Rusvieji jūrų dumbliai, arba laminarija, džiovinami saulėje, vytinami, sūdomi arba valgomi švieži. Azijos rytinę pakrantę skalaujančiuose šaltuose vandenyse auga daugiau nei 300 jūrų dumblių rūšių ir visos tinkamos valgyti. Prekybos centruose dažniausiai parduodami laukiniai jūrų dumbliai, tačiau Kinijoje ir Japonijoje auginami ir pramoniniu būdu. Tai itin vertingas produktas, kuriuo gardžiuotis mitybos specialistai rekomenduoja bent triskart per savaitę.

 

Mėgstamas ir net būtinas maisto produktasJapanese,Seaweed,Wakame

 

Į šį ne itin išvaizdų vandens augalą pirmieji dėmesį atkreipė kinai. VIII a. rankraščiuose rašoma, kad varginguose pajūrio kaimuose laminarija valgoma, o medikai jos kompresais gydo votis ir net auglius. XIII a. Kinijos imperatorius Kangsi išleido nurodymą visiems privaloma tvarka valgyti jūrų dumblių. Šiam įsakymui nepaklusę asmenys buvo prilyginami nusikaltėliams. Rezultatų ilgai laukti nereikėjo: šio įsakymo galiojimo laikotarpiu Kinijoje itin sumažėjo sergamumas hipotireoze – liga, atsirandančia dėl sutrikusios skydliaukės hormonų gamybos. Tad ne be priežasties Kinijoje ir dabar laminarija vadinama jūrų ženšeniu. Ji ne tik vizualiai panaši į šio itin vertingo žemės augalo šaknį, bet ir pasižymi daugybe naudų sveikatai. Vandens augalas, nuolat skalaujamas jūros, lapuose prikaupia daugybę vertingų mikroelementų. Dumbliai maisto ir vaistų pramonei renkami nuo jūrų dugno, nes išplauti į krantą yra žuvę arba pažeisti. Šiuo metu didžioji dalis pasaulio vandens kultūrų auginama dirbtinai. Kai kurie ūkininkai jūrų dumbliams auginti naudoja sūraus vandens talpyklas. Dauguma kitų turi sodo sklypus atviroje jūroje. Šie ūkininkai augina jūrų dumblius ant virvių, kad atidžiai stebėtų jų augimą ir užtikrintų sveiką derlių, pašalindami nepageidaujamus augalus ar jūros gyvūniją. Surinktas derlius apdorojamas vos tik pasiekia krantą. Jūrų dumbliai gali būti valgomi ir švieži, ir marinuoti. Vienas populiariausių jų apdorojimo būdų – džiovinimas. Tokie populiariausi ir Lietuvoje – džiovintų dumblių lapai, į kuriuos vyniojami sušiai. Pastaruoju metu stebimas jų populiarumo didėjimas JAV ir visoje Europoje. Neretai džiovintus jūrų dumblius, pagardintus aukštos kokybės aliejumi, žmonės renkasi kaip bulvių traškučių alternatyvą.

 

Daugybė skirtingų rūšių

 

Jūrų dumbliai – įdomi gyvosios gamtos dalis. Jų negalima priskirti nei prie augalų, nei prie gyvūnų, nei prie grybų, tačiau jie, kaip ir augalai, patys gamina maistą. Kai kurie dumbliai sudaryti tik iš vienos ląstelės, o kiti priskiriami daugialąsčių organizmų grupei. Iš viso pasaulyje suskaičiuojama daugiau nei 1000 skirtingų jūrų dunblių rūšių, tačiau ne visi vienodai vertingi. Per tūkstantmečius trukusią kulinarijos istoriją žmonės išsirinko gardžiausius ir naudingiausius:

