Pats sėjos karštymetis yra pavasaris, tačiau net įpusėjus vasarai nereikėtų į šoną padėti visų sėklų. Nuėmus ankstyvą derlių ir darže likus tuščios vietos, ją dar galima užpildyti tam tikrais augalais. Ką šiuo metu galima sodinti darže?

 

Vasarą sėjamos daržovėsGardening,Tools,And,Seedlings,On,Wooden,Table,In,Greenhouse.,Spring

 

Nuėmus ankstyvą derlių, žemę būtina išpurenti, patręšti mineralinėmis trąšomis ir tuomet joje galima apgyvendinti naujų augalų. Štai keletas idėjų, ką galima sodinti liepą:

 

Lapinės daržovės. Tai įvairios salotos, lapiniai burokėliai, gražgarstės, pipirnės ir kt. Jas galima sodinti visą sezoną, nes auga ir dera greitai. Pavyzdžiui, pipirnes galima sėti net rugpjūtį! Taip šviežiomis lapinėmis daržovėmis galėsite mėgautis iki pat rudens. Tiesa, reikėtų rinktis sparčiai dygstančias ir greitai derlių duodančias veisles, pritaikytas vasaros sezonui ir karščiams. Lapines daržoves sėjant liepą, labai svarbu tai daryti, kai oras nėra pernelyg karštas, taip pat būtina gerai sudrėkinti dirvą.

 

Krapai. Norint nuolat turėti šviežių krapų, juos galima sėti kas 10–15 dienų nuo ankstyvo pavasario iki pat rudens. Šie prieskoniniai augalai labiausiai mėgsta purų, derlingą dirvožemį ir gerai apšviestą vietą. Tinkamomis sąlygomis krapai auga greitai, norint paspartinti jų sudygimą, sėklas prieš sėją porą dienų pamirkyti vandenyje (jį keisti kelis kartus per dieną, kad neužrūgtų).

 

Špinatai. Juos galima sėti visą sezoną. Norint nuolat turėti jaunų lapelių, tai daryti patartina kas 20–30 dienų. Nuo liepos pabaigos galima sodinti ir žiemojimui tinkamas veisles, kurios leis mėgautis šviežiais žalumynais nuo pat ankstyvo pavasario.

 

Ropės. Pamažu šios daržovės vėl grįžta į madą, nors kurį laiką buvo primirštos. Jeigu norite jų užsiauginti savo darže, dar galite spėti tai padaryti. Pasodinę ropių šiuo metu, jų derliumi galėsite džiaugtis tiek vėlyvą rudenį, tiek žiemą. Šie šakniavaisiai puikiai išsilaiko vėsiame rūsyje. Beje, antroje vasaros pusėje sėtos ropės per žiemą išsilaiko geriau nei sodintos anksčiau.

 

Burokėliai. Juos galima sėti ne tik ankstyvą pavasarį. Anot specialistų, šios daržovės gali būti sėjamos tris kartus per sezoną. Pavasario sėja leidžia burokėliais apsirūpinti vasarai, birželio sunokina stambius šakniavaisius žiemai, o liepos skirta mėgautis jaunais burokėliais rudenį. Renkantis sėklas svarbu atkreipti dėmesį į tinkamą sėjos metą.

 

Pupelės. Sėjant jas liepą reikėtų rinktis ankstyvas veisles, nes jos auga ir noksta sparčiau nei kitos. Tiesa, pačių pupelių užauginti jau greičiausiai nepavyks, nebent bus itin šiltas ir ilgas ruduo. Liepą pupelės sėjamos dėl traškių, gardžių ankščių, puikiai tinkamų salotoms, troškiniams ruošti. Be to, tiek pupelės, tiek kiti ankštiniai augalai – puiki žalioji trąša.

 

Kopūstai. Liepą dar galima sodinti ankstyvąsias baltagūžių kopūstų veisles, brokolius, Pekino kopūstus. Tiesa, ne iš sėklų, o daigų. Taip šviežiais, ką tik iš lysvės atkeliavusiais kopūstais galėsite mėgautis iki rudens vidurio. Nuo pasėjimo įprastai prireikia 50–60 dienų, kol galima imti derlių.

 

Agurkai. Netikėta, bet pirmoje liepos pusėje (geriausia iki 15 d.) vis dar galima į lauką perkelti agurkų daigus. Tiesa, tam geriausiai tinka hibridinės aukštaūgės veislės. Jos labiau prisitaikiusios prie trumpėjančių dienų, lengvai šakojasi. Šiuo metu pasodinę tinkamas agurkų veisles galėsite mėgautis ypač sultingais puikaus skonio agurkais.

 

Svogūnai. Jie dygsta labai greitai, gana nereiklūs, todėl drąsiai galima sodinti net antroje liepos pusėje. Jeigu nespės susiformuoti galvos, galėsite mėgautis šviežiais laiškais.

 

Ridikėliai. Sėjami arba ankstyvą pavasarį, arba antroje vasaros pusėje, kai dienos ima trumpėti. Svarbiausia pasirinkti tinkamas veisles – ant sėklų pakuotės būna nurodytas geriausias sėjos laikas. Ridikėliams svarbu, kad dienos nebūtų pernelyg ilgos, nes gaudami per daug dienos šviesos augina lapus, o ne šakniavaisius.

 

Nepamiršti sėjomainos

 

Tą patį sezoną pakartotinai sodindami daržoves nepamirškite pagrindinių sėjomainos principų. Pagrindinė taisyklė: neauginti tos pačios šeimos daržovių toje pačioje vietoje, nes jos iš dirvožemio įsisavina tas pačias maistines medžiagas ir taip jis išsekinamas. Keletas patarimų, kas geriausiai po ko auga bei dera:

 
  •  Salotos po ridikėlių.
  •  Ridikėliai po rūgštynių arba svogūnų.
  •  Svogūnai po ankstyvųjų agurkų bei kopūstų.
  •  Krapai po ridikėlių arba ankstyvųjų agurkų.
  •  Špinatai ir lapiniai burokėliai po ankstyvųjų agurkų arba kopūstų.
  •  Gražgarstės po ankstyvųjų žirnių bei pupelių.
  •  Lapiniai kopūstai po įvairių ankštinių augalų.
 

Gėlių darželis

 

Liepą galite atnaujinti ne tik daržą, bet ir gėlyną. Dabar pats metas sodinti įvairias daugiametes gėles: rožes, hortenzijas, flioksus, margainius, daugiamečius gvazdikus, delfinijas ir kt. Iki rudens jos tvirtai įleis šaknis, sustiprės, todėl lengviau peržiemos, pavasarį anksčiau stiebsis į saulės šviesą. Tiesa, daugiamečių gėlių nereikėtų sodinti ypač karštomis bei sausomis vasaros dienomis. Geriausia jas pasodinus žemę gausiai palaistyti ir užmulčiuoti, kad saugotų drėgmę. Mulčias gėlių sėklas saugos ir nuo pernelyg didelės kaitros.

 

Liepą dar galima sodinti ir kai kurias vienametes gėles, kurios džiugins žiedais vasaros pabaigoje / rudenį. Tam puikiai tinka aguonos, medetkos, nasturtės, petunijos.

 

Kiti darbai

 

Liepą jau daug kas noksta, džiugina žiedais, bet tai tikrai nereiškia, kad galima į šoną padėti daržininko pirštines ir viską stebėti iš šalies. Keletas priminimų, ką svarbu nuveikti darže ir gėlyne liepą:

 
  •  Mėnesio pradžioje tirpiomis kompleksinėmis trąšomis patręšti kopūstus, morkas, burokėlius.
  •  Šiltnamyje augančius pomidorus bei agurkus tręšti kas savaitę.
  •  Pats metas nuimti žieminių česnakų derlių ir juos gerai išdžiovinti.
  •  Jau galima kasti ankstyvąsias bulves.
  •  Nepamiršti reguliaraus ravėjimo ir šienavimo. Veją idealu pjauti kartą per savaitę.
  •  Nurinkti nužydėjusius gėlių žiedus – taip ilgiau bei gausiau žydės. Svarbu nepamiršti reguliaraus tręšimo. Visas rožes liepos pabaigoje–rugpjūčio pradžioje paskutinį kartą patręšti kompleksinėmis trąšomis su didesniu kalio ir fosforo kiekiu. Tai padės iki rudens subręsti tvirtesniems ūgliams, kurie žiemą bus atsparesni šalnoms.
  •  Jeigu labai karšta ir sausa, gėles naudinga mulčiuoti.
  •  Mėnesio pradžioje galima genėti lapuočių gyvatvores, trumpinti vijoklinių rožių nužydėjusius ūglius.
  •  Iki liepos vidurio galima žaliaisiais bei sumedėjusiais auginiais dauginti daugiametes gėles, dekoratyvinius augalus.
  •  Jei to dar nepadarėte, iškaskite tulpių ir kitų nužydėjusių gėlių svogūnėlius. Apdžiovinus laikyti tamsioje, vėsioje vietoje.
 

Autorius Jūratė Survilė