Pasaulyje kasmet diagnozuojama beveik 10 mln. naujų demencijos atvejų arba kiekvienas naujas demencijos atvejis kas 3 sekundes. Sergantieji demencija praranda socialinius, savitvarkos įgūdžius ir tampa visiškai priklausomi nuo juos slaugančių artimųjų. Dauguma sergančiųjų tam tikru ligos laikotarpiu patiria šlapimo nelaikymą. Tokių asmenų slaugymas keičia slaugančiojo gyvenimą, diktuoja naujas užduotis ir atsakomybes.

 

TENA-CGR-NoLoveLikeIt-Image_KV_JPEGS_BRAND_764189-1_Tena_437A9526_R0330Demencija ir šlapimo nelaikymas

 

Terminu „demencija“ apibūdinamos įvairios lėtinės neurologinės ligos, kurios turi savybę silpninti atmintį. Demencija turi nemažai simptomų: atminties, orientacijos prastėjimas, prastas informacijos supratimas, sunkesnis bendravimas, asmenybės pokyčiai, haliucinacijos, kliedesiai. Ligai progresuojant gali pasireikšti nerimas, depresija.

 

Gali atsirasti ir funkcinių sutrikimų, vienas dažniausių – šlapimo nelaikymas. Šlapimo nelaikymo atsiradimą lemia su amžiumi išsivystantys fiziologiniai pokyčiai. Vyrams šlapimo nelaikymas dažnai atsiranda dėl prostatos pokyčių, moterims – dėl dubens dugno raumenų silpnėjimo. Prie šlapimo nelaikymo epizodų gali prisidėti ir vartojami vaistai, judėjimo, koordinacijos sutrikimai.

 

Tyrimai atskleidžia, kad tarp sergančiųjų demencija šlapimo nelaikymas yra 53 proc. dažnesnis nei tarp asmenų, kurie demencija neserga.

 

Kartais sergančiųjų demencija šlapimo nelaikymo fiziologines priežastis galima kontroliuoti medikamentais, kartais padeda nedideli gyvenimo būdo pokyčiai, pavyzdžiui, didesnis fizinis aktyvumas ir gyvenamosios vietos aplinkos pritaikymas. Demencija sergantys žmonės gali pamiršti nueiti į tualetą, nesugebėti kitiems pasakyti apie savo norą pasinaudoti tualetu, pamiršti kur yra tualetas ar kaip juo naudotis, neatpažinti tualeto patalpos ar nesugebėti nusirengti tualete.

 
  •  Palikite tualeto duris atidarytas, kad būtų aišku, kada tualetas yra laisvas.
  •  Iš tualeto patalpos pašalinkite veidrodžius – jie gali klaidinti demencija sergančius žmones (išvydę save veidrodyje gali pagalvoti, kad tualete yra ir kas nors kitas).
  •  Unitazo dangtis turėtų būti juodas, o pats unitazas – baltas: tai padeda lengviau įžiūrėti unitazą.
  •  Reguliariai priminkite sergančiajam apie būtinybę nueiti į tualetą.
  •  Parinkite ne užtrauktuku ar sagomis segamas, o tiesiog lengvai užmaunamas kelnes tampriu liemeniu.
 

Įvertinus visus su demencija susijusius veiksnius  galima parinkti veiksmingiausią šlapimo nelaikymo kontrolės strategiją. Visais atvejais svarbu parinkti tinkamus šlapimą sugeriančius gaminius. Jie turi efektyviai sugerti šlapimą, sulaikyti kvapą, jų naudojimas turi nemažinti sergančiojo orumo jausmo ir nedaryti neigiamo poveikio jo psichinei savijautai.

 

Slaugos priemonių pasirinkimas

 

Dažniausiai demencija sergantiems pacientams rekomenduojamos naudoti sauskelnės-kelnaitės. Kelnaitės paprasčiausiai užmaunamos kaip įprasti apatiniai, o ant viršaus velkami rūbai. Tai nekeičia nusistovėjusių įpročių ir demencija sergantis pacientas jaučiasi įprastai.

 

Sauskelnės-kelnaitės turi superabsorbentus, kurie užtikrina patikimą sugeriamumą, kvapo neutralizavimą. Kelnaitės yra skirtingų sugėrimo lygių. Tai leidžia parinkti tinkamiausią žmogui slaugos priemonę pagal jo šlapinimosi dažnį ir kiekį.

 

TENA atliko tyrimą, kuriuo siekė išsiaiškinti, kokio tipo šlapimą sugeriantys gaminiai yra patogiausi prižiūrint demencija sergančius pacientus. Tyrime dalyvavo slaugos ligoninių darbuotojai. Apklausa parodė, kad ankstyvosios ir vidutinio sunkumo demencijos stadijoje užmaunamos kelnaičių tipo sauskelnės „TENA Pants“ vertinamos geriausiai, palyginti su kitais gaminiais (įklotai, užsegamos sauskelnės). Slaugos specialistai vardijo teigiamus kelnaičių aspektus: didesnis komfortas dėvinčiajam, slaugančiajam jas patogu užmauti ir numauti, kvapo kontrolė.

 

Užmaunamos sauskelnės-kelnaitės užtikrina pacientų orumą – jie patys gali jas nusimauti ir užsimauti tualete. Atrodo, kad vyresnio amžiaus pacientai, turintys demenciją ir šlapimo nelaikymą, mūvėdami šias kelnaites patiria mažiau streso. Kelnaitės „TENA Pants“ atkartoja įprastų apatinių kelnaičių išvaizdą ir pojūtį. Tai puiki slaugos priemonė vis dar judriems demencija sergantiems žmonėms. Šios kelnaitės nedaro įtakos sergančiojo orumui, jų keitimas nekelia papildomos įtampos. Be to, sauskelnės-kelnaitės leidžia išsaugoti daugiau savarankiškumo“, – teigė tyrime dalyvavę globos įstaigų slaugytojai.