 
  •  Pirmąją vietą šiame sąraše užima jopiniškieni wakame, dar vadinami jūros garstyčiomis. Yra tamsiai žali, dažniausiai dedami į miso sriubą. Saldoki, šilkinės švelnios tekstūros, geras omega-3 riebalų rūgščių šaltinis.
  •  Kita sparčiai populiarėjanti valgomų jūrų dumblių rūšis – kombu. Hokaido sala – viena didžiausių kombu augintojų, tačiau jų gausu ir Kalifornijos pakrantėje. Virti vandenyje su tunų dribsniais, kombu yra pagrindinis dashi – sultinio, kuris yra daugelio japoniškų patiekalų, pvz., miso sriubos, pagrindas. Kombu taip pat mirkomas vandenyje ir iš jo gaminama japoniška arbata, vadinama kombučia. Ji, beje, gerokai skiriasi nuo JAV ir Europoje populiaraus fermentuoto gėrimo.
  •  Užkandžiais dažniausiai virsta nori. Tai violetiniai jūrų dumbliai, kurie išdžiovinus pakeičia spalvą ir tampa tamsiai žali. Skrudinami ir presuojami į džiovintus nori lakštus, panašiai, kaip gaminant popierių. Tai labiausiai Vakarų pasaulyje žinomi jūrų dumbliai, naudojami sušiams ir onigiriams (įdarytiems ryžių rutuliukams). Nori milteliai, naudojami kaip prieskonis tradiciniams japonų patiekalams, pvz., okonomiyaki (blyneliams) ir yakisoba (grikių makaronams), pagardinti.
  •  Spirulina, arba melsvadumblis vingrūnė. Parduotuvėse dažniausiai randami miltelių arba tablečių pavidalu. Vingrūnės nauda sveikatai išties plati ir įvairiapusiška. Dažniausiai vartojama, kaip maisto papildas, gardinami sveikuoliški kokteiliai.
  •  Dulse – rausvi jūrų dumbliai, augantys šaltuose šiaurinės Atlanto vandenyno dalies ir šiaurinės Ramiojo vandenyno dalies vandenyse. Pirmą kartą Škotijoje ir Islandijoje surinkti daugiau nei prieš tūkstantį metų. Yra minkšti, tekstūra primena odą. Skonis panašus šoninės, be to, galima kepti aliejuje, kol tampa traškūs, todėl Kanadoje yra populiarus baro užkandis. Dulse parduodami kaip sausi dribsniai, susmulkinti arba sumalti į miltelius, plačiai naudojami kulinarijoje.

 

Nauda sveikatai

 

Puikus jodo šaltinis. Jūrų dumbliuose jodo daugiau nei kituose valgomuose augaluose. O juk šis mikroelementas būtinas normaliai skydliaukės veiklai. Deja, jo trūksta visiems, kurie gyvena toliau nuo jūros. Tačiau atsargas papildyti nesunku. Pakanka vos 30–40 g jūrų dumblių per dieną, kad būtų sumažinta rizika susirgti su jodo trūkumu susijusiomis ligomis: hipotireoze, lengvos formos Bazedovo liga, endeminiu gūžiu (struma), prostatos adenoma.

 

Gerina žarnyno veiklą. Jūrų dumbliuose gausu algino rūgšties ir jos darinių – alginatų, kurie sugeria vandenį ir išbrinksta, panašiai kaip kempinė, taip dirgindami gleivinės receptorius ir gerindami žarnyno peristaltiką. Šis vandens augalas veikia kaip lengvas vidurių laisvinamasis preparatas, todėl rekomenduojami esant lėtiniam vidurių užkietėjimui, enterokolitui, proktitui. Be to, algino rūgštis ir alginatai sugeria ne tik vandenį, bet ir į žarnyną patekusius sunkiuosius metalus, net radionukleidus.

 

Gelbsti lieknėjant. Skrandyje išbrinkę jūrų dumbliai suteikia sotumo jausmą, todėl besirūpinantiems svoriu padeda išvengti persivalgymo.

 

Tinka alergiškiems asmenims. Alergijų kamuojamų žmonių imuninė sistema gamina per daug imunoglobulino E, kuris ir skatina alergijos išsivystymą bei pažeidžia kraujagyslių sieneles. O tai ilgainiui lemia aterosklerozės išsivystymą. Jūrų dumbliuose esantys alginatai sugeria dalį imunoglobulino E ir vėliau jis iš organizmo pasišalina. Taip pat stimuliuoja imunoglobulino A gamybą, kuris naikina ligas sukeliančias bakterijas.

