Ką daryti su elektronikos atliekomis?
2024-05-21 07:25Aplinkos ministerija teigia, kad šalyje elektros ir elektronikos įrangos atliekų surenkama per mažai. Esą įsipareigojimų neįvykdo ne tik Lietuva, bet ir kitos Europos Sąjungos valstybės. Tad nuo 2024 m. sausio keitėsi šių atliekų surinkimo tvarka. Elektronikos gamintojai ir importuotojai gali steigti mažiau surinkimo punktų, bet privalo nemokamai tokias atliekas išvežti iš gyventojų namų visoje Lietuvoje. Tačiau kol kas dar ne visi žino, kaip pasinaudoti tokia paslauga:
- Jau dabar elektros ir elektronikos įrangos atliekas patiems galima atvežti į beveik visose savivaldybėse esančias 115 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių arba užsisakyti nemokamą išvežimo iš namų paslaugą.
- Tie, kurie turi atitarnavusį šaldytuvą, skalbimo mašiną ar kitokios stambios buitinės technikos ir elektronikos, gali užsisakyti nemokamą jos išvežimą. Ši nemokama paslauga teikiama visoje Lietuvoje, o registruoti išvežimą galima svetainėje www.manrupirytojus.lt. Jei turite klausimų dėl registracijos, supirktuvių darbo valandomis skambinkite telefono numeriu 8 600 900 30. Beje, jeigu užsisakysite, pavyzdžiui, orkaitės išgabenimą, kartu su ja galėsite atiduoti visus nereikalingus smulkius elektronikos prietaisus ir baterijas.
- Atliekos iš gyventojų surenkamos darbo dienomis nuo 8 iki 17 val.
- Atiduodama buitinė technika ir elektronika turi būti paruošta patogiam paėmimui. Prietaisai atjungti, tvarkingai sudėti, jų viduje neturi būti maisto likučių, šiukšlių ar kita. Jeigu prietaisai nebus tinkamai paruošti išvežimui, paslauga gali būti nesuteikta.
- Visų rūšių elektronikos ir baterijų atliekas bet kuriuo paros metu galima atvežti į „Man rūpi rytojus“ namelius, įrengtus miestelių centruose ir prie didžiųjų prekybos centrų didmiesčiuose.
- Smulkius nereikalingus elektronikos prietaisus, pavyzdžiui, ausines, kompiuterių peles, plaukų džiovintuvus, telefonus ir pan., galima atnešti į didesnį prekybos centrą – čia įrengtos specialiai šiai elektronikos kategorijai skirtos talpyklos. Senoms baterijoms skirtų dėžučių galima rasti net ir mažiausiose parduotuvėse.
- Elektronikos, baterijų ir akumuliatorių atliekos taip pat renkamos kasmet visoje Lietuvoje įvairiose šalies ugdymo ir švietimo įstaigose, bendruomenėse ir įmonėse vykdomo aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam“ metu.
Svarbu! Jeigu elektronikos įrenginiai patenka į mišrių atliekų konteinerius, o vėliau ir į sąvartynus, iš jų į dirvožemį ir vandenį gali išsiskirti švino, gyvsidabrio ir kadmio, kurie kelia pavojų žmogaus sveikatai ir ekosistemoms. Be to, kartu su elektronika dažnai išmetamos ir ličio jonų baterijos, kurios mechaniškai pažeistos gali sprogti, užsidegti. Taip pat reikėtų prisiminti, kad perdirbant elektronikos atliekas gautas metalas, plastikas ir kitos vertingos medžiagos gali būti panaudotos naujų produktų gamybai. Taigi, tinkamas elektronikos atliekų tvarkymas ir perdirbimas yra būtinas siekiant sumažinti jų neigiamą poveikį aplinkai ir taupant vertingus gamtos išteklius
Autorius Eglė Stratkauskaitė