomis sudegina nuo 100 iki 230 kcal. Be to, tai pigiau ir ekologiškiau nei naudotis automatinėmis plovyklomis!