 

Gali pakeisti vitaminų kapsulę. Manoma, kad jūrų dumbliuose esančių mikroelementų ir elektrolitų pakanka, kad kasdien jų valgančio žmogaus smegenys, raumenys, širdis, arterijos, sąnariai, kaulai, oda, plaukai, hormonai, imuninė sistema, virškinimas, inkstai, kepenys veiktų nepriekaištingai. Visgi jūrų dumblių dideliais kiekiais nepatariama vartoti nėščioms moterims, sergantiems inkstų ligomis.

 

Maistinė vertė 100 g

 

Baltymai 3 g

Riebalai 0,5 g

Angliavandeniai 9 g

Skaidulos 1 g

Kalcis 168 mg

Magnis 121 mg

Geležis 1,8 mg

Jodas 384 µg

Vitaminas C 28 mg

100 g 32 kcal

 

Sriuba su nori dumbliais

 

6 porcijos

100 ml 125 kcal

Ruošti 25 min.

 
  •  3 džiovinti nori lakštai
  •  70 g kininio kopūsto
  •  Svogūnas
  •  Šaukštas aliejaus kepti
  •  2 skiltelės česnako
  •  Šaukštelis ciberžolės
  •  Pusė šaukštelio tarkuoto imbiero
  •  2 l vištienos sultinio
  •  50 g rudųjų pievagrybių
  •  100 g sojų varškės
  •  Šaukštelis sojų padažo
  •  Druskos, maltų pipirų pagal skonį
  •  Smulkintų svogūnų laiškų puošti

GAMINIMAS. Į puode įkaitintą aliejų sudėti smulkintą svogūną ir česnaką. Suberti ciberžolę, imbierą ir troškinti, kol daržovės suminkštės. Sudėti plonai pjaustytus kininius kopūstus, trupintus nori dumblių lakštus ir iškart supilti sultinį. Užvirus įmaišyti riekelėmis pjaustytus grybus ir virti apie 10 min. Sudėti kubeliais supjaustytą sojų varškę ir supilti sojų padažą. Pagardinti druska, pipirais ir virti dar 5 min. Patiekti papuošus smulkintais svogūnų laiškais.

 

Homemade,Chinese,Hot,And,Sour,Soup,With,Tofu,And,Mushrooms

 

 

Aštrios wakame dumblių salotos

 

2 porcijos

100 g 90 kcal

Ruošti 35 min.

 
  •  250 g džiovintų wakame dumblių
  •  Vidutinio dydžio morka
  •  2 šaukštai ypač tyro alyvuogių aliejaus
  •  Sezamų sėklų puošti

PADAŽUI:

  •  Aitrioji paprika
  •  4 skiltelės česnako
  •  Šaukštas citrinos sulčių
  •  Šaukštas sojų padažo
  •  Šaukštelis skrudintų sezamų aliejaus
  •  Šaukštelis aitriųjų paprikų padažo
  •  Druskos pagal skonį

GAMINIMAS. Dumblius užpilti šiltu vandeniu ir leisti brinkti apie 30 min. Morką daržovių skustuku suraikyti ilgomis plonomis juostelėmis.

 

Susmulkinti aitriąją papriką, česnaką ir sumaišyti su citrinos sultimis, sojų padažu, sezamų sėklių aliejumi, aitriųjų paprikų padažu ir žiupsneliu druskos.

 

Išbrinkusius dumblius perplauti tekančiu vandeniu, jeigu reikia – susmulkinti ir sumaišyti su alyvuogių aliejumi. Sudėti morkas ir supilti paruoštą padažą. Gerai išmaišyti. Patiekti apibarsčius sezamais.

 

Wakame,Seaweed,Salad,With,Carrots,,Sesame,Seeds,And,Sauce.,Healthy

 

